Законодавство
Знищення нерухомості внаслідок збройної агресії рф підтверджується актом дистанційного обстеження

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815, якою затверджено особливості, що визначають механізм проведення обстеження знищених окремих категорій об’єктів нерухомого майна із застосуванням продуктів дистанційного спостереження.
Зокрема передбачено, що ці особливості:
1) застосовуються з метою фіксації факту знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, що розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, у разі неможливості проведення на відповідних територіях видів обстеження, передбачених Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою від 19 квітня 2022 р. № 473;
2) не застосовуються для обстеження окремих категорій об’єктів нерухомого майна, що розташовані на тимчасово окупованій російською федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку.
Дистанційному обстеженню підлягають об’єкти, які за попередньою інформацією, наявною в уповноваженого органу, є знищеними та розташовані на територіях, визначених п. 2 цих особливостей, у разі неможливості проведення на відповідних територіях інших видів обстеження.
Під час проведення дистанційного обстеження уповноваженим органом можуть використовуватися такі види продуктів дистанційного спостереження:
1) фотоматеріали, отримані за допомогою цифрових камер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден тощо;
2) відеоматеріали, отримані за допомогою відеокамер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден тощо;
3) інформаційні продукти дистанційного зондування Землі, зокрема:
– матеріали і дані аерозйомки, космічної зйомки та метадані до них, представлені у вигляді візуальних зображень, у межах об’єкта зйомки з унікальною назвою в оригінальному вигляді без застосування стиснення файлів;
– оброблені оригінали матеріалів і даних аерозйомки, космічної зйомки та метадані до них, представлені у вигляді візуальних зображень, у межах об’єкта зйомки з унікальною назвою в оригінальному вигляді без застосування стиснення файлів, що представлені у вигляді візуальних зображень.
З метою підвищення точності та достовірності інтерпретації даних дистанційного обстеження та підвищення рівня обґрунтованості висновків, отриманих за результатами такого обстеження, використовуються всі наявні види продуктів дистанційного спостереження.
Акт дистанційного обстеження об’єкта, складений відповідно до особливостей, затверджених цією постановою, є документом, що підтверджує факт знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації проти України для цілей реалізації положень п. 8 – 11 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».
Внесено й зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.