Юридична практика
Чому волонтеру потрібно зареєструватися в податковій?
Не ставши на облік, волонтеру доведеться сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 %) та військовий збір (1,5 %).
Читайте також: Про роботу учасників проєкту «Волонтер БПД» в умовах воєнного часу
Тридцять першого травня Верховна Рада прийняла за основу проект закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Росії проти України. Відповідно до Пояснювальної записки до документу, проектом закону пропонується внести зміни до ПКУ, якими, серед іншого, передбачено:
1) виключення з оподатковуваного доходу волонтера доходів у вигляді витрат неприбуткової організації на проведення медичного огляду та вакцинації волонтера, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги;
2) визначення неоподатковуваними витрат неприбуткової організації чи установи на відрядження волонтера (на проїзд, оплату вартості проживання, витрат на харчування оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд, обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати;
3) визначення можливості для надання допомоги фізичним особам, які постраждали чи можуть постраждати внаслідок збройної агресії неприбутковими організаціями без порушення вимог податкового законодавства;
4) визначення такими, що не включаються громадськими та благодійними організаціями до розрахунку суми для реєстрації платником ПДВ операцій із ввезення гуманітарної допомоги.
Читайте також: Жінки-юристки на війні: волонтерство як панацея
Зазначу, що станом на день написання даного матеріалу проект зазначеного закону прийнятий лише в першому читанні. В цьому зв’язку на волонтерів і досі поширюється положення про необхідність реєстрації згідно з Порядком формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/ або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014 р. № 1089 (далі — «Порядок»). В іншому випадку, вони будуть змушені платити податок на доходи фізичних осіб (18 %) та військовий збір (1,5 %).
Таким чином, волонтеру потрібно на сьогодні зареєструватися в органах ДПС.
Згідно з пп. 2.1.—2.2. зазначеного Порядку, для включення до Реєстру фізична особа — благодійник подає до органу ДПС заяву про включення/ внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС) за формою № 1-РВ (додаток 3) (далі — заява) з позначкою «Включення до реєстру» та документи, визначені пунктом 2.2 цього розділу, пред’являє паспортний документ, що посвідчує особу, а в разі подання документів поштою — надає його копію. Іноземці та особи без громадянства додатково пред’являють документ, що підтверджує законність перебування на території України.
Зазначені документи можуть бути подані особисто, поштою або через уповноважену особу (далі — представник) за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої нотаріально, на проведення відповідних дій (після пред’явлення повертається) та її копії.
Фізична особа — благодійник особисто подає документи до будь-якого органу ДПС, поштою або через представника документи подаються до органу ДПС за основним місцем обліку фізичної особи — благодійника. В разі подання документів поштою підпис фізичної особи — благодійника на заяві та копія довідки про відкриття/закриття рахунка фізичною особою, що призначений для здійснення благодійної діяльності, мають бути завірені нотаріально. Дані заяви повинні відповідати даним Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, паспортного документа та доданим до заяви документам.
У заяві зазначається категорія (категорії) фізичних осіб, визначених у підпункті «а» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV кодексу, на користь яких надається благодійна допомога. В заяві зазначається дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО та/або ООС, яка не може бути раніше 21 листопада 2013 року. Якщо рахунки, що призначені для здійснення благодійної діяльності, були відкриті на ім’я фізичної особи–благодійника після 21 листопада 2013 року, то дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО та/або ООС не може бути раніше дати відкриття рахунка із найменшою датою.
Окрім того, фізична особа — благодійник разом із заявою подає:
— оригінал та копію документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, або сторінки паспорта у формі книжечки/зворотного боку паспорта у формі картки, до якої внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків із Державного реєстру, або сторінки паспорта у формі книжечки, до якої внесена відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта або паспорта у формі картки, в якому проставлене слово «відмова», відповідно до яких фізична особа — благодійник обліковується в Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків/серією та номером паспорта у формі книжечки або номером паспорта у формі картки (далі — реєстраційний номер облікової картки/серія (за наявності) та номер паспорта);
— довідки (довідку) про відкриття/закриття рахунка фізичною особою за формою № 4-РВ (додаток 4), що призначений для здійснення благодійної діяльності (крім рахунків, закритих до 21 листопада 2013 року).
Джерело: Юридичний вісник України