Судова практика
Скасування виправдувального вироку та закриття провадження щодо виправданого у зв’язку з його смертю не відповідає вимогам КПК
30 серпня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 710/466/16-к задовольнив частково касаційну скаргу прокурора і нагадав, що у разі встановлення обставин, передбачених ст. 284 КПК, апеляційний суд скасовує лише обвинувальний вирок та закриває кримінальне провадження, в якому такий вирок було постановлено (ст. 417 КПК).
Вироком районного суду особу визнано невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, та виправдано на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК за відсутністю складу даного кримінального правопорушення.
Читайте також: Кримінальне провадження може бути закрито через закінчення строків давності тільки якщо не встановлено особу правопорушника
Ухвалою апеляційного суду вирок місцевого суду скасовано, кримінальне провадження щодо фігуранта закрито у зв`язку з його смертю.
У касаційній скарзі прокурор зазначала, що суд апеляційної інстанції скасував виправдувальний вирок і закрив кримінальне провадження у зв’язку зі смертю обвинуваченого, всупереч вимогам ст. 417 КПК, якою не передбачено скасування виправдувального вироку.
Верховний Суд зазначив, що згідно з положеннями п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Читайте також: Прокурор не має права оскаржувати вирок, яким затверджено угоду про примирення, з підстав невідповідності вимогам КК та КПК
Водночас, зважаючи на те, що ст. 417 КПК у випадку встановлення обставин, передбачених ст. 284 КПК передбачено необхідність скасування судом апеляційної інстанції лише обвинувального вироку та закриття кримінального провадження, у якому було постановлено такий вирок. Рішення апеляційного суду про скасування виправдувального вироку та закриття кримінального провадження щодо виправданого у зв’язку із його смертю є таким, що не відповідає вимогам КПК.
З огляду на положення ст. 412 КПК наведені порушення є істотними, оскільки вони перешкодили суду апеляційної інстанції ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Отже, Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду та призначивши новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний