Connect with us

Думка експерта

Обчислення строків досудового розслідування. Неупереджений аналіз статей 219 та 294 КПК

Опубліковано

Семен ХАНІН,
керуючий партнер юридичної компанії «АМБЕР», кандидат економічних наук, заслужений юрист України, член правління Асоціації адвокатів України

Як відомо, згідно зі ст. 294 КПК строк (всього) досудового розслідування може бути продовжений максимум до 12 місяців (внаслідок виняткової складності) і не більше. А сам «строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст. 219 КПК.

Трохи історії

Стаття 219 КПК. «Строки досудового розслідування»:

1. Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом…

Читайте також: Строки досудового розслідування проступків виявилися недостатніми

2. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину. З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

4. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

А тепер звернемося до статті 294 (Загальні положення продовження строку досудового розслідування). У ній вказано:

1. Якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити в строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 (шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину) і 3 (дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину) частини четвертої статті 219 КПК.

2. Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити в строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу (протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину), такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 (шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину) і 3 (дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину) частини четвертої статті 219 цього Кодексу — до дванадцяти місяців — слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

Читайте також: У строк досудового розслідування не включається час від направлення стороні захисту повідомлення про його завершення до закінчення ознайомлення нею з матеріалами розслідування

3. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців — внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців — внаслідок виняткової складності провадження. При цьому вказана норма не обумовлює, що вона застосовується до продовження строку після повідомлення про підозру.

Практичні аспекти

Перше — практична частина. Ми, як юристи, маємо виходити з тексту норми, а не з того, що хтось щось хотів написати та не вийшло. Погодившись із цим, в нас виникає певна колізія. По-перше, строк досудового розслідування в кримінальному провадженні щодо тяжких й особливо тяжких злочинів до дня повідомлення про підозру обмежено строком 18 місяців (п. 2 ч. 2 ст. 219) та може бути неодноразово (безкінечно) продовжено на строк 6 або 12 місяців (ч. 1 ст. 294).

Друге. Строк досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру обмежено терміном у 2 місяці (п. 4 ч. 3 ст. 219). Такий строк може бути продовжений максимум до 12 місяців (п. 3 ч. 3 ст. 294).

Третє. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження (ч. 4 ст. 294). Саме в цій частині даної статті незалежно від того, було повідомлення про підозру, чи ні, визначено: якщо виникла потреба продовжувати строки досудового розслідування в порядку ст. 294, то строк всього досудового розслідування може бути продовжений МАКСИМУМ до 12 місяців (внаслідок виняткової складності) І НЕ БІЛЬШЕ. А «строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст. 219 КПК.

Що саме слідує з цього на прикладах:

1. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 17 місяців і 29 днів (п. 2 ч. 2 ст. 219). На 29-ий день, після цього, особі було повідомлено про підозру. Таким чином досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2-х місяців із дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219). Але якщо потрібно буде продовжувати строк за ст. 294 КПК, то зробити це буде неможливо, бо ч. 4 ст. 294 вказує: «Строк (всього) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!

Читайте також: Наявність у матеріалах провадження запиту прокурора про надання доказів захисту не зумовлює зупинення перебігу строку досудового розслідування, якщо запит не був направлений

2. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 10 місяців (п. 2 ч. 2 ст. 219). На наступний день, після цього особі було повідомлено про підозру. Таким чином досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2-х місяців із дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219). І знову, якщо потрібно буде продовжувати строк за ст. 294 КПК, то зробити це буде неможливо (10+2=12 місяців досудового слідства), оскільки ч. 4 ст. 294 встановлює: «Строк (всього) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження».

3. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 7 місяців (п. 2 ч. 2 ст. 219). Наступного дня, після 7 місяців, особі було повідомлено про підозру. І знову досудове розслідування повинне бути закінчене протягом 2-х місяців із дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219). Як і в попередніх випадках, якщо потрібно буде продовжити строк відповідно до ст. 294 КПК, то продовжити згідно з ч. 3 ст. 294 КПК, то зробити це можна максимум до 5 місяців із дня повідомлення про підозру (12-7-2=3, тобто строк може бути продовжений на 3 місяці, до 5-ти місяців із дня повідомлення про підозру), оскільки ч. 4 згаданої статті проголошує: «Строк (всього) досудового розслідування злочину може бути продовжений …. до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!

Законодавчі колізії

Як відомо, всі юридичні колізії тлумачаться на користь особи. Це випливає, по-перше, з практики Європейського суду з прав людини. Так ЄСПЛ у справі «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та № 37943/06, п. 50—56) зазначив, зокрема, «що верховенство права — один з основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції; відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення…, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією»… Крім того, ч. 6 ст. 9 КПК каже: «У випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу». Ч. 1 ч. 1 ст. 7 КПК вказує: «зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься верховенство права…»

Позиція ЄСПЛ

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини в кримінальних справах «розумний» строк, про який ідеться у п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може починати відлік з дати початку досудового слідства (справи «Вемхов проти ФРН» від 25.06.1968 р., «Ноймастер проти Австрії» від 27.06.1968 р., «Рингейзен проти Австрії» від 16.07.1971 р.). Тому саме законодавець заклав наступну логіку в ч. 4 ст. 294, що відсутність підозри на досудовому слідстві ще сильніше зачіпає права особи, яка потім таки отримала підозру. А тому, чим більший строк досудового слідства до повідомлення про підозру, тим менше можливості в слідчих продовжити його після спливу двох місяців із дня повідомлення про підозру.

Висновок

Частина 4 ст. 294 КПК: строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців — внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців — внаслідок виняткової складності провадження. Строк усього досудового розслідування може бути продовжений максимум до 12 місяців (внаслідок виняткової складності) і не більше («Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» ст. 219 КПК).

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.