Думка експерта
Останні цвяхи в кришку домовини українського кримінального процесу
На пересічного українського спостерігача «післямайданного» періоду чи не найбільший вплив мають кримінальні новини і взагалі все, що з цим суспільним явищем поєднано, — реформи правоохоронних органів, резонансні злочини, гучні затримання. Всі чекають нових викриттів, показових процесів, справедливості, врешті-решт «посадок» топ-корупціонерів. Суспільство тримають у напруженні, медіа не замовкають. «Ну ось, позитив уже є… Реформи починають давати результати…». Треба почекати.
Сумна статистика
І трохи статистики. У Єдиному звіті про кримінальні правопорушення по державі Генеральної прокуратури України за листопад 2017 року, розміщеному на офіційному сайті відомства, наростаючим підсумком облікувалося 37 468 кримінальних правопорушень за ст. 190 КК України (шахрайство). При тому з обвинувальним актом до суду направлено лише 7 583 провадження. По 29 154 кримінальнм провадженням на кінець звітного періоду рішення не прийнято.
Цифри — вражають. Ця статистика переважно про злочини з використанням сучасних засобів телекомунікації (інтернет-шахрайства, шахрайства з використанням мобільних телефонів та банківських технологій). Тобто поліція на даний момент не може протистояти сучасним способам даного виду злочинів. У цьому ж звіті значиться 1 193 кримінальних правопорушень за фактом шахрайств, пов’язаних із заволодінням нерухомістю. Всі розуміють характер та розмір збитків, завданих такими видами правопорушень, оскільки їх предметом є нерухомість. Так от до суду направлено лише 37 вказаних кримінальних проваджень з обвинувальним актом. По 1 131 провадженню рішення не прийняті.
Невтішна картина результатів розслідувань і по традиційних тяжких та особливо тяжких злочинах. Так, за фактом розбою облікувалось 2 727 проваджень. До суду з обвинувальним актом їх спрямовано 1 288. По 1 352 провадженнях рішення не прийнято. Проваджень за фактами умисних вбивств облікувалося 5 269. До суду з обвинувальним актом передані 796 проваджень, рішення не прийняті по 4 344 провадженнях.
За цими скупими цифрами реальний стан розкриття лише невеликої категорії злочинів, за якими фінансові втрати, зламані долі, біль та страждання. Я далекий від думки, що держава компенсує потерпілим хоч частину їх матеріальних втрат та моральних страждань. Та й узагалі складається враження, що держава останнім часом більше піклується про тих, хто «на іншому боці барикад». Авжеж ідемо в Європу. Конвенційні норми, розтлумачені рішеннями Європейського суду з прав людини, вже давно стали частиною законодавства України. Як наслідок — національне законодавство гуманізується. Так, Законом України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів» від 8 квітня 2014 року частину 5 ст.110 КВК України було викладено в новій редакції. Засудженим до позбавлення волі надається право на телефонні розмови (в тому числі в мережах рухомого (мобільного) зв’язку) без обмеження їх кількості під контролем адміністрації, а також користуватися глобальною мережею інтернет. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених» від 7 вересня 2016 року були внесені зміни в ст. 108 КВК України, згідно ч. 1 якої засуджені мають право придбавати за безготівковим розрахунком продукти харчування, одяг, взуття, білизну та предмети першої потреби на гроші, зароблені в колоніях, одержані за переказами, за рахунок пенсії та іншого доходу, без обмеження їх обсягу. Чи приведуть ці кроки до поліпшеня криміногенної ситуації в Україні, до виправлення засуджених, до зменшення кількості вчинених злочинів і, як наслідок, до підвищення якості досудового розслідування? Сумніваюся, оскільки наведені вище статистичні дані результатів розслідувань вказують на невтішний стан справ. До речі, значна кількість шахрайств із застосуванням мобільного зв’язку вчинялась злочинцями, які перебувають у місцях позбавлення волі, тобто саме там, де повинно відбуватись їх виправлення.
Причини наших проблем
У чому ж причини такого стану боротьби зі злочинністю? Списувати все на революційні події та війну жодних підстав немає, оскільки після зміни влади в 2014 році пройшов тривалий час, а військові дії тривають лише на сході країни. Крім того, приблизно така ж картина, якщо дослідити статистичні дані до 2014 року, була й раніше. Щодо кадрової політики, то, відверто кажучи, нашвидкоруч проведена реформа в органах прокуратури, поліції та СБУ мало що змінила. Сумнівні непрозорі конкурси та люстраційні процедури не вирішили проблему викорінення корупції та заміни непрофесійних кадрів, навпаки, в окремих випадках були «люстровані» кадри, спроможні професійно та чесно виконувати службові завдання. Належна перевірка статків колишніх чиновників правоохоронних органів взагалі не проводилася. Але будемо об’єктивними, поява нових людей у поліції, на керівних посадах органів прокуратури дали надію на реальні реформи органів досудового розслідування. Те саме можна сказати й про нові антикорпуційні органи, створені практично «з нуля» шляхом конкурсного відбору кращих представників юридичної спільноти, які, на жаль, поки що не дивують успіхами досудового розслідування. Та чи лише в кадрах причина всіх бід.
Можливо, проблема в інструменті, який дає держава правоохоронцям у боротьбі зі злочинністю. Вдосконалення кримінального процесуального законодавства, від якості якого залежить ефективність роботи правоохоронних органів, цілком залежить від волі нашого законодавця. Кримінальний процесуальний закон, якщо він прийнятий в інтересах суспільства, повинен виконувати основне своє завдання – виявлення та переслідування осіб, які вчинили злочин. Як слушно зазначав відомий науковець-процесуаліст Борис Розовський, вирішення завдань кримінального процесу (захист конституційних прав осіб, які беруть участь у процесі) не повинно суперечити його меті. Про який захист вказаних прав можна говорити, якщо злочин не розкрито.
Погоджуючись із твердженням цього талановитого вченого, висловлю й свою точку зору щодо окремих аспектів нинішнього КПК в частині досудового рослідування. По-перше, «тотальна» змагальність на досудовій стадії може шкодити його призначенню та меті. Не змагання або навіть боротьба слідчого чи прокурора зі стороною захисту є завданням цієї стадії, а виявлення та притягнення до відповідальності особи, яка вчинила злочин або кримінальне правопорушення. Відомий дореволюційний процесуаліст М. В. Духовський зазначав, що змагальний процес у чистому вигляді можливий лише в процесі цивільному. З цим важко не погодитися. В кримінальному процесі, особливо на досудовій стадії, сторона обвинувачення, яка представляє інтереси всього суспільства (держави) та сторона захисту, яка діє в інтересах підозюваного чи обвинуваченого, в силу свого функціонального призначення та відповідних процесуальних завдань апріорі не мають і не можуть мати рівності, оскільки їх завдання та відповідно правомочності (права та обов»язки) різні. Більше того, вони в більшості процесуальних випадків знаходяться в площині «влада підкорення». Правовий інститут захисту створений історично для противаги можливим зловживанням з боку держави, а його завданням і процесуальним призначенням ніколи не було встановлення істини, навіть формально-юридичної. Натомість слідчий та прокурор зобов’язані повно, всебічно, об’єктивно встановити всі обставини в провадженні, тому законодавець не повинен створювати зайвих процесуальних перешкод для досягнення цього завдання.
Разом із тим інститут захисту жодним чином не створений для протидії (супротиву) державі, що ми, на жаль, спостерігаємо в кримінальних процесах останнім часом. Змагальність як діяльність уповноважених законом суб»єктів може бути лише під час судового розгляду після встановлення особи, яка вчинила злочин, для перевірки доказів, які підтверджують її вину. Якщо завданням досудової стадії є пошук винної особи і доказів її вини у вчиненні злочину, то надмірне розширення прав підозрюваного буквально з початку розслідування є невиправданим, оскільки жоден підозрюваний не зацікавлений у доведенні своєї вини, а тому створюватиме перешкоди для цього будь-якими засобами, в тому числі зловживаючи процесуальними правами, що доводить практика.
Тому принцип змагальності в досудовій стадії необхідно збалансувати. На мій погляд, оптимальним було б відкриття всіх матеріалів провадження стороні захисту та потерпілому лише після закінчення рослідування, що безперечно сприятиме дотриманню строків розслідування. Не менш важливим є ліквідація непотрібних вимог до форми процесуальних документів, зайвої деталізації клопотань слідчого, оскільки порушення незначних формальних вимог буде ставити під сумнів допустимість здобутих доказів. Та й складання клопотань до суду перетворюється в затратний по часу і засобах процес, який у результаті відволікає від основного завдання – пошуку злочинця та зібрання в максимально короткі терміни доказів його причетності до злочину і вини.
Зайвий судовий контроль не сприяє своєчасному розслідуванню справ, у більшості випадків він є формальним, оскільки реально дії слідчого або взагалі не є втручанням у права громадян, або таке втручання несуттєве (пропорційне меті). Слідчий не повинен бути ні доктором права, ні учасником «рингу» із захисником та підозрюваним. Він не воїн, а чиновник, який документує
докази злочину. В цьому його основне призначення. Не може бути він і детективом, який власноруч проводить невластиві для нього негласні слідчі дії.
Необхідно також визначитися, а чи взагалі самостійний нинішній слідчий, чи є він особою, яка може нести якусь відповідальність за наслідки розслідування? Якщо поверхово та схематично оцінювати обсяг повноважень слідчого у сучасному кримінальному процесі, виникає цікава картина. Слідчий всі слідчі дії повинен узгоджувати з процесуальним прокурором, тобто останній є керівником і організатором розслідування. Без нього слідчий не вправі скласти та оголосити підозру, пред’явити обвинувачення за наслідками розслідування. Без рішення слідчого судді він не має права провести огляд, обшук володіння особи, арештувати майно та долучити до справи вилучені речові докази, документи, які знаходяться в інших осіб, навіть затримати підозрюваного, крім випадків, якщо злочин відбувається на його очах, або безпосередньо після його вчинення, а внаслідок останніх змін — навіть призначити відповідні експертизи. Час потрачений на допити потерпілого, підозрюваного, свідка може бути взагалі марним, оскільки показання, отримані під час досудового розслідування, в суді доказами взагалі не є. Кому такий слідчий потрібен? Можливо його слід назвати слідчим суддею й забезпечити самостійним статусом, або, навпаки, ліквідувати, а розслідування доручити слідчому судді.
«Мораль» цих роздумів у тому, що не ілюзорні, а реальні (справедливі) права та обов’язки можуть зробити процес продуктивним. Для швидкого та ефективного розслідування необхідні не громіздкі ускладені процедури (нерідко щось на кшалт цитатника з мотивувальної частини рішень ЄСПЛ, які взагалі-то мають іншу мету та призначення), а прозорі, доступні, прості процедури проведення слідчих дій із чіткими та зрозумілими для слідчого й інших учасників процесу правовими обмеженнями та заборонами, які в цілому відповідають європейській практиці. На мій погляд, такі процедури в принципі були до введення в дію КПК України 2012 року. «Старий» КПК, хоч і потребував певної «модернізації» відповідно до європейських стандартів, проте дозволяв ефективно розслідувати та притягувати до відповідальності осіб, винних у вчиненні злочину. Старий як світ принцип «Все геніальне – просто» забувати не слід. До речі, в стародавній Греції в період найбільшого розквіту основним принципом був принцип «Нічого зайвого». Нагадаю, що розслідування злочинів, вчинених такими «відомими» на всю країну особами, як суддя І. Зварич і народний депутат В. Лозинський, та їх кримінальне переслідування відбувалося за нормами КПК 1960 року, оновленими в 2001 році. Результати цих розслідувань читачу відомі.
Таким чином, подальша формалізація доказового права в рамках кримінального процесу за кодексом 2012 року є невиправданою, в тому числі з огляду на суттєве розширення прав сторони захисту. Вона розбалансовує стадію досудового розслідування, робить її бюро кратизованою та затратною, а тому неефективною.
Чи допоможуть останні зміни?
Законом України «Про внесення змін до ГПК України, ЦПК України, КАС України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року внесені зміни до чинного Кримінального процесуального кодексу України. Найбільш суттєвими з тих, які стосуються стадії досудового розслідування, є встановлення граничних строків досудового слідства, зміна правил проведення обшуків та експертиз.
Відповідно ч. 1 ст. 219 КПК України в зміненій редакції, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців — у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості та вісімнадцять місяців — у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину. Природу цієї норми потрібно розуміти як прагнення законодавця дисциплінувати слідчих і зобов’язати їх проводити слідство ефективно та своєчасно. Проте законодавцем не враховано, що слідчими реєструються всі повідомлення про злочини, в тому числі ті, які вочевидь судової перспективи не мають. Вони також формально потребують розслідування, тобто затрат часу. Тому при наявному навантаженні, особливо слідчих національної поліції, детективів НАБУ, дотримання вказаних строків є нереальним.
Наведемо окремі цифри із Єдиного звіту про кримінальні правопорушення по державі Генеральної прокуратури України за листопад 2017 року. Якщо умисних вбивств, які взято на облік та які розслідуються, значиться 5 269, то закритих проваджень за ч. 1 підпунктів 1, 2 ,4, 6 ст. 284 КПК України даної категорії справ значиться 97 621. Така цифра пояснюється тим, що за фактом вбивства реєструються випадки смерті громадян і не внаслідок кримінальних обставин та факти зникнення людей. Всі вони також потребують розслідування. Крадіжок (ст. 185 КК України), які розслідуються в звітному періоді, значиться 256 717, відповідно закритих проваджень за вказаною статтею — 160 873.
Вказані строки слід вважати умовно граничними, оскільки ст. 294 КПК України передбачає, що у випадку, коли досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити в строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1—3 частини другої статті 219 цього кодексу. Логіку законодавця тут важко зрозуміти. Крім того, якщо на слідчого суддю покладено додаткову функцію судового контролю за дотриманням строків розслідування, то яка тоді роль процесуального прокурора? Додаткове навантаження на слідчих суддів без збільшення їх кількості ускладнить розгляд в розумні строки інших (невідкладних) скарг та клопотань та кримінальних проваджень по суті. Якщо погодитися із наміром законодавця привести строки розслідування у відповідність із принципом правової визначеності, що співпадає із європейськими стандартами, тоді необхідно або збільшити кількість слідчих, або змінити конструкцію правової процедури і ввести стадію відкриття провадження, на що звертають увагу останнім часом окремі вчені-процесуалісти. Тоді б, як це було до листопада 2012 року, слідчий не тратив би час на розслідування кримінальних проваджень, які за відсутністю достатніх підстав не повинні відкриватися.
Ускладнять життя слідчим зміни в частині підсудності розгляду клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Відповідно ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа. У разі, як що фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування від різняється від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування як юридичної особи, подання та розгляд клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюються виключно слідчим суддею місцевого суду за зареєстрованим місцезнаходженням органу досудового розслідування як юридичної особи. Це означає, що слідчі багатьох територіальних підрозділів, яких 2—3 в кожному органі (юридичній особі), змушені будуть їздити 20—30 кілометрів для вирішення одного чи кількох клопотань. В умовах скорочення кількості суддів в Україні, відповідно і слідчих суддів, своєчасний розгляд клопотань ускладниться. За умови нинішньої неукомплектованості судів, до слідчих суддів за місцезнаходженням юридичної особи вже з’являються черги слідчих.
«Удосконалення» процедури обшуку
Щодо зміни порядку проведення обшуку, то він настільки усладнений, що слідчі мабуть відмовляться від цього способу збору доказів. В частині 3 ст. 234 КПК України законодавець визначив відомості, які повинно містити клопотання слідчого про проведення обшуку, пункт 7 викладений у новій редакції. Раніше цей пункт мав лаконічний зміст. Слідчий повинен був вказати речі, документи або осіб, яких планується відшукати. Тепер слідчий зобов’язаний зазначити індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням.
Випадок із практики. Слідчий отримав оперативну інформацію про те, що особа Н. зберігає автомат. Свідок К. бачив як Н. перекладав предмет, схожий на автомат, у своєму автомобілі. Інший свідок дав покази про те, що Н. напідпитку натякав про наявність у нього зброї. Інших відомостей про те, що це була зброя, яка саме та які вона має ознаки, в слідчого не було. Якби така ситуація сталася після останніх змін до КПК, по «букві закону» правових підстав проводити обшук у слідчого немає, оскільки відсутні необхідні відомості про індивідуальні ознаки речі, яку необхідно відшукати. Їх можна дізнатися лише в ході проведення обшуку, оскільки гарантій, що Н. добровільно видасть автомат, немає, бо прекрасно розуміє всю відповідальність.
Звичайно, зважаючи на те, що ч. 1 ст. 263 КК України є тяжким злочином, можна було б спробувати отримати ці відомості шляхом проведенння негласних слідчих дій, наприклад, шляхом обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи (ст. 267 КПК України). Але відповідно ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Чи задоволить за вказаних вище обставин клопотання слідчий суддя апеляційного суду? Малоймовірно. І ще одне стосовно норми в п. 7 ст. 324 КПК України. Поняття «зв’язок речі з кримінальним правопорушенням» є оціночною категорією. Для одного такий зв’язок може вбачатися, для іншого — ні, один зможе його обгрунувати, інший — ні.
Таким чином законодавець додав «головного болю» і слідчому судді. Згідно п. 5 ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя зобов’язаний відмовити в задоволенні клопотання, якщо слідчий не доведе, що обшук за встановлених обставин є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування. Здається, що досудове розслідування перетворюється з процедури збирання доказів злочину на обговорення та оцінку правильності чи не правильності рішень слідчого, де слідчий суддя виступає екзаменатором, а рішення залежить не стільки від підстав для проведення обшуку та доказів, які їх обгрунтовують, як від красномовства і творчого підходу слідчого та суб’єктивної думки слідчого судді.
Зверніть увагу, сторона захисту не є учасником засідання, тому ні про яку змагальність тут мова не йде. Має місце тотальна нікому не потрібна звичайна бюрократизація процесу. Оціночні судження закону аж ніяк не сприятимуть встановленню істини. У слідчого судді та слідчого можуть бути різні погляди на те найбільш чи найменш доцільним є обшук у конкретній ситуації з пошуком тих чи інших доказів, особливо якщо в слідчого мало інформації, які саме речі, що
можуть бути використані як доказ, знаходяться за місцем проживання особи, яка, на думку слідчого, причетна до злочину. Та й правова природа обшуку відрізняється від виїмки тим, що останню проводять тоді, коли є інформація, що конкретна річ, важлива для встановлення необхідної для розслідування обставини, та яку можна індивідуалізувати, знаходиться у певному місці. Якшо ж така інформація відсутня, а є лише ймовірність того, що невідомі слідчому за ознаками знаряддя та засоби злочину, предмети зі слідами злочину, документи, які допоможуть досягти мети розслідування, достеменно можуть знаходитися в певному місці, застосовується обшук, в основі якого саме пошук, а не виїмка відомої речі.
Допускаю, що наведені зміни були реакцією нашого законодавця на судову практику Європейського суду з прав людини. Одним з останніх рішень ЄСПЛ, в якому були виявлені порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини при проведенні обшуку квартири, є рішення «Багієва проти України» від 28 квітня 2016 року. Обшук у заявниці був проведений без її участі. Суд констатував порушення прав заявниці у зв’язку з відсутністю доказів того, що вона була повідомлена належним чином про проведення обшуку. Іншим порушенням суд визнав розпливчатість та надмірну узагальненість формулювань у постанові суду про дозвіл на обшук, надаючи органу влади, який проводив обшук, нічим не обгрунтовану свободу розсуду при встановлені необхідного обсягу обшуку. Суд дійшов висновку про недостатність гарантій національного законодавства при втручанні у права заявниці, яке не було пропорційним відповідній меті. Результатом невстановлення у постанові національного суду меж обшуку було те, що працівники міліції, незважаючи на присутність понятих, які не пересвідчилися в правильності їх дій, вилучили речі, які не входили до категорії розшукуваних речей, встановлених судом.
Указані події відбувалися під час чинності КПК від 28 грудня 1960 року. Цікаво, чи встановив би порушення вимог Конвенції ЄСПЛ, якби заявниця була повідомлена про обшук та були вилучені лише підроблені документи, засоби та знаряддя для підроблення документів, як про це зазначалося в рішенні суду? Думаю, ні. Я веду до того, що саме непрофесіоналізм або відверте свавілля тих, хто застосовує закон, їх зловживання наданим правом дає підстави ЄСПЛ для висновків про недостатність гарантій з боку держави. Тобто маємо суб’єктивний фактор, пов’язаний із кадрами. Але це ніяк не означає наявність системної проблеми і необхідність «вписувати» в закон майже буквально правову позицію ЄСПЛ. Хочу звернути увагу, що міжнародний суд не виключає можливість узагальненості формулювань у постановах на дозвіл суду на обшук, а лише застерігає від її розплив частості та надмірності.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login