Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Думка експерта

Останні цвяхи в кришку домовини українського кримінального процесу

Опубліковано

on

Володимир Задорожній, суддя у відставці

На пересічного українського спостерігача «післямайданного» періоду чи не найбільший вплив мають кримінальні новини і взагалі все, що з цим суспільним явищем поєднано, — реформи правоохоронних органів, резонансні злочини, гучні затримання. Всі чекають нових викриттів, показових процесів, справедливості, врешті-решт «посадок» топ-корупціонерів. Суспільство тримають у напруженні, медіа не замовкають. «Ну ось, позитив уже є… Реформи починають давати результати…». Треба почекати.

Сумна статистика

І трохи статистики. У Єдиному звіті про кримінальні правопорушення по державі Генеральної прокуратури України за листопад 2017 року, розміщеному на офіційному сайті відомства, наростаючим підсумком облікувалося 37 468 кримінальних правопорушень за ст. 190 КК України (шахрайство). При тому з обвинувальним актом до суду направлено лише 7 583 провадження. По 29 154 кримінальнм провадженням на кінець звітного періоду рішення не прийнято.

Цифри — вражають. Ця статистика переважно про злочини з використанням сучасних засобів телекомунікації (інтернет-шахрайства, шахрайства з використанням мобільних телефонів та банківських технологій). Тобто поліція на даний момент не може протистояти сучасним способам даного виду злочинів. У цьому ж звіті значиться 1 193 кримінальних правопорушень за фактом шахрайств, пов’язаних із заволодінням нерухомістю. Всі розуміють характер та розмір збитків, завданих такими видами правопорушень, оскільки їх предметом є нерухомість. Так от до суду направлено лише 37 вказаних кримінальних проваджень з обвинувальним актом. По 1 131 провадженню рішення не прийняті.

Невтішна картина результатів розслідувань і по традиційних тяжких та особливо тяжких злочинах. Так, за фактом розбою облікувалось 2 727 проваджень. До суду з обвинувальним актом їх спрямовано 1 288. По 1 352 провадженнях рішення не прийнято. Проваджень за фактами умисних вбивств облікувалося 5 269. До суду з обвинувальним актом передані 796 проваджень, рішення не прийняті по 4 344 провадженнях.

За цими скупими цифрами реальний стан розкриття лише невеликої категорії злочинів, за якими фінансові втрати, зламані долі, біль та страждання. Я далекий від думки, що держава компенсує потерпілим хоч частину їх матеріальних втрат та моральних страждань. Та й узагалі складається враження, що держава останнім часом більше піклується про тих, хто «на іншому боці барикад». Авжеж ідемо в Європу. Конвенційні норми, розтлумачені рішеннями Європейського суду з прав людини, вже давно стали частиною законодавства України. Як наслідок — національне законодавство гуманізується. Так, Законом України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів» від 8 квітня 2014 року частину 5 ст.110 КВК України було викладено в новій редакції. Засудженим до позбавлення волі надається право на телефонні розмови (в тому числі в мережах рухомого (мобільного) зв’язку) без обмеження їх кількості під контролем адміністрації, а також користуватися глобальною мережею інтернет. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених» від 7 вересня 2016 року були внесені зміни в ст. 108 КВК України, згідно ч. 1 якої засуджені мають право придбавати за безготівковим розрахунком продукти харчування, одяг, взуття, білизну та предмети першої потреби на гроші, зароблені в колоніях, одержані за переказами, за рахунок пенсії та іншого доходу, без обмеження їх обсягу. Чи приведуть ці кроки до поліпшеня криміногенної ситуації в Україні, до виправлення засуджених, до зменшення кількості вчинених злочинів і, як наслідок, до підвищення якості досудового розслідування? Сумніваюся, оскільки наведені вище статистичні дані результатів розслідувань вказують на невтішний стан справ. До речі, значна кількість шахрайств із застосуванням мобільного зв’язку вчинялась злочинцями, які перебувають у місцях позбавлення волі, тобто саме там, де повинно відбуватись їх виправлення.

Причини наших проблем

У чому ж причини такого стану боротьби зі злочинністю? Списувати все на революційні події та війну жодних підстав немає, оскільки після зміни влади в 2014 році пройшов тривалий час, а військові дії тривають лише на сході країни. Крім того, приблизно така ж картина, якщо дослідити статистичні дані до 2014 року, була й раніше. Щодо кадрової політики, то, відверто кажучи, нашвидкоруч проведена реформа в органах прокуратури, поліції та СБУ мало що змінила. Сумнівні непрозорі конкурси та люстраційні процедури не вирішили проблему викорінення корупції та заміни непрофесійних кадрів, навпаки, в окремих випадках були «люстровані» кадри, спроможні професійно та чесно виконувати службові завдання. Належна перевірка статків колишніх чиновників правоохоронних органів взагалі не проводилася. Але будемо об’єктивними, поява нових людей у поліції, на керівних посадах органів прокуратури дали надію на реальні реформи органів досудового розслідування. Те саме можна сказати й про нові антикорпуційні органи, створені практично «з нуля» шляхом конкурсного відбору кращих представників юридичної спільноти, які, на жаль, поки що не дивують успіхами досудового розслідування. Та чи лише в кадрах причина всіх бід.

Можливо, проблема в інструменті, який дає держава правоохоронцям у боротьбі зі злочинністю. Вдосконалення кримінального процесуального законодавства, від якості якого залежить ефективність роботи правоохоронних органів, цілком залежить від волі нашого законодавця. Кримінальний процесуальний закон, якщо він прийнятий в інтересах суспільства, повинен виконувати основне своє завдання – виявлення та переслідування осіб, які вчинили злочин. Як слушно зазначав відомий науковець-процесуаліст Борис Розовський, вирішення завдань кримінального процесу (захист конституційних прав осіб, які беруть участь у процесі) не повинно суперечити його меті. Про який захист вказаних прав можна говорити, якщо злочин не розкрито.

Погоджуючись із твердженням цього талановитого вченого, висловлю й свою точку зору щодо окремих аспектів нинішнього КПК в частині досудового рослідування. По-перше, «тотальна» змагальність на досудовій стадії може шкодити його призначенню та меті. Не змагання або навіть боротьба слідчого чи прокурора зі стороною захисту є завданням цієї стадії, а виявлення та притягнення до відповідальності особи, яка вчинила злочин або кримінальне правопорушення. Відомий дореволюційний процесуаліст М. В. Духовський зазначав, що змагальний процес у чистому вигляді можливий лише в процесі цивільному. З цим важко не погодитися. В кримінальному процесі, особливо на досудовій стадії, сторона обвинувачення, яка представляє інтереси всього суспільства (держави) та сторона захисту, яка діє в інтересах підозюваного чи обвинуваченого, в силу свого функціонального призначення та відповідних процесуальних завдань апріорі не мають і не можуть мати рівності, оскільки їх завдання та відповідно правомочності (права та обов»язки) різні. Більше того, вони в більшості процесуальних випадків знаходяться в площині «влада підкорення». Правовий інститут захисту створений історично для противаги можливим зловживанням з боку держави, а його завданням і процесуальним призначенням ніколи не було встановлення істини, навіть формально-юридичної. Натомість слідчий та прокурор зобов’язані повно, всебічно, об’єктивно встановити всі обставини в провадженні, тому законодавець не повинен створювати зайвих процесуальних перешкод для досягнення цього завдання.

Разом із тим інститут захисту жодним чином не створений для протидії (супротиву) державі, що ми, на жаль, спостерігаємо в кримінальних процесах останнім часом. Змагальність як діяльність уповноважених законом суб»єктів може бути лише під час судового розгляду після встановлення особи, яка вчинила злочин, для перевірки доказів, які підтверджують її вину. Якщо завданням досудової стадії є пошук винної особи і доказів її вини у вчиненні злочину, то надмірне розширення прав підозрюваного буквально з початку розслідування є невиправданим, оскільки жоден підозрюваний не зацікавлений у доведенні своєї вини, а тому створюватиме перешкоди для цього будь-якими засобами, в тому числі зловживаючи процесуальними правами, що доводить практика.

Тому принцип змагальності в досудовій стадії необхідно збалансувати. На мій погляд, оптимальним було б відкриття всіх матеріалів провадження стороні захисту та потерпілому лише після закінчення рослідування, що безперечно сприятиме дотриманню строків розслідування. Не менш важливим є ліквідація непотрібних вимог до форми процесуальних документів, зайвої деталізації клопотань слідчого, оскільки порушення незначних формальних вимог буде ставити під сумнів допустимість здобутих доказів. Та й складання клопотань до суду перетворюється в затратний по часу і засобах процес, який у результаті відволікає від основного завдання – пошуку злочинця та зібрання в максимально короткі терміни доказів його причетності до злочину і вини.

Зайвий судовий контроль не сприяє своєчасному розслідуванню справ, у більшості випадків він є формальним, оскільки реально дії слідчого або взагалі не є втручанням у права громадян, або таке втручання несуттєве (пропорційне меті). Слідчий не повинен бути ні доктором права, ні учасником «рингу» із захисником та підозрюваним. Він не воїн, а чиновник, який документує
докази злочину. В цьому його основне призначення. Не може бути він і детективом, який власноруч проводить невластиві для нього негласні слідчі дії.

Необхідно також визначитися, а чи взагалі самостійний нинішній слідчий, чи є він особою, яка може нести якусь відповідальність за наслідки розслідування? Якщо поверхово та схематично оцінювати обсяг повноважень слідчого у сучасному кримінальному процесі, виникає цікава картина. Слідчий всі слідчі дії повинен узгоджувати з процесуальним прокурором, тобто останній є керівником і організатором розслідування. Без нього слідчий не вправі скласти та оголосити підозру, пред’явити обвинувачення за наслідками розслідування. Без рішення слідчого судді він не має права провести огляд, обшук володіння особи, арештувати майно та долучити до справи вилучені речові докази, документи, які знаходяться в інших осіб, навіть затримати підозрюваного, крім випадків, якщо злочин відбувається на його очах, або безпосередньо після його вчинення, а внаслідок останніх змін — навіть призначити відповідні експертизи. Час потрачений на допити потерпілого, підозрюваного, свідка може бути взагалі марним, оскільки показання, отримані під час досудового розслідування, в суді доказами взагалі не є. Кому такий слідчий потрібен? Можливо його слід назвати слідчим суддею й забезпечити самостійним статусом, або, навпаки, ліквідувати, а розслідування доручити слідчому судді.

«Мораль» цих роздумів у тому, що не ілюзорні, а реальні (справедливі) права та обов’яз­ки можуть зробити процес продуктивним. Для швидкого та ефективного розслідування необхідні не громіздкі ускла­дені процедури (нерідко щось на кшалт цитатника з мотиву­вальної частини рішень ЄСПЛ, які взагалі-то мають іншу мету та призначення), а прозорі, до­ступні, прості процедури про­ведення слідчих дій із чіткими та зрозумілими для слідчого й інших учасників процесу право­вими обмеженнями та заборо­нами, які в цілому відповідають європейській практиці. На мій погляд, такі процедури в прин­ципі були до введення в дію КПК України 2012 року. «Ста­рий» КПК, хоч і потребував певної «модернізації» відповід­но до європейських стандар­тів, проте дозволяв ефективно розслідувати та притягувати до відповідальності осіб, винних у вчиненні злочину. Старий як світ принцип «Все геніальне – просто» забувати не слід. До ре­чі, в стародавній Греції в період найбільшого розквіту основ­ним принципом був принцип «Нічого зайвого». Нагадаю, що розслідування злочинів, вчине­них такими «відомими» на всю країну особами, як суддя І. Зва­рич і народний депутат В. Ло­зинський, та їх кримінальне переслідування відбувалося за нормами КПК 1960 року, онов­леними в 2001 році. Результати цих розслідувань читачу відомі.

Таким чином, подальша формалізація доказового права в рамках кримінального про­цесу за кодексом 2012 року є невиправданою, в тому числі з огляду на суттєве розширення прав сторони захисту. Вона роз­балансовує стадію досудового розслідування, робить її бюро­ кратизованою та затратною, а тому неефективною.

Чи допоможуть останні зміни?

Законом України «Про вне­сення змін до ГПК України, ЦПК України, КАС України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року внесені змі­ни до чинного Кримінального процесуального кодексу Украї­ни. Найбільш суттєвими з тих, які стосуються стадії досудового розслідування, є встановлення граничних строків досудового слідства, зміна правил прове­дення обшуків та експертиз.

Відповідно ч. 1 ст. 219 КПК України в зміненій редакції, строк досудового розслідування з моменту внесення відомос­тей про кримінальне правопо­рушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців — у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості та вісімнад­цять місяців — у кримінально­му провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину. Природу цієї норми потрібно розуміти як прагнення законо­давця дисциплінувати слідчих і зобов’язати їх проводити слід­ство ефективно та своєчасно. Проте законодавцем не врахо­вано, що слідчими реєструються всі повідомлення про злочини, в тому числі ті, які вочевидь судової перспективи не мають. Вони також формально потре­бують розслідування, тобто за­трат часу. Тому при наявному навантаженні, особливо слідчих національної поліції, детективів НАБУ, дотримання вказаних строків є нереальним.

Наведемо окремі цифри із Єдиного звіту про криміналь­ні правопорушення по державі Генеральної прокуратури Украї­ни за листопад 2017 року. Як­що умисних вбивств, які взято на облік та які розслідуються, значиться 5 269, то закритих проваджень за ч. 1 підпунктів 1, 2 ,4, 6 ст. 284 КПК України даної категорії справ значиться 97 621. Така цифра пояснюєть­ся тим, що за фактом вбивства реєструються випадки смерті громадян і не внаслідок кри­мінальних обставин та факти зникнення людей. Всі вони та­кож потребують розслідування. Крадіжок (ст. 185 КК України), які розслідуються в звітному періоді, значиться 256 717, від­повідно закритих проваджень за вказаною статтею — 160 873.

Вказані строки слід вважати умовно граничними, оскільки ст. 294 КПК України перед­бачає, що у випад­ку, коли досудове розслідування зло­чину або криміналь­ного проступку до моменту повідомлення особі про підозру не­можливо закінчити в строк, зазначений в абзаці другому час­тини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк мо­же бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням про­курора або слідчого, погодженого з про­курором, на строк, встановлений пунк­тами 1—3 частини другої статті 219 цього кодексу. Логіку законодавця тут важ­ко зрозуміти. Крім того, якщо на слідчого суддю покладено додаткову функцію судового контролю за дотри­манням строків розслідування, то яка тоді роль процесуального прокурора? Додаткове наван­таження на слідчих суддів без збільшення їх кількості усклад­нить розгляд в розумні стро­ки інших (невідкладних) скарг та клопотань та кримінальних проваджень по суті. Якщо пого­дитися із наміром законодавця привести строки розслідування у відповідність із принципом правової визначеності, що спів­падає із європейськими стан­дартами, тоді необхідно або збільшити кількість слідчих, або змінити конструкцію пра­вової процедури і ввести стадію відкриття провадження, на що звертають увагу останнім часом окремі вчені-процесуалісти. То­ді б, як це було до листопада 2012 року, слідчий не тратив би час на розслідування кри­мінальних проваджень, які за відсутністю достатніх підстав не повинні відкриватися.

Ускладнять життя слідчим зміни в частині підсудності розгляду клопотань про засто­сування заходів забезпечення кримінального провадження. Відповідно ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання подається до місцевого суду, в межах те­риторіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа. У разі, як­ що фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування від­ різняється від зареєстровано­го місцезнаходження органу досудового розслідування як юридичної особи, подання та розгляд клопотання про засто­сування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюються виключно слід­чим суддею місцевого суду за зареєстрованим місцезнахо­дженням органу досудового розслідування як юридичної особи. Це означає, що слідчі багатьох територіальних підроз­ділів, яких 2—3 в кожному ор­гані (юридичній особі), змушені будуть їздити 20—30 кілометрів для вирішення одного чи кіль­кох клопотань. В умовах скоро­чення кількості суддів в Україні, відповідно і слідчих суддів, своєчасний розгляд клопотань ускладниться. За умови ниніш­ньої неукомплектованості судів, до слідчих суддів за місцезнахо­дженням юридичної особи вже з’являються черги слідчих.

«Удосконалення» процедури обшуку

Щодо зміни порядку прове­дення обшуку, то він настільки усладнений, що слідчі мабуть відмовляться від цього способу збору доказів. В частині 3 ст. 234 КПК України законодавець визначив відомості, які повинно містити клопотання слідчого про проведення обшуку, пункт 7 викладений у новій редакції. Раніше цей пункт мав лако­нічний зміст. Слідчий повинен був вказати речі, документи або осіб, яких планується відшука­ти. Тепер слідчий зобов’язаний зазначити індивідуальні або ро­дові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв’язок із вчиненим кри­мінальним правопорушенням.

Випадок із практики. Слід­чий отримав оперативну ін­формацію про те, що особа Н. зберігає автомат. Свідок К. ба­чив як Н. перекладав предмет, схожий на автомат, у своєму ав­томобілі. Інший свідок дав по­кази про те, що Н. напідпитку натякав про наявність у нього зброї. Інших відомостей про те, що це була зброя, яка саме та які вона має ознаки, в слідчо­го не було. Якби така ситуація сталася після останніх змін до КПК, по «букві закону» право­вих підстав проводити обшук у слідчого немає, оскільки від­сутні необхідні відомості про індивідуальні ознаки речі, яку необхідно відшукати. Їх можна дізнатися лише в ході проведен­ня обшуку, оскільки гарантій, що Н. добровільно видасть ав­томат, немає, бо прекрасно ро­зуміє всю відповідальність.

Звичайно, зважаючи на те, що ч. 1 ст. 263 КК України є тяжким злочином, можна було б спробувати отримати ці відо­мості шляхом проведенння не­гласних слідчих дій, наприклад, шляхом обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи (ст. 267 КПК України). Але відповідно ч. 2 ст. 246 КПК України не­гласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Чи задоволить за вказаних вище обставин клопотання слідчий суддя апеляційного суду? Ма­лоймовірно. І ще одне стосов­но норми в п. 7 ст. 324 КПК України. Поняття «зв’язок речі з кримінальним правопорушен­ням» є оціночною категорією. Для одного такий зв’язок мо­же вбачатися, для іншого — ні, один зможе його обгрунувати, інший — ні.

Таким чином законода­вець додав «головного болю» і слідчому судді. Згідно п. 5 ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя зобов’язаний відмовити в задоволенні клопотання, якщо слідчий не доведе, що обшук за встановлених обставин є най­більш доцільним та ефективним способом відшукання та вилу­чення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування. Здається, що до­судове розслідування перетво­рюється з процедури збирання доказів злочину на обговорення та оцінку правильності чи не­ правильності рішень слідчого, де слідчий суддя виступає екза­менатором, а рішення залежить не стільки від підстав для про­ведення обшуку та доказів, які їх обгрунтовують, як від крас­номовства і творчого підходу слідчого та суб’єктивної думки слідчого судді.

Зверніть увагу, сторона за­хисту не є учасником засідання, тому ні про яку змагальність тут мова не йде. Має місце тотальна нікому не потрібна звичайна бюрократизація про­цесу. Оціночні судження за­кону аж ніяк не сприятимуть встановленню істини. У слід­чого судді та слідчого можуть бути різні погляди на те най­більш чи найменш доцільним є обшук у конкретній ситуації з пошуком тих чи інших доказів, особливо якщо в слідчого мало інформації, які саме речі, що
можуть бути використані як до­каз, знаходяться за місцем про­живання особи, яка, на думку слідчого, причетна до злочину. Та й правова природа обшуку відрізняється від виїмки тим, що останню проводять тоді, ко­ли є інформація, що конкретна річ, важлива для встановлення необхідної для розслідування обставини, та яку можна індивідуалізувати, знаходиться у певному місці. Якшо ж така інформація відсутня, а є лише ймовірність того, що невідомі слідчому за ознаками знаряддя та засоби злочину, предмети зі слідами злочину, документи, які допоможуть досягти мети розслідування, достеменно мо­жуть знаходитися в певному місці, застосовується обшук, в основі якого саме пошук, а не виїмка відомої речі.

Допускаю, що наведені змі­ни були реакцією нашого за­конодавця на судову практику Європейського суду з прав лю­дини. Одним з останніх рішень ЄСПЛ, в якому були виявлені порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини при про­веденні обшуку квартири, є рі­шення «Багієва проти України» від 28 квітня 2016 року. Обшук у заявниці був проведений без її участі. Суд констатував пору­шення прав заявниці у зв’язку з відсутністю доказів того, що вона була повідомлена належ­ним чином про проведення обшуку. Іншим порушенням суд визнав розпливчатість та надмірну узагальненість фор­мулювань у постанові суду про дозвіл на обшук, надаючи ор­гану влади, який проводив об­шук, нічим не обгрунтовану свободу розсуду при встановле­ні необхідного обсягу обшуку. Суд дійшов висновку про недо­статність гарантій національно­го законодавства при втручанні у права заявниці, яке не було пропорційним відповідній ме­ті. Результатом невстановлення у постанові національного суду меж обшуку було те, що пра­цівники міліції, незважаючи на присутність понятих, які не пе­ресвідчилися в правильності їх дій, вилучили речі, які не вхо­дили до категорії розшукуваних речей, встановлених судом.

Указані події відбувалися під час чинності КПК від 28 грудня 1960 року. Цікаво, чи встановив би порушення вимог Конвенції ЄСПЛ, якби заявниця була по­відомлена про обшук та були вилучені лише підроблені доку­менти, засоби та знаряддя для підроблення документів, як про це зазначалося в рішенні су­ду? Думаю, ні. Я веду до того, що саме непрофесіоналізм або відверте свавілля тих, хто за­стосовує закон, їх зловживання наданим правом дає підстави ЄСПЛ для висновків про недо­статність гарантій з боку держа­ви. Тобто маємо суб’єктивний фактор, пов’язаний із кадра­ми. Але це ніяк не означає на­явність системної проблеми і необхідність «вписувати» в за­кон майже буквально правову позицію ЄСПЛ. Хочу звернути увагу, що міжнародний суд не виключає можливість узагаль­неності формулювань у поста­новах на дозвіл суду на обшук, а лише застерігає від її розплив­ частості та надмірності.

(Продовження)

Джерело: Юридичний вісник України

Думка експерта

Останні цвяхи в кришку домовини українського кримінального процесу

Опубліковано

on

Володимир Задорожній, суддя у відставці

Продовження. Початок

Таким чином, складається враження, що наш законодавець, розробляючи норми чинного Кримінального процесуального кодексу, включаючи останні зміни до нього, ставив за мету не створити дієвий механізм боротьби зі злочинністю, а «закрити дірки», які виявляв ЄСПЛ у нашому кримінальному процесі під час розгляду конкретних справ проти України після ратифікації Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Слід визнати, що більшість зауважень дійсно були виправлені при написанні нового КПК, а окремі норми не те, що узгоджуються з практикою ЄСПЛ, а практично повторюють лексику авторитетної установи. Але виникає питання, для кого тоді цей кодекс був написаний? Для українського суспільства чи для звітності перед європейською спільнотою, чи, можливо, взагалі для якихось третіх осіб, яким виявились до вподоби високі європейські стандарти?

Новели щодо вчинення самої слідчої дії теж не сприяють завданням досудового розслідування, зокрема його закінченню у встановлені законом строки. Крім того, конструкція цих норм містить невизначеність та неузгодженість прав та обов’язків учасників обшуку, що на практиці викличе непотрібні конфлікти. За новими правилами обшук очевидно має бути зупинений, якщо учасники заявили про присутність адвоката, адже слідчий чи прокурор не мають права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката (ч. 3 ст. 126 КПК України). Проте законодавцем не визначено, скільки це має тривати? Встановлений час для залучення захисника в разі особистого обшуку особи в житлі чи іншому володінні (3 години), по-перше, є нереальним, якщо особа не користувалася раніше правовою допомогою або адвокат знаходиться в іншому населеному пункті. В будь-якому випадку слідча дія може затягнутися на невизначений строк. Як мінімум на 3 години, а, можливо, і більше, оскільки адвокат, який з’явиться, може заявляти клопотання, які слідчому потрібно буде вирішувати, а для цього потрібен додатковий час. По-друге, викликає питання й норма про те, що обшук особи здійснюється особою тієї ж статі, але в присутності адвоката на вимогу особи. Зокрема, як бути, якщо адвокат не тієї статі, дозволяється особистий обшук чи необхідно залучати іншого адвоката відповідної статі?

На прикладі аналізу змін лише до 2–х статей проілюстровано скільки додаткових правових проблем викликає надмірна деталізація процедур, що явно не на користь виконанню основних завдань слідства. Натомість ті питання, які потребували б більш чіткого регламентування, залишилися поза увагою законодавця. Зокрема, не усунута суперечність щодо застосування порядку проведення обшуку житла та іншого володіння особи до обшуку приміщень та офісів підприємств, установ, організацій. Із назви ст. 236 КПК України вбачається, що вона унормовує порядок виконання ухвали про дозвіл на обшук лише житла та іншого володіння особи. Разом із тим, зі змісту ч. 9 цієї статті можна дійти висновку, що вона поширює свою дію і на порядок обшуку на підприємстві, в установі, організації. Проте не всі підприємства в Україні є приватними. Чи можна навіть такі підприємства вважати іншим володінням, адже за правовим статусом це самостійні суб’єкти права — юридичні особи. Тому виникає питання, чи поширюється дія частини 10 ст. 236 КПК України, яка передбачає обов’язковий порядок фіксування обшуку житла чи іншого володіння особи за допомогою аудіо- та відеозапису, до випадків обшуку підприємств, установ та організацій, чи ні?

«Маски-шоу» — стоп!

Щоб закінчити аналіз останніх новел стосовно порядку обшуку, декілька слів хотілось би сказати і про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», який був прийнятий 16.11.2017 року, та який політики «охрестили» як закон «Маски-шоу стоп». Вказаним законом введена обов’язкова фіксація технічними засобами клопотань про проведення обшуку. Спробуємо розібратись, а чи була необхідність чергового «перекроювання» закону, якщо єдиною його метою було зупинити свавілля під час проведення обшуків підприємств. Дійсно, окремі підприємства, навіть підконтрольні чинним чи колишнім представникам влади, зазнавали незаконних дій з метою певного впливу, часто із корпуційних спонукань. Проте, після проведення як нас запевняють успішних реформ правоохоронних органів, ніякого свавілля бути не повинно, тому і тут логіка наших політиків незрозуміла. Тим більше, як свідчать останні соціологічні дослідження Центру Разумкова, яке проведене разом із іншими авторитетними установами з 28 жовтня по 14 листопада 2017 року, тиск на бізнес з боку правоохоронців, а також нестачу свободи і демократії визнали першочерговими проблемами лише 1,7 % опитаних. Тому чи були так необхідними ці зміни?

Спілкування слідчого судді із слідчим чи прокурором під час судового розгляду їх клопотань «під запис», жодним чином не змінить правову позицію слідчого судді, що перевірено практикою, адже всі надані слідчим докази на обгрунтування клопотання і раніше досліджувались слідчим суддею та долучались до провадження. Не змінює нічого нововведення і для захисту, оскільки він як і раніше не бере участі в розгляді даного клопотання, а в разі надання слідчому судді матеріалів негласних слідчих дій, слідчий суддя та суд можуть заборонити стороні захисту доступ до результатів технічного запису. Якщо ж з якихось причин повна фіксація судового засідання не відбудеться, сенсу проводити обшук у слідчого немає, адже законом внесені зміни до ч. 3 ст. 87 КПК України, яку доповнено пунктом 4, згідно якого недопустимими є докази, отримані під час виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи, якщо така ухвала винесена слідчим суддею без проведення повної технічної фіксації засідання.

Натомість виникає інша проблема. Не секрет, що не всі суди мають достатньо залів судових засідань, в яких може здійснюватись фіксація судового розгляду. Бувають випадки, що у всіх залах проходять судові засідання, тому слідчий чи прокурор, які звернулись із клоптанням про проведення обшуку, змушені будуть чекати на звільнення зали. В цій ситуації про невідкладність проведення слідчих дій можна забути, а відтак і про ефективність та дотримання строків. Раніше слідчий суддя мав можливість, якщо слідчий та прокурор цього не заперечували, провести розгляд навіть у службовому кабінеті, який тимчасово використовувався в якості зали судових засідань, без фіксації технічним засобом. Така норма лише сприяла своєчасному розслідуванню, оскільки мала практичний сенс.

В практиці також зустрічаються випадки, коли з технічних причин (відключення електроенергії, збій в програмі, тощо) фіксація або відтворення звукозапису неможливі. Як в такому випадку повинні будуть діяти слідчий та прокурор, адже є загроза недопустимості доказів, отриманих в ході обшуку, проведеного після такого розгляду. Повторний же розгляд цього ж клопотання недопустимий. Законодавець не задумується над тим, що проведення розслідування злочинів неможливо ставити в повну залежність від стану роботи технічних засобів, комп’ютерних програм, які застосовуються при проведенні слідчих та процесуальних дій. В більшості випадків докази злочину можна зібрати та зафіксувати лише один раз. Слідчий, прокурор, слідчий суддя повинні мати альтернативні способи фіксування слідчих та процесуальних дій, як то протоколювання, актування, тощо. Чинний кодекс не дає відповіді на питання як проводити розслідування, особливо в разі потреби невідкладних слідчих дій та ризику втрати важливих доказів, якщо з технічних причин неможливо зареєструвати та провести судове провадження з розгляду відповідного клопотання слідчого, а закон не допускає відповідні слідчі дії без дозволу слідчого судді.

Тому «картина» з кримінальними процесуальним законодавством та його «удосконаленнями», навіть з огляду на висвітлені проблеми, в цілому сумна. Як при його створенні, так і при внесенні змін зовсім не враховувались думки та застереження практичних працівників та вчених, які колись мали практичний досвід правоохоронної діяльності. Вочевидь політики мають своє бачення моделі розвитку кримінального процесу в Україні, а можливо мають чийсь вплив. Не вір після цього, що «Закон Савченко» був прийнятий на замовлення кримінальних авторитетів. Після таких змін виникає думка, а чи не потрібно було починати всі реформи в державі з реформування нашого законодавчого органу…

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Думка експерта

Громадська рада доброчесності як відповідач в адміністративному суді: «за» і «проти»

Опубліковано

on

Роман Мельник, доктор юридичних наук, професор, виконувач обов’язків завідувача кафедри адміністративного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Формування Верховного Суду та його складу за новою процедурою, яке завершилося в минулому році, викликало жваві дискусії, прискіпливу увагу з боку громадськості та зарубіжних партнерів України. Ставилися чисельні запитання до членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі — ВККСУ) та Вищої ради правосуддя, до Президента України та самих кандидатів на посаду судді. На деякі з них ми отримали відповіді, проте окремі залишилися без уваги з боку вказаних учасників конкурсної процедури.

Питання юридичного статусу Громадської ради доброчесності

Одним із таких запитань, яке виявилося надзвичайно принциповим, стало питання про юридичний статус Громадської ради доброчесності (далі — ГРД), яка відповідно до статей 85, 87-88 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» покликана сприяти Вищій кваліфкомісії суддів у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання. Необхідність пошуку правильної відповіді на сформульоване запитання викликана насамперед запитами адміністративного судочинства, адже до Окружного адміністративного суду м. Києва протягом 2017 р. почали надходити позови кандидатів на посаду судді касаційного суду у складі Верховного Суду з вимогою скасування ухвалених щодо них висновків Громадської ради доброчесності. По окремим із таких справ вже постановлені відповідні рішення. В якості прикладу можна навести рішення по справі No 826/8530/17 від 14 грудня 2017 р. за позовом ОСОБА_1 до Громадської ради доброчесності, третя особа Вища кваліфікаційна комісія суддів України, про визнання протиправним та скасування висновку, постановлене суддею В. Келебердою.

Обставини справи

Відповідно до обставин даної справи до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Громадської ради доброчесності (далі — ГРД), третя особа Вища кваліфікаційна комісія суддів України, про визнання протиправним та скасування висновку ГРД про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Сибіги О. М. критеріям доброчесності та професійної етики від 1 травня 2017 року. В обґрунтування позову було зазначено, що ГРД оскаржуваний висновок прийнято без наявності відповідних підстав, такий висновок є необґрунтованим і невмотивованим, що призвело до порушення прав та інтересів позивача в частині встановлення його відповідності як кандидата на посаду судді Верховного Суду критеріям доброчесності та професійної етики. Позивач просив суд визнати висновок ГРД протиправним та скасувати його.

За результатами розгляду даної справ суд прийняв рішення позов задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Сибіги Олександра Миколайовича критеріям доброчесності та професійної етики, який затверджено Громадською радою доброчесності 01.05.2017 р. Присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) здійснений ним судовий збір у розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Громадської ради доброчесності (справа No 826/8530/17 // http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71055630). Протягом листопада-грудня 2017 р. подібні рішення по аналогічним справам були прийняті і іншими суддями Київського окружного адміністративного суду (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71148135; http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/70793192), які були піддані критиці з боку представників громадськості.

У межах даної статі я не буду аналізувати та коментувати доводи суддів, які прийняли рішення про визнання протиправним та скасування висновку, підготовленого ГРД щодо кандидатів на посаду судді Верховного Суду, а спробую подивитися на цю ситуацію нейтрально, виключно з наукової позиції, ставлячи собі за мету дати відповідь на наступні запитання:

1) чи можна вважати Громадську раду доброчесності в частині виконання покладених на неї Законом України «Про судоустрій і статус суддів» функцій суб’єктом владних повноважень?

2) чи є діяльність Громадської ради доброчесності з надання висновку про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності владною управлінською функцією?

3) що представляє собою, з юридичної точку зору, висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання?

Від відповіді на поставлені запитання залежатиме можливість (допустимість) оскарження висновку Громадської ради доброчесності про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання до адміністративного суду.

Чи є ГРД суб’єктом владних повноважень?

До відповіді на поставлене запитання можна підходити щонайменше з двох позицій: через призму буквального розуміння (виключно читання) статті 87—98 Закону України «Про статус суддів» або шляхом застосування відповідних методів тлумачення положень названих статей. Перший підхід мене особисто не влаштовує, адже він виключає здійснення системного та всебічного аналізу правового статусу ГРД, не дозволяє зрозуміти її соціальне призначення та причини створення. Більш правильним є другий, на якому я й зупинюся.

У теорії права, як вітчизняній, так і зарубіжній, розроблена низка методів тлумачення, сформульованих у нормативних актах норм права. Значний вклад у розвиток методів тлумачення зробив Фрідріх Карл фон Савіньі, який визначав тлумачення як «реконструкцію притаманної закону думки» (F.C. von Savigny System des heutigen römischen Rechts, Band I, 1840. — S. 213), яка (реконструкція) має на меті дослідити й відтворити те, що, виходячи зі здорового глузду, мав на увазі законодавчий орган. Таким чином, предметом тлумачення норми права стає зафіксована та втілена (відображена) в словах, цифрах тощо, обмежена в нормативному порядку воля суб’єкта його видання, дійсний зміст (сутність) якої і розкривається через тлумачення. І дійсно, для всіх, хто стикається з нормою права, важливою є саме воля, а не слово чи цифра, які закріплені в нормативному акті, оскільки останні виконують лише функцію об’єктивізації цієї волі. І якщо суб’єкт нормотворення сформулював у нормі права не ту вимогу, яку хотів сформулювати в дійсності, потрібно тлумачити норму відповідно до його дійсної волі та думок, не беручи до уваги при цьому письмовий зміст акту.

Для того, щоб зрозуміти дійсну волю суб’єкта нормотворення доцільно скористатися телеологічним методом тлумачення, під час застосування якого, як уже було наголошено вище, аналізується не текст, а на дещо менш осяжне, а саме сенс і мета норми. Цей елемент тлумачення відповідає інструментальному розумінню права: право використовується для вирішення певної проблеми. Важливо при цьому розуміти, що норми не є самоціллю, а слугують для розв’язання конфліктів і пошуку рішень. На передньому плані перебуває зусилля знайти правильне рішення. За допомогою пошуку мети запроваджується критерій якісної оцінки — норма має служити реалізації розумної мети (E. Sokolov, S. Roßner Durchsetzbarkeit von Verfassungsrecht. Verlag Dr. Kovac., Hamburg, S. 57). Застосування вказаного методу тлумачення може, однак, супроводжуватися використанням й інших або їх сукупності, що дозволить дійти більш обґрунтованого результату. Наразі, на мій погляд, не можна бути обійтися і без використання системного та історико-генетичного методів тлумачення права.

Отже, якою була основна мета включення в процес формування суддівського корпусу Громадської ради доброчесності та закріплення її статусу в Законі України «Про судоустрій і статус суддів»? Системний аналіз соціально-політичних подій, які мали місце в 2016 р., тобто тоді, коли було ухвалено вказаний закон, а також тенденцій розвитку національних юридичних актів свідчить, що в цей період відбувалася активізація процесів становлення громадянського суспільства та його окремих інституцій, що стало логічним наслідком Революції Гідності, рушійною силою якої виступила сама громадськість. Важливим кроком у напрямку інституалізації громадянського суспільства, спрямованим на впровадження у життя положень абз. 1 ст. 5 Конституції України (Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо…) та абз. 1 ст. 38 Конституції України (Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами…) став Указ Президента України No 68/2016 від 26.02.2016 р. «Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні», яким була затверджена Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки. В Указі наголошується, що активне, впливове і розвинене громадянське суспільство є важливим елементом будь-якої демократичної держави та відіграє одну з ключових ролей у впровадженні нагальних суспільних змін і належного врядування, в управлінні державними справами і вирішенні питань місцевого значення, розробці і реалізації ефективної державної політики у різних сферах, утвердженні відповідальної перед людиною правової держави, розв’язанні політичних, соціально-економічних та гуманітарних проблем.

Отже, з викладеного випливає, що інституції громадянського суспільства можуть та мають бути залучені до будь-якої сфери (сектора, напрямку) управління державними справами, якими (справами) охоплюється також і процес організації судової влади, зрозуміло, за умови дотримання принципу її незалежності. Метою включення інституцій громадянського суспільства до цього процесу, як випливає із вказаного указу Президента, є залучення додаткових людських, організаційних, фінансових та технічних ресурсів для сприяння процесу децентралізації державного управління і підвищенню його якості, скорочення державних видатків і запобігання корупційним ризикам, у тому числі під час формування складу Верховного Суду за участі ВККСУ — органу державного управління. Необхідно наголосити також і на тому, що залучення громадськості до процедури формування штату професійних суддів незаангажованої (незалежної від влади) громадськості, надання їй можливості впливати на владу (ВККСУ) під час прийняття відповідних рішень, підтвердження представниками громадянського суспільства необхідного рівня доброчесності судді (кандидата на посаду судді) та його високих моральних якостей, — усе це є надзвичайно дієвим кроком, спрямованим на відновлення довіри громадян як до окремого судді, так і до судової влади в цілому.

Ця ідея була підтримана розробниками (авторами) Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (історичний метод тлумачення норми права), які в пояснювальній записці до законопроекту відзначили, що ним «впроваджуються нові механізми стимулювання забезпечення доброчесної поведінки суддів та залучення громадськості до таких процедур. Зокрема, передбачається створення Громадської ради доброчесності, яка покликана сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді критеріям професійної етики та доброчесності, що відкриває широкі можливості безпосередньої участі громадськості в реалізації процедур кваліфікаційного оцінювання». Ідея залучення громадськості до названої процедури була підтримана також і комітетом ВРУ з питань правової політики та правосуддя, який надав свій висновок на проект закону про судоустрій і статус суддів (реєстр. No 4734).

Принагідно зазначу, що залучення громадськості (інституцій громадянського суспільства) до процесу формування суддівського корпусу відповідало також і міжнародним (європейським) зобов’язанням України,яка, насамперед в особі ВККСУ, розпочала активну співпрацю з міжнародними організаціями (наприклад, USAID), у частині виробленні методик співпраці з громадськістю у названому питанні. Для представників проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя», в свою чергу, було важливо сприяти запозиченню позитивного досвіду інших країн та досягненню передових стандартів з метою підтримки поступу судової реформи, залучаючи як фахівців, так і громадськість (виділено мною, — Р. М.) до участі в обговореннях, підтримувати їхній вплив на процес ухвалення рішень в ході проведення судової реформи, обговорення відповідних законопроектів та ініціатив тощо.

Позиція європейських інституцій

Допустимість залучення громадськості до участі в обговореннях питань організації судової влади, в тому числі процедур оцінювання діяльності суддів, випливає з міжнародних (європейських) актів. Так, наприклад, у п. 38 Висновку No 17 (2014) «Щодо оцінювання діяльності суддів, якості правосуддя і поваги до незалежності судової влади», прийнятому Консультативною радою європейських суддів 24 жовтня 2014 р. зазначено, що в оцінюванні суддів можуть брати участь інші фахівці, які здатні зробити корисний внесок у процес оцінювання. Проте дуже важливо, щоб такі оцінювачі могли спиратися на достатні знання і досвід судової системи, щоб бути здатними належним чином оцінити роботу суддів. Також важливо, щоб їх роль була виключно консультативною, а не вирішальною (Висновок № 17 (2014)).

Про допустимість такого підходу до організації оцінювання суддів йдеться також і в інших документах.

Залучення громадськості до процесу формування корпусу професійних суддів не як учасника, що представляє владу (в нашому випадку ВККСУ), а як представника громадянського суспільства, яке, навпаки, завжди є інтелектуальним опонентом влади, відповідає і загальним тенденціями розвитку національного права (системне тлумачення права), яке все частіше наповнюється нормативними актами, які надають громадськості право і можливість впливати на процес розробки та прийняття відповідних рішень. Наразі мова йде про Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (ст. 21 Громадські громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля», Постанову Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 р. No 1086 «Питання Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань» тощо.

Вимоги закону й нормативних актів

Аналізуючи зміст ст. 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також регламент Громадської ради доброчесності, які визначають статус ГРД та порядок формування її складу, можна зробити висновок, що законодавець поставив собі за мету максимальним чином відмежувати ГРД від органів державної влади, насамперед ВККСУ, виключивши існування будь-яких механізмів, які б дозволяли ВККСУ (або іншим органам публічної влади) впливати на формування складу ГРД та процес прийняття нею відповідних рішень. При цьому необхідно відзначити, що йдеться про відсутність як прямих важелів впливу на ГРД, як то, погодження призначень членів, формування списку кандидатів до ради, затвердження її рішень актом Вищої кваліфкомісії суддів, участь у засіданнях ГРД члена ВККСУ тощо, так і опосередкованих — надання державного фінансування Громадській раді доброчесності, створення умов для роботи, надання пільг тощо. У цьому контексті необхідно окремо наголосити й на вимогах нормативних актів щодо персонального складу ГРД, до якої можуть входити лише «представники правозахисних громадських об’єднань, науковці-правники, адвокати, журналісти, які є визнаними фахівцями у сфері своєї професійної діяльності, мають високу професійну репутацію та відповідають критерію політичної нейтральності та доброчесності» та, відповідно, членства в ній не можуть набувати: «Особи, які протягом останніх п’яти років працювали (проходили службу) в органах прокуратури, Міністерства внутрішніх справ України, поліції, інших правоохоронних органах (органах правопорядку), податкової міліції, Служби безпеки України, митних органах, Національному антикорупційному бюро України, Національному агентстві з питань запобігання корупції; особи, які протягом останніх п’яти років перебували на державній службі; особи, які є суддями або суддями у відставці» (Закон України «Про судоустрій і статус суддів» // Відомості Верховної Ради України. — 2016. — No 31. — Ст. 545).

Подібна організація роботи Громадської ради доброчесності, таким чином, виключає висновок про те, що ГРД є суб’єктом делегованих повноважень, бо ніякого делегування повноважень та відповідного публічного супроводу (забезпечення) їх передачі не відбувається. Рада максимальним чином (юридично, організаційно, функціонально) є відмежованою від органів публічної влади та їх службовців. Що ж до визначення правового статусу ГРД у Законі України «Про судоустрій і статус суддів», то це також не може бути свідченням того, що рада є суб’єктом владних повноважень, адже у такий спосіб створювалися лише юридичні підстави для участі громадськості (ГРД) в процесі формування складу професійних суддів, який (процес) адмініструється (управляється) органом публічної влади (суб’єктом владних повноважень) — ВККСУ.

Таким чином, відповідаючи на запитання про мету включення Громадської ради доброчесності в процес формування суддівського корпусу, закріплення її статусу в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та можливість віднесення її в частині виконання покладених на неї цим законом функцій суб’єкта владних повноважень, необхідно ще раз наголосити на тому, що:

– ГРД є інституцією громадянського суспільства, яка незалежно від держави та її органів бере участь у процедурі кваліфікаційного оцінювання суддів (кандидатів у судді);

– метою залучення ради до процедури оцінювання суддів є подальше сприяння розвитку громадянського суспільства, розширення можливостей для громадян впливати на владу та реалізовувати їх право на участь в управлінні державними, закріплене Конституцією України;

– Громадська рада доброчесності ані на постійній, ані на тимчасовій основі не реалізує повноваження органів державної влади в частині кваліфікаційного оцінювання суддів, а виконує виключно власні повноваження, тобто ті, які наданій їй не як представнику держави чи органу публічної влади, а як інституції громадянського суспільства, повністю відмежованій від публічної влади;

– оскільки ГРД не є суб’єктом делегованих повноважень, то вона не може бути, відповідно, і суб’єктом владних повноважень, оскільки до кола таких суб’єктів належать органи публічної влади (їх посадова чи службова особа) або інші суб’єкти при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, що, як уже було сказано, не стосується Громадської ради доброчесності.

Чи є діяльність ГРД владною управлінською функцією?

Тепер повернемося до питання, чи є діяльність Громадської ради доброчесності з надання висновку про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності владною управлінською функцією? Потрібно розуміти і пам’ятати про те, що влада є складним соціальним явищем, яке може проявлятися в межах будь-якої соціальної групи, починаючи від родини й закінчуючи вищими органами державної влади та державою в цілому. Відповідно, величезна кількість суб’єктів права може здійснювати по відношенню до іншого суб’єкта чи їх сукупності владу, досягаючи в такий спосіб ту або іншу мету чи реалізуючи ту або іншу функцію. Проте адміністративне право та адміністративне судочинство має справу далеко не з усією сукупністю владних управлінських функцій, а лише з тими з них, які засновані на нормах адміністративного права та реалізація яких призводить до виникнення (зміни, припинення) адміністративно-правових відносин. Очевидно, що ГРД, реалізуючи надані їй повноваження, здійснює свою владу (в широкому розумінні цього слова) по відношенню до суддів (кандидатів на посаду суддів), які проходять кваліфікаційне оцінювання. Розглянемо більш детально ці повноваження. Так, аналіз Закону України «Про судоустрій і статус суддів» свідчить, що ГРД має право збирати, перевіряти та аналізувати інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), використовуючи при цьому виключно відкриті державні реєстри. На цьому владні повноваження, які здійснюються нею по відношенню до судді (кандидата на посаду судді) закінчуються. Очевидно, що подібними повноваженнями володіє будь-який громадянин України чи громадське об’єднання, які, використовуючи відкриті державні реєстри, інститут звернень громадян та право на доступ до публічної інформації, можуть у такий спосіб отримати інформацію про будь-яку особу, що є публічним службовцем або має намір обійняти посаду публічної служби. Реалізація приватною особою або, у нашому випадку, ГРД цих прав не тягне зміни правового статусу особи щодо якої збирається така інформація; не викликає виникнення жодних правовідносин з такою особою; не створює для такої особи несприятливих наслідків, адже, ще раз підкреслю, йдеться виключно про отримання зацікавленими особами інформації з відкритих державних реєстрів, в яких відображені відомості про факти та події, що вже мали місце!

Таким чином, реалізація перерахованих функцій, які здійснюються ГРД щодо судді (кандидата на посаду судді), не утворює необхідних підстав (умов) для їх оскарження в адміністративному суді, оскільки вони не є за своєю суттю «владними управлінськими функціями» в контексті Кодексу адміністративного судочинства України. На думку пленуму Вищого адміністративного суду України для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб’єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань (постанова Пленуму ВАСУ від 20 травня 2013 р. No 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» // http://www.vasu.gov.ua/plenum/post_plenum/plenum_2013_05_20_n8/), що, знову ж таки, не узгоджується зі статусом ГРД, яка, як уже було наголошено вище, не є ані органом публічної влади, ані суб’єктом делегованих повноважень, а раз так, то й не може здійснювати владні управлінські функції в контексті Кодексу адміністративного судочинства України.

(Далі буде…)

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Думка експерта

Коли електронний договір може виявитися непідписаним: судова практика

Опубліковано

on

Христина Венгриняк, юридичний радник ІТ компанії «Intecracy Deals»

Із розвитком електронного документообігу та переходом на використання електронного цифрового підпису поступово формується судова практика з цих питань. Так, у рішенні Вищого господарського суду по справі No 910/361/14 від 09.11.2017 р. була сформована позиція стосовно того, яким чином клієнт вважається таким, що погодився з умовами договору в електронному вигляді шляхом приєднання, і коли договір вважається підписаним електронним цифровим підписом (далі — ЕЦП).

Звертаємо увагу на те, що незнання нюансів роботи з електронними документами та електронним цифровим підписом може дорого обійтися як банкам, так і їхнім клієнтам. Тому перед тим, як почати взаємодію в електронному вигляді, вивчайте особливості підписання документів електронним цифровим підписом та погодження з умовами правочинів шляхом приєднання. Зокрема, обирайте програмне забезпечення, яке дозволяє перевіряти накладення ЕЦП, його валідність, а також забезпечує створення юридично значимого документу шляхом накладення ЕЦП.

Позиції інстанцій

Рішенням Господарського суду м. Києва від 11.03.2014 р. у справі No 910/361/14 задоволено позов Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «ПриватБанк» (далі — Банк) і присуджено до стягнення з фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) на користь банку 50 000,00 грн заборгованості за кредитом, 32 218,38 грн — процентів за користування кредитом, 7 200,00 грн — комісії, 12 421,61 грн — пені, 2 036,80 грн — судового збору.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.06.2017 р. у даній справі задоволено апеляційну скаргу ФОП та скасовано вищезазначене рішення Господарського суду м. Києва. Натомість прийнято нове рішення, яким відмовлено Банку в задоволенні позовних вимог та стягнуто з нього на користь ФОП 2 240,48 грн — судового збору за подання апеляційної скарги.

Водночас банк не погодився з таким рішенням апеляції і звернувся з касаційною скаргою до тоді ще Вищого господарського суду України. Останній у цій справі став на позицію апеляції.

Відзначимо, що місцевим та апеляційним господарськими судами під час розгляду справи встановлено, що позовні вимоги Банку мотивовані тим, що 16.06.2011 р. між Банком та ФОП шляхом подачі останнім заяви про відкриття поточного банківського рахунку та приєднання до розміщених у мережі інтернет «Умов та правил надання банківських послуг» (далі — Умови) укладено договір банківського обслуговування, відповідно до умов якого клієнту (ФОП) встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок в електронному вигляді через засоби електронного зв’язку.

Пунктом 3.18.6.1 Умов зазначено, що обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом до банку заяви на приєднання до «Умов та Правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою чи електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) і/або з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах зазначених у них сум і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов’язання сторонами.

Аргументація ВГСУ

Стаття 181 Господарського кодексу України передбачає загальний порядок укладання господарських договорів. Частина 1 вказаної норми визначає, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Згідно зі ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до ч. 1–3 ст. 207 Цивільного кодексу (в редакції на дату підписання заяви від 16.06.2011 р.) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв’язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронно-числового підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, в якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Згідно з ч. 1 статті 1066 Цивільного кодексу за договором банківського рахунка банк зобов’язується приймати й зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування й видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Частинами 1, 2 статті 1067 Цивільного кодексу передбачено, що договір банківського рахунку укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунку в банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов’язаний укласти договір банківського рахунку з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис» електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) в разі, якщо:

— електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису;

— під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису;

— особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному в сертифікаті.

Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму або не ґрунтується на посиленому сертифікаті ключа.

Частинами 1—3 ст. 4 Закону «Про електронний цифровий підпис» передбачено, що електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів. Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами — суб’єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі. Використання електронного цифрового підпису не змінює порядку підписання договорів та інших документів, встановленого законом для вчинення правочинів у письмовій формі.

Згідно зі ст. 6 Закону «Про електронний цифровий підпис» сертифікат ключа містить такі обов’язкові дані:

— найменування та реквізити центру сертифікації ключів (центрального засвідчувального органу, засвідчу вального центру);

— зазначення, що сертифікат виданий в Україні;

— унікальний реєстраційний номер сертифіката ключа;

— основні дані (реквізити) підписувача — власника особистого ключа;

— дату і час початку та закінчення строку чинності сертифіката;

— відкритий ключ;

— найменування криптографічного алгоритму, що використовується власником особистого ключа;

—інформацію про обмеження використання підпису.

Посилений сертифікат ключа, крім обов’язкових даних, які містяться в сертифікаті ключа, повинен мати ознаку посиленого сертифіката ключа. Інші дані можуть вноситися у посилений сертифікат ключа на вимогу його власника.

Однак, на думку ВГСУ, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що саме відповідачем підписано електронним цифровим підписом заяву від 16.06.2011 р. про приєднання до умов, тарифів ПАТ КБ «Приватбанк». Особистий ключ має властивості прихованого файлу, в якому відображається, зокрема, повне ім’я, номер сертифікату, початок строку дії та завершення строку дії. Відсутні докази отримання ФОП електронного цифрового підпису в акредитованому центрі сертифікації ключів, у тому числі ПАТ «ПриватБанк». Тобто банком не доведено підписання заяви від 16.06.2011 р. фізичною особою-підприємцем та використання електронного цифрового підпису.

Окрім того, заява не містить зразків підписів та/або відбитки печатки відповідача, відсутні докази укладення між сторонами угоди щодо надання відповідачу доступу до системи клієнт-банк/інтернет клієнт-банк. Також матеріали справи не містять доказів належного доведення до відповідача кредитних лімітів. Також позивачем не доведено, які саме умови та тарифи були розміщені на сайті позивача на час відкриття банківського рахунку, тобто на час укладення договору приєднання, зокрема, до яких саме умов та тарифів приєднався та зобов’язався виконувати відповідач.

Оскільки ні позивачем, ні матеріалами справи не підтверджено отримання відповідачем цифрового підпису та підписання останнім цифровим підписом заяви від 16.06.201 р. про приєднання й погодження з умовами, викладеними в умовах і правилах надання банківських послуг, тарифах ПриватБанку, відсутні докази відкриття ФОП рахунку, користування ним та отримання кредиту. Таким чином, надаючи кредити фізичним та юридичним особам за допомогою засобів електронного зв’язку, банки мають подбати, щоб порядок надання таких кредитів та підписання відповідних документів в електронному вигляді відповідали вимогам чинного законодавства України. Дану проблему може вирішити відповідне програмне забезпечення, за допомогою якого можна буде доказати цілісність підписаного електронного документа, з якими умовами погодився клієнт банку шляхом приєднання, та підтвердити волевиявлення такого клієнта.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.