Connect with us

Думка експерта

Злочин і злочинність як соціальне благо. Частина 2

Опубліковано

Закінчення. Початок

Борис Розовський, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України

Розширення ініціативних творчих свобод людини вимагає критичного переосмислення кримінального права. Кримінальний закон символізує нездатність держави вирішити конфлікти, що виникають у суспільстві, організаційним конструктивним шляхом. Не можна вважати виправданим збільшення пухкості кожного новостворюваного Кримінального кодексу, нарощування міри позбавлення волі (у проекті підготовлюваного КК України, який розробляється поряд із довічним, до 30 років), тоді як в усьому світі вона засвідчила неефективність, надмірну економічну та соціальну затратність. Розглядаючи позови про порушення сторонами закону, суди зобов’язані ухвалювати рішення не за формою, а з огляду на отриману державою внаслідок цього користь чи заподіяну шкоду.

Необхідність критичного переосмислення кримінального права

Як зазначалося, суспільство і бізнес мають бути відкритими для ідей. Хотілося б у порядку експерименту дозволити суб’єктам господарських відносин здійснювати регулювання певної частини таких відносин за виробленими ними самими правилами, а не за готовими приписами, ухваленими законодавцем. Вирішення такого завдання є багатоваріантним. Один із них – визнати допустимим прийняття спеціальних нормативних актів, що регулюють господарську діяльність, зібраним для цієї мети з’їздом уповноважених представників суб’єктів виробничої та підприємницької діяльності. Невід’ємним партнером підприємців в організації та діяльності з’їзду має бути Союз споживачів. Делегатами з’їзду можуть бути представники зарубіжних компаній і організацій, що мають господарські й економічні зв’язки з українськими суб’єктами господарювання. Питання про наділення їх правом вирішального чи дорадчого голосу має вирішуватися з’їздом.

Читайте також: Політично значущі особи і прозорість фінансової системи України: реалії, виклики й рішення

Представництво на з’їзді делегатів від широких верств господарників і споживачів дозволить врахувати всі інтереси, знизити ризик «захоплення влади» та користуватися розумним лобіюванням. Розгляд протестів щодо прийнятих з’їздом нормативних актів, гадаю, допустимо віднести до компетенції Верховної Ради України.

Як крайній захід, можливо допустити варіант, коли повноваження з’їзду промисловців і підприємців будуть обмежені тільки правом законодавчої ініціативи і внесення розроблених проектів законів на розгляд Верховної Ради України. Тут вимушено роблю відступ від вищенаведених пропозицій, бо знаю, наскільки важко у нас впровадити нові ініціативи.

Жоден найдосконаліший сконструйований новий літак не допускається до експлуатації без попередніх випробувань. Закони після ухвалення Верховною Радою одразу випускають у космічний політ, хоча не так уже й рідко під час обговорення не було повної єдності їхніх оцінок депутатами, які наголошували на потенційних складнощах застосування. У підсумку на практиці вилазять суттєві недоліки, прогалини, виникають конфлікти. Чому не запровадити практику за необхідності поширювати дію закону для випробування на певний термін на територію окремого проблемного регіону України з подальшою оцінкою отриманих результатів?

Оскільки законодавство хронічно пасе задніх з реакцією на безліч змін у фактичному регулюванні життєвих відносин, видається виправданим допустити можливість локальних відступів у чинному унормуванні шляхом оперативного ухвалення відповідних актів органами державної влади регіонального рівня. Типова процедура їх розробки та ухвалення підлягає затвердженню Верховною Радою України. Як варіант, такі зміни можуть здійснюватися за рішенням регіонального суду за позовами окремих або колективних правокористувачів.

Не виключається й можливість використання страхування відповідальності як самим ініціатором, так і на вимогу органу, що ухвалює рішення. Нововведення, що стосуються техніки безпеки, підлягають узгодженню з особами та організаціями, чиї інтереси зачіпаються. За позитивного досвіду доцільним є використання прецеденту в інших регіонах за спрощеною процедурою.

Читайте також:  Відповідальність за порушення правил польотів, кораблеводіння розмежовано залежно від наслідків

Поряд із висловленою пропозицією щодо порядку ухвалення господарського законодавства, перспективним є й залучення бізнесу для виявлення на економічних засадах прогалин у поточному правовому та організаційному регулюванні господарської та іншої діяльності в Україні, розробка пропозицій щодо підвищення їх ефективності. Допускається державне стимулювання створення таких бізнес-структур (в оптимальному варіанті в кооперації з діючими науковими організаціями).

Також можна відродити й колишню практику вручення урядових нагород героям трудівникам усіх рівнів, широкої популяризації їхніх досягнень.

Замість висновку

Як і в певній частині філософія, існуюча в юридичній науці теорія права – це нескінченне море тлумачень закону. Повсюдно пропаговане гасло верховенства права на ділі означає панування закону. При вирішенні навіть відносно обмежених масштабних завдань від нього не втекти. Але закони відносні. Корейський астрофізик Кю-Хюн Чає отримав переконливий доказ альтернативної теорії гравітації – вона виходить за рамки теорій Ньютона та Ейнштейна. Світ виявився не таким, як ми його собі уявляли.

Читайте також: Адвокат чи фахівець у галузі права?

Закон – це те, що наказує держава, право – те, що реально виконується населенням. Право – дзеркало суспільства. Справжня теорія права, що ґрунтується на визнанні кожного розумного громадянина творцем держави, який формує дійсність шляхом співорганізації своїх зусиль із бажаннями та невикористаними можливостями інших людей, ще чекає на розробників.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.