Події
Борги держави. У Верховному Суді говорили про проблеми виконання рішень ЄСПЛ
Ситуація щодо виконання рішень у групі справ «Жовнер / Юрій Миколайович Іванов / Бурмич та інші проти України», стан розрахунку заборгованості держави за невиконані рішення національних судів, вплив війни на процес виконання рішень, а також перешкоди, які виникають на шляху виконання, зокрема недостатня узгодженість між соціальним законодавством, адміністративною та судовою практикою і бюджетними асигнуваннями, – про це йшлося під час круглого столу щодо стану виконання рішень Європейського суду з прав людини в зазначеній групі справ.
Читайте також: Звітування з експортного контролю буде поновлено
Як зазначив голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, наразі існує нагальна необхідність здійснити перегляд нинішньої законодавчої практики, коли спочатку приймається закон, який в подальшому держава не може імплементувати через нестачу відповідного фінансування. А це є наслідком збільшення кількості позовів до суду, що подають громадяни проти України та суб’єктів владних повноважень. Необхідність перегляду законотворчої діяльності щодо соціальних виплат в аспекті посилення фінансового обґрунтування вітчизняного законодавства та відповідність його закону про бюджет – один із дієвих напрямів вирішення проблеми своєчасного належного виконання судових рішень.
Наступний доповідач секретар ВП ВС Віталій Уркевич навів правові висновки Великої Палати щодо застосування соціального законодавства, зокрема щодо розміру підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території гарантованого добровільного відселення. Таке підвищення підлягає виплаті в розмірі, визначеному ст. 39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, встановленим на 1 січня календарного року. Такий висновок сформульований ВП ВС у постанові від 4 квітня 2024 р. у справі № 240/19227/21.
Віталій Уркевич також звернув увагу на висновки Великої Палати ВС, викладені в постанові від 3 жовтня 2023 р. в справі № 686/7081/21. Вирішуючи питання щодо застосування ст. 625 ЦК України до спірних правовідносин, ВП ВС зазначила, що в разі порушення державою-боржником строку виконання судового рішення про стягнення на користь стягувача-кредитора коштів із Державного бюджету України (прострочення виконання підтвердженого судовим рішенням грошового зобов’язання держави з відшкодування завданої нею шкоди) ст. 625 ЦК України та ч. 1 ст. 5 Закону «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлюють ефективний компенсаторний механізм захисту від такого порушення, дозволяючи кредитору стягнути з держави 3 % річних від вчасно несплаченої за чинним рішенням суду суми й інфляційні втрати за період прострочення виконання цього рішення.
У свою чергу суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Андрій Рибачук, виступаючи, нагадав, що існує практика, коли приймається закон у сфері соціального забезпечення, однак без належного економічного аналізу та обґрунтування, без врахування реальних можливостей бюджетного фінансування. Наслідком цього є чимала кількість звернень громадян до ЄСПЛ, які пройшли всі національні судові інстанції і в яких є ухвалені судові рішення на їхню користь. Проте ці громадяни не змогли отримати певні соціальні виплати. Тобто судове рішення не було виконане.
Читайте також: До окладів помічників суддів також мають застосовуватися регіональні коефіцієнти – ВРП
Відтак існує нагальна необхідність, констатували учасники круглого столу, здійснити перегляд існуючої законодавчої практики, коли спочатку приймається закон, а потім держава не може його імплементувати через нестачу відповідного фінансування. Під час подальшої дискусії її учасники обговорили також питання щодо мораторіїв, які забороняють примусове виконання судових рішень проти держави або державних суб’єктів господарювання, можливі короткострокові та довгострокові шляхи вирішення проблеми. Додамо, що цей круглий стіл було організовано Міністерством юстиції України у співпраці з Департаментом з питань виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права РЄ, проектами Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» і «Посилення соціального захисту в Україні».
Підготував Федір Мороз,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України