Connect with us

Події

Роль ВРП у зміцненні довіри до судової влади – тема триденної орієнтаційної сесії

Опубліковано

Про місію Вищої ради правосуддя у зміцненні верховенства права, формуванні доброчесного, високопрофесійного суддівського корпусу та забезпеченні незалежності судової влади йшлося під час орієнтаційної сесії «Роль та обов’язки ВРП: зміцнення громадської довіри та впевненості в судовій владі», яка відбувалася 10–12 березня 2023 року у Львові.

Захід проводився за підтримки міжнародних партнерів Програми USAID «Справедливість для всіх», Проекту ЄС «Право-Justice» в змішаному онлайн- і офлайн режимі у форматі дев’яти тематичних сесій.

Читайте також: Вища рада правосуддя 2.0: як суспільству варто оцінювати роботу нового складу ВРП?

Кращим досвідом та прикладними знаннями ділилися представники судових рад та експерти зі Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Канади, Данії, Литви, Португалії, Польщі, Естонії, Іспанії, Словаччини, України.

Перша сесія присвячувалася обговоренню питань про роль органів суддівського врядування в Європі. Представники Європейської мережі рад з питань правосуддя (ENCJ) – президентка Європейської мережі рад з питань правосуддя Далія Васарьєне, голова Конституційного суду Словаччини та член Словацької ради з питань правосуддя професор Ян Мазак, член Іспанської ради з питань правосуддя та колишній президент ЄМРП Нурія Діас Абад розповіли про роботу ENCJ, її місію та роль, основні стандарти й інструменти, розроблені для інституцій, які представляють незалежні суди та суддів.

Президентка ENCJ Далія Васарьєне, зокрема, поінформувала про місію Мережі – зміцнення незалежності і водночас підзвітності судової влади та сприяння впровадженню кращого досвіду з метою забезпечення надання судовою системою своєчасних, ефективних і якісних послуг на благо всіх громадян. ENCJ покращує співпрацю та взаєморозуміння серед рад суддів і членів судової системи як у державах-членах Європейського Союзу, так і в державах-кандидатах у члени ЄС.

Під час другої сесії її учасники обговорили роль ВРП у формуванні громадської довіри до судової влади. Директорка із розвитку Судової адміністрації Данії та член Робочої групи CEPEJ з якості правосуддя Мерете Екхардт, голова відділу комунікацій Національної комісії з інфраструктури, колишній голова відділу комунікацій Верховного суду Великої Британі Бен Вілсон відзначили суттєвий вплив комунікацій на репутацію органу. Окреслили шляхи налагодження відкритих відносин із медіа. Звернули увагу на важливість запровадження сталого партнерства та співпраці з різними групами користувачів і партнерами, а також проактивної комунікації з громадськістю та громадянським суспільством. Доповідачі також наголосили на потребі регулярного моніторингу та оцінювання сприйняття громадськістю Вищої ради правосуддя як інституції.

Міжнародні стандарти і практика добору суддів

Третю сесію присвятили обговоренню питання міжнародних і європейських стандартів і практики добору суддів. Почесна головна юридична радниця Національного судового інституту (Канада), суддя Адель Кент, колишній член Словацької судової ради Павол Зілінчик, суддя Конституційного суду Польщі у відставці, колишній член 255 колегії з добору суддів Суду Європейського Союзу Мірослав Вижиковський поінформували про розробку методик та критеріїв оцінювання кандидатів на посади судді. Розповіли про інструменти та методи перевірки, дослідження матеріалів, проведення співбесіди з кандидатами. Порушили питання підвищення кваліфікації та вимог до чинних суддів для удосконалення суддівських компетенцій.

Читайте також: У ВРП з’явилася служба дисциплінарних інспекторів

На четвертій сесії розглядалося питання притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів та розгляду скарг. Міжнародні експерти – суддя Апеляційного суду Лісабонського судового округу, колишній керівник Кабінету віце-президента Вищої ради юстиції Португалії, Жозе Мануель Кардозо, колишня директорка і головна радниця Комісії з поведінки суддів (штат Каліфорнія, США) Вікторія Хенлі висвітлили питання, пов’язані зі стандартами доказування, конфіденційності, процедур розслідування, написання мотивованих рішень.

Нові органи в системі правосуддя

Під час п’ятої сесії увага була зосереджена на аналізі попереднього досвіду та практики Вищої ради правосуддя щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Учасники обговорили поточні виклики, пов’язані з розглядом залишку дисциплінарних скарг, формуванням служби дисциплінарних інспекторів. Член ВРП 2014–2019 років, колишній декан юридичного факультету Львівського національного університету Андрій Бойко звернув увагу, що Вища рада правосуддя – це орган, який є містком між судовою владою і суспільством. За його словами, від рішень ВРП в значній мірі залежить формування довіри громадськості до судової гілки влади. У цьому аспекті якість дисциплінарних проваджень має велике значення.

Під час шостої та наступних сесій обговорювалися аспекти роботи нових органів у системі правосуддя, у складі яких працюють міжнародні експерти – Етичної ради і Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; акцентувалася увага на важливості розробки стратегічного підходу як до зовнішніх, так і до внутрішніх комунікацій, у тому числі про роль членів Вищої ради правосуддя, працівників секретаріату та прес-служби ВРП в цьому процесі; питанням оптимізації діяльності ВРП.

Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.