Судова практика
Індивідуальна податкова консультація, що не містить відповідей на запитання платника податків, підлягає скасуванню
16 жовтня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 820/5120/16 залишив без задоволення касаційну скаргу контролюючого органу, який надав податкові консультації, що не відповідають вимогам чинного податкового законодавства.
ТОВ звернулося до суду з позовом до ГУ ДФС області про скасування індивідуальних письмових консультацій з тих підстав, що надані відповідачем індивідуальні письмові податкові консультації є такими, що не розкривають в суті поставлених позивачем питань, а також є такими, що не ґрунтуються на вимогах діючого податкового законодавства.
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін апеляційним судом, позов задовольнив, оскільки відповідач фактично не надав податкової консультації по суті питань, викладених ТОВ в заявах, а тому оскаржувані позивачем індивідуальні письмові податкові консультації було визнано такими, що не відповідають вимогам чинного податкового законодавства.
У касаційній скарзі відповідач зазначав, що надані позивачу індивідуальні письмові податкові консультації складені та надіслані у відповідності до вимог Податкового кодексу України та містять посилання на його положення.
Верховний Суд вказав, що індивідуальна податкова консультація (допомога контролюючого органу) надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому така консультація надана.
При цьому, надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення щодо практичного її застосування.
Податкова консультація обов`язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.
Судами встановлено, що відповідач надаючи ТОВ оскаржувані податкові консультації не здійснив відповідного аналізу правових норм в контексті питань, поставлених позивачем та не надав жодних відповідей на поставлені питання, що є порушенням положень встановлених ст. 52 Податкового кодексу України та суперечить самій суті податкової консультації. Крім того, оскаржувані податкові консультації оформлені без урахування викладених позивачем обставин та не містять висновку з питань практичного використання визначених позивачем норм податкового законодавства.
Отже колегія суддів ВС погодилася з висновками судів першої та апеляційної інстанції щодо наявності підстав для скасування податкових консультацій, оскільки ними не було надано відповіді на постановлені позивачем запитання щодо застосування норм діючого законодавства, а лише наведено окремі положення ПК України без конкретизації дії зазначених норм до позивача, що суперечить вимогам встановленим ст. 52 ПК України.
Підготував Леонід Лазебний