Судова практика
Не вважається нововиявленою обставиною нескладання присяги суддями обласного та Верховного Суду України, які розглядали справу щодо засудженого
20 квітня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 175/4663/17 відмовив у задоволенні касаційної скарги засудженого та роз’яснив, що відповідно до Закону України «Про статус суддів» не передбачалося процедури повторного складання присяги суддями, які її прийняли до набрання чинності вказаним законом, а раніше обрані судді до присяги не приводилися, ураховуючи відсутність такої вимоги у Законі України «Про статус суддів» та принцип незворотності закону в часі.
Ухвалою місцевого суду, залишеною без зміни апеляційним судом, залишено без задоволення заяви засудженого про перегляд за нововиявленими обставинами вироку обласного суду щодо нього, ухваленого 14 грудня 1999 р.
У касаційній скарзі засуджений наполягав, що судді не складали присягу державі Україна, а тому ці судді винесли завідомо неправосудні рішення.
Верховний Суд вказав, що, перевіривши обставини, на які посилався засуджений, суд першої інстанції, з дотриманням вимог ст.ст. 459, 466, 467 КПК належним чином умотивувавши своє рішення, дійшов правильного висновку, що обставини, на які посилається у своїх заявах засуджений як на підстави скасування вироку обласного суду за нововиявленими обставинами, не є нововиявленими в розумінні вимог ч. 2 ст. 459 КПК. Судове рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 370 КПК.
Так, відповідно до ст. 10 Закону «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 р. № 2862-ХІІ вперше обраний суддя в урочистій обстановці приймає присягу. Вказаною нормою не передбачено повторної присяги суддів, які її прийняли до прийняття вказаного Закону. Крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень Конституції України від 28 червня 1996 р. судді всіх судів України, обрані чи призначені до дня набуття чинності Конституцією, продовжують здійснювати свої повноваження згідно з чинним законодавством до закінчення строку, на який вони обрані чи призначені.
Також до набрання чинності Законом «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 р. № 2862-ХІІ, яким було передбачено прийняття присяги вперше обраним суддею та визначено зміст такої присяги, раніше обрані судді до присяги не приводилися з огляду на відсутність такої вимоги у зазначеному Законі та принцип незворотності закону в часі.
Верховний Суд установив, що судді обласного суду, які ухвалили вирок стосовно засудженого, та судді ВСУ, які брали участь у перегляді вироку стосовно нього, були обрані до дня набуття чинності Конституцією України і здійснювали свої повноваження відповідно до вказаних вимог Конституції України.
Підготував Леонід Лазебний