Connect with us

Судова практика

Не вирішення питання про складення доповіді органу пробації не є порушенням процесуального закону, якщо доповідь не є обов’язковою чи про неї не клопотали сторони

Опубліковано

7 червня 2018 р. Верховний Суд у справі № 534/2180/16-к не задовольнив касаційну скаргу сторони захисту, оскільки під час підготовчого засідання не заявлялося клопотань щодо надання доповіді уповноваженого органу з питань пробації.

Обвинувачений в ході розпиття спиртних напоїв та сварки з потерпілим наніс йому удар ножем у живіт, завдавши тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, його було засуджено до 5 років обмеження волі.

У касаційній скарзі сторона захисту зазначила, що засуджений може виправитися без обмеження волі, оскільки він повністю відшкодував завдану шкоду, щиро розкаявся, попросив вибачення у потерпілого і останній його пробачив, на роботі та під час  судового розгляду показував себе з кращої сторони. Також захист вказував, що не було складено досудової доповіді представником уповноваженого органу з питань пробації, що є істотним порушенням кримінального процесуального закону.

Колегії суддів ВС зазначила, що судами надано обґрунтований висновок про можливість виправлення та перевиховання засудженого без ізоляції від суспільства, але в умовах здійснення за ним нагляду з обов’язковим залученням до праці, що відповідає призначеному покаранню у виді обмеження волі, яке є необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження нових злочинів.

Також колегія судів ВС вказала, що у підготовчому судовому засіданні суд має право постановити ухвалу, якою доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь (п. 6 ч. 3 ст. 314 КПК).

Згідно з ч. 5 ст. 314 КПК у підготовчому судовому засіданні суд, за власною ініціативою чи за клопотанням сторін вирішує питання щодо складання досудової доповіді, про що постановляє ухвалу із зазначенням строку підготовки такої доповіді.

Відповідно до ч. 2 ст. 314-1 КПК досудова доповідь складається щодо особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує 5 років позбавлення волі. Досудова доповідь щодо неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого злочину, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Отже, вирішення такого питання є правом суду, яке обмежується винятковими випадками, коли складання такої досудової доповіді є обов’язковим.

Водночас, складання досудової доповіді щодо засудженого у цій справі не було обов’язковим, при цьому учасниками судового провадження перед судом вказане питання не порушувалось.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.