Connect with us

Судова практика

Неповнолітньому може бути призначено покарання у виді громадських робіт нижче мінімального покарання за інкриміноване діяння в межах, встановлених для такого виду покарання

Опубліковано

8 червня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 311/2644/21 задовольнив частково касаційну скаргу заступника керівника прокуратури, який посилався на невиконання вимог призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, неповнолітнього засуджено за ч. 1 ст. 185 КК до покарання у виді громадських робіт на строк 60 годин.

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що санкцією ч. 1 ст. 185 КК передбачено покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, а суд першої інстанції всупереч вимогам п. 1 ч. 1 ст. 65 КК призначив фігуранту покарання у виді 60 годин громадських робіт, тобто покарання менш суворе, ніж передбачене санкцією ч. 1 ст. 185 КК, що є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, а саме незастосуванням закону, який підлягає застосуванню – ст. 69 КК.

Верховний Суд вказав, що згідно з вимогами ч. 1 ст. 100 КК громадські роботи можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років на строк від тридцяти до ста двадцяти годин і полягають у виконанні неповнолітнім робіт у вільний від навчання чи основної роботи час.

Читайте також: Неповнолітнього, що повторно вчинив тотожний злочин невеликої тяжкості, може бут звільнено від покарання

Призначаючи покарання неповнолітньому у виді громадських робіт строком на 60 годин, суд першої інстанції у мотивувальній частині вироку послався на положення ст. 100 КК України, тим самим мотивував власний висновок особливостями призначення покарання стосовно неповнолітньої особи.

Згідно зі ст. 100 КК строк для цього виду покарання щодо неповнолітньої особи передбачений від 30 до 120 годин, в межах чого і було місцевим судом визначений строк покарання у виді громадських робіт, який становить 60 годин.

Проте, зважаючи, що санкція ч. 1 ст. 185 КК передбачає громадські роботи на строк від 80 до 240 годин та положеннями кримінального закону передбачена можливість призначення покарання нижче від найнижчої межі лише шляхом застосування ст. 69 КК, то призначаючи фігуранту покарання розміром 60 годин громадських робіт, суд мав застосувати положення ст. 69 КК України.

Апеляційний суд правильно зазначив про те, що встановлені ст. 100 КК строки для покарання у виді громадських робіт в порівняні із санкцією ч. 1 ст. 185 КК України є найбільш сприятливими для неповнолітнього обвинуваченого як за мінімальною, так і за максимальною межею покарання.

Читайте також: Участь захисника в судовому провадженні щодо неповнолітнього має бути забезпечено на всіх його стадіях

Проте Кримінальний кодекс України передбачає можливість призначення покарання нижче найнижчої межі санкції статті лише шляхом застосування ст. 69 КК України за наявності для цього підстав.

Оскільки Верховний Суд погодився з призначеним фігуранту видом та розміром покарання та дійшов висновку, що існує достатньо підстав для застосування положень ст. 69 КК України і зазначене не погіршує становища засудженого, то судові рішення в цій частині на підставі п. 2 ч. 1 ст. 438 КПК України Суд змінив і ухвалив вважати фігуранта засудженим за ч. 1 ст. 185 КК України із застосуванням ст. 69 КК України до 60 годин громадських робіт.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.