Connect with us

Судова практика

Рішення загальних зборів об’єднання співвласників багатоквартирного будинку щодо встановлення більшого розміру внеску власникам нежитлових приміщень, ніж власникам квартир, не суперечить закону. Велика Палата не відступила від правової позиції.

Опубліковано

3 грудня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 910/6471/18 за позовом ТОВ «Юнайтед Форест» до ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів від 1 жовтня 2017 р. в частині встановлення розміру загальних внесків.

У травні 2018 р. ТОВ звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСББ про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів від 1 жовтня 2017 р. в частині встановлення розміру загальних внесків щодо встановлення з 1 листопада 2017 р. щомісячних внесків на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території для співвласників нежитлових приміщень та ТОВ «Юнайтед Форест», що є більшими від розміру внесків, встановлених для співвласників житлових приміщень цього будинку, а також зобов`язання відповідача не встановлювати щодо нежитлових приміщень у житловому будинку будь-які внески і платежі на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території, відмінні від внесків і платежів, встановлених для співвласників житлової нерухомості (власників квартир) цього будинку.

Позивач наполягав, що розмір щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, визначений оскаржуваним рішенням у протоколі загальних зборів ОСББ, суперечить порядку визначення часток співвласників у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна, закріпленому у ст. 20 Закону України № 2866-III «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у зв`язку з чим фактично за однакові послуги частина співвласників будинку сплачує більше, що є по суті привілеєм власників житлової нерухомості, яка надається за рахунок власників нежитлових приміщень.

Господарський суд міста Києва  своїм рішенням, залишеним без змін апеляційним судом, позовні вимоги задовольнив частково – визнав протиправним та скасував рішення загальних зборів від 1 жовтня 2017 р. у частині встановлення щомісячних внесків на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території для співвласників нежитлових приміщень та ТОВ «Юнайтед Форест».

У касаційній скарзі ОСББ,  пославшись на правовий висновок Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладений у постанові від 4 червня 2018 р. у справі № 753/10763/17, вказувало про відсутність законодавчої заборони щодо розмежування приміщень у будинку на нежитлові та житлові, відсутність імперативної норми про встановлення однакових розмірів внесків для власників квартир та нежитлових приміщень.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вказав про необхідність відступити від правового висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладеного у постанові від 4 червня 2018 р. у справі № 753/10763/17, де колегія суддів у подібних правовідносинах дійшла висновку про правомірність рішення загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку щодо розмежування розміру оплати за видом об`єкта нерухомого майна, тобто визнала правомірною можливість поділу тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розрізі категорій споживачів окремо для власників квартир та власників нежитлових приміщень.

Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що за змістом ст.ст. 1, 9 Закону України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За ч.ч. 1-3 ст. 12 Закону № 417-VIII витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. За ч. 2 ст. 10 Закону № 417-VIII до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до ст. 10 Закону України № 2866-III «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» загальні збори співвласників є вищим органом управління об’єднання, до виключної компетенції яких відноситься, зокрема, затвердження статуту об’єднання, внесення змін до нього; затвердження кошторису, балансу об’єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Відповідно до ст.ст. 16-18 Закону № 2866-III об’єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, які за ст. 21 Закону № 2866-III належать до коштів об’єднання, та зобов’язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.

Згідно зі ст. 20 Закону № 2866-III частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Оскільки відсутні  нормативні застереження щодо встановлення однакового розміру внесків для власників квартир та нежитлових приміщень, оскаржуване рішення загальних зборів ОСББ не можна вважати прийнятим з порушенням норм чинного і в задоволенні позову в частині його скасування слід відмовити.

Таким чином, Велика Палата Верховного Суду не побачила підстав для відступу від правової позиції Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладеної у постанові від 4 червня 2018 р. у справі № 753/10763/17.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.