Connect with us

Судова практика

Слідчий експеримент має здійснюватися в умовах, максимально наближених до тих, що існували на момент події, але відтворення всіх умов не вимагається

Опубліковано

28 жовтня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 641/2251/17 залишив без задоволення касаційну скаргу засудженого, який посилався на недопустимість доказів.

Вироком місцевого суду особу засуджено за ч.ч. 1 та 2 ст. 187 КК.

Ухвалою апеляційного суду вирок змінено – виключено з мотивувальної частини вироку посилання на протокол впізнання та визнано його недопустимим доказом, а також пом’якшено покарання.

Читайте також: Слідчому заборонено перед пред’явленням для впізнання показувати тих, кого пред’являють, особі, яка впізнає

У касаційній скарзі засуджений зазначав, що протокол слідчого експерименту є недопустимим доказом, оскільки ця слідча дія проводилася не в тих умовах, за яких було вчинено злочин.

Верховний Суд вказав, що метою слідчого експерименту відповідно до ч. 1 ст. 240 КПК України є перевірка й уточнення відомостей, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Читайте також: Недопустимим доказом є протокол пред’явлення особи для впізнання, який не містить опису всіх осіб, які пред’являлися

Статтею 240 КПК України не передбачено обов’язку відтворити всі умови, які існували на час події. У деяких випадках така вимога може поставити перед слідчими органами нездійсненне завдання. Тому проведення слідчого експерименту вимагає моделювання умов, максимально наближених до тих, що існували на момент події і є важливим для мети експерименту.

Із матеріалів провадження ВС з’ясував, що під час судового розгляду допитувався свідок, який підтвердив подібність суттєвих умов проведення слідчого експерименту за його участі, з умовами, що існували на момент події. Зокрема свідок зазначав, що бачив обличчя нападника, оскільки на початку переслідування на вулиці горіли ліхтарі, лежав сніг, тому було ще світло і нічого не заважало розгледіти його обличчя.

З огляду на це, за висновком ВС, суд не мав підстав вважати, що умови слідчого експерименту, проведеного в світлий час доби, не відповідають умовам, що склалися на момент вчинення злочину.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.