Судова практика
Відсутність працівника на роботі у зв’язку з самовільним використанням ним права на профспілкове навчання без оформлення додаткової відпустки є прогулом
7 липня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 661/4981/19 залишив без задоволення касаційну скаргу позивачки, яка самовільно використала право на профспілкове навчання, за що її було звільнено з роботи.
Вчителька початкових класів, яка також була головою первинної організації вільної профспілки працівників освіти і науки України, взяла участь у профспілковому навчанні, попри те, що їй було відмовлено адміністрацією школи в направленні на навчання. За відсутність на робочому місці без поважних причин її було звільнено з роботи за п. 4 ст. 40 КЗпП України.
Вона звернулася до суду із позовом до загальноосвітньої школи та її директора про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням міського суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що із заявою про надання додаткової відпустки для участі у профспілковому навчанні позивачка до відповідача у встановленому порядку не зверталася, а невихід на роботу в зв`язку з самовільним використанням позивачкою права на профспілкове навчання є прогулом і така обставина може бути підставою для її звільнення.
Читайте також: Неналежне оформлення лікарняного не може бути підставою для звільнення працівника через прогул
Розглянувши касаційну скаргу позивачки, Верховний Суд вказав, що вона не заперечувала факт її відсутності на роботі, при цьому посилалась на правомірність такої відсутності у відповідності до положень ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 252 КЗпП України, однак її вимоги щодо звільнення від роботи у вказані дні не ґрунтувалися на чинних правових нормах.
Такого висновку судів попередніх інстанцій не спростовує її посилання на згадані норми, оскільки під відсутністю протягом двох годин на тиждень розуміється присутність працівника на робочому місці протягом решти робочого часу. Відповідач наказу про звільнення позивачки від виконання трудових функцій з будь-яких підстав у період з 23 по 27 вересня 2019 р. та 30 вересня 2019 р. не видавав, а невихід на роботу в зв`язку з самовільним використанням позивачкою права на профспілкове навчання є прогулом.
Читайте також: Відсутність працівника на роботі у зв’язку з проходженням медичного огляду не є прогулом і не може бути підставою для звільнення
Цей висновок узгоджується з роз`ясненням, наданим судам у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» та правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 3 грудня 2018 р. у справі № 686/21222/16-ц.
Суди у цій справі обґрунтовано вказали на те, що дотримання працівниками школи трудової дисципліни є однією з основних та важливих умов, яка забезпечує навчальному закладу можливість здійснювати свою статутну діяльність по наданню освітніх послуг громадянам.
Статус голови первинної профспілкової організації не надає позивачці будь-яких законних преференцій при виконанні посадових обов`язків та положень Правил внутрішнього трудового розпорядку.
У зв`язку із вчиненням нею прогулу без поважних причин відповідач правомірно реалізував свої обов`язки та права у питанні забезпечення трудової дисципліни у закладі освіти та звільнив її з роботи за п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.
Підготував Леонід Лазебний