Connect with us

Судова практика

Військовозобов’язаного, який ухилився від призову, але визнав вину, розкаявся і під час судового провадження вже проходить військову службу, може бути звільнено від відбування покарання

Опубліковано

17 травня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 596/801/23 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який просив звільнити засудженого від відбування покарання на підставі ст. 75 КК.

За матеріалами провадження після отримання повістки та проходження медичного обстеження за рішенням військово-лікарської комісії фігуранта було визнано здоровим та придатним до несення військової служби та таким, що підлягає призову за мобілізацією. У подальшому йому було вручено повістку для направлення на військову службу за мобілізацією. Однак, він без поважних причин не прибув у вказаний у повістці час до місця призову за мобілізацією.

Вироком районного суду його засуджено за ст. 336 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць, на підставі ст. 75 КК звільнено від відбування покарання з випробуванням.

Читайте також: Особа не підлягає кримінальній відповідальності за ухилення від мобілізації через релігійні переконання, якщо доведе свою участь у відповідній релігійній організації

Вироком апеляційного суду вирок районного суду в частині звільнення від відбування призначеного покарання на підставі ст. 75 КК скасовано. В цій частині постановлено новий вирок, яким його засуджено за ст. 336 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що вирок апеляційного суду про можливість виправлення засудженого лише в умовах ізоляції його від суспільства є необґрунтованим. Під час апеляційного розгляду засуджений беззаперечно визнав вину та розкаявся у вчиненому, запевнив про відсутність у нього намірів ухилятися від мобілізації у майбутньому та висловив готовність проходити службу в Збройних Силах України, та на час апеляційного розгляду вже був призваний на військову службу за мобілізацією.

Читайте також: Не зазначення при правовій кваліфікації ухилення від призову на військову службу такої ознаки, як особливий період, не є підставою для визнання неправильною такої кваліфікації

Верховний Суд вказав, що апеляційному суду слід звернути увагу на доводи захисника про необхідність застосування щодо засудженого положень ст. 75 КК під час нового апеляційного розгляду, оскільки в апеляційній скарзі прокурором ставилося питання лише щодо відсутності підстав для звільнення від відбування покарання з випробуванням.

При цьому під час нового апеляційного розгляду суду апеляційної інстанції необхідно врахувати нові обставини, які були встановленні в ході касаційного розгляду, та які можуть суттєво вплинути на висновки апеляційного суду за наслідками перевірки вироку суду першої інстанції.

Зокрема слід звернути увагу на те, що повідомленням по місцю вимоги на підставі указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 засуджений призваний на військову службу за мобілізацією.

Відповідно до витягу з наказу начальника ТЦК засудженого призвано на військову службу із запасу.

Згідно з листом ТЦК засуджений направлений в розпорядження командувача військової частини.

Крім того, відповідно до листа за підписом начальника управління персоналом штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України згідно з облікових даних засуджений проходить військову службу у військовій частині.

Отже, Верховний Суд вирок апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.