Connect with us

Судова практика

Якщо за невиконання наймачем обов’язку застрахувати орендоване приміщення не передбачено правових наслідків, ризик випадкового знищення або пошкодження майна несе наймодавець

Опубліковано

22 вересня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 207/3254/18 скасував рішення апеляційного суду, який не врахував правил розподілу ризику випадкового знищення орендованого майна.

Власник майна звернувся до суду з позовом до фізичної особи – підприємця про відшкодування збитків, завданих у зв’язку із втратою майна, посилаючись на те, що саме відповідач має нести відповідальність за знищення його власності – орендованого майна, оскільки його повне знищення відбулось унаслідок істотного порушення умов договору оренди відповідачем як орендарем.

Між сторонами укладено договір оренди кафе з літнім майданчиком, відповідно до умов якого ФОП як орендар був зобов’язаний застрахувати орендоване майно, але цієї умови договору не виконав.

Читайте також: Невиконання договірних обов’язків є допустимим при відмові від договору в односторонньому порядку, якщо це передбачено договором або законом

Рішенням районного суду в задоволенні позовних вимог відмовлено  через відсутність вини відповідача у знищенні належного позивачеві майна, оскільки причиною його знищення була пожежа унаслідок умисного підпалу третіми особами.

Постановою апеляційного суду рішення районного суду скасовано і прийнято нове рішення про задоволення позову, виходячи з того, що відповідач не виконав умов договору оренди, згідно з яким був зобов’язаний застрахувати орендоване майно не менше ніж на заявлену орендодавцем вартість на користь орендодавця і надати йому копії страхового поліса і платіжного доручення.

Розглянувши касаційну скаргу відповідача, Верховний Суд вказав, що у разі якщо договором або законом встановлено обов`язок наймача укласти договір страхування речі, що передана у найм, то постає питання про правові наслідки невиконання такого договірного обов`язку, оскільки ні у ст. 771 ЦК України, ні в параграфі 1 глави 58 ЦК України вони не визначаються. Сторони в договорі найму можуть самостійно визначити правові наслідки невиконання обов`язку наймача укласти договір страхування речі, що передана у найм, зокрема передбачити штраф або встановити додаткову підставу відмови чи розірвання договору найму або відшкодування збитків. За відсутності встановлення в договорі правових наслідків більш справедливим і розумним є застосування на підставі аналогії закону (ч. 1 ст. 8 ЦК України) ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оренду землі».

Читайте також: Систематична несплата орендної плати є підставою для розірвання договору оренди навіть якщо заборгованість в подальшому сплачено

Стаття 772 ЦК України регулює розподіл ризику випадкового знищення або випадкового пошкодження речі, яка передана в найм. Втім змістовно назва ст. 772 ЦК України ширша за її зміст, оскільки ст. 772 ЦК України визначає розподіл ризику лише у разі затримки наймачем повернення речі. Тому ст. 772 ЦК України належить тлумачити та застосовувати у взаємозв’язку із ст. 323 ЦК України.

За загальним правилом ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) майна несе його власник (ст. 323 ЦК України). Сторони в договорі найму не позбавлені можливості застосувати ст. 323 ЦК України, яка є диспозитивною нормою, і передбачити, що такий ризик покладається на наймача і під час найму, а не лише в разі затримки повернення орендованої речі.

Читайте також: Пролонгація договору оренди нерухомого майна та продовження договору оренди на новий строк внаслідок реалізації переважного права – не одне й те саме

Суть правила про ризик випадкового знищення або пошкодження речі, яка передана в найм, зводиться до того, що: (а) коли майнові втрати (знищення чи пошкодження) настають за відсутності вини наймача або наймодавця, то за загальним правилом покладаються на власника (наймодавця); (б) при розподілі ризику в договорі найму таким чином, що він перекладений на наймача, то у разі випадкового знищення або пошкодження предмета найму наймач зобов`язаний компенсувати наймодавцю як власнику його майнові втрати.

У цій справі договір найму не передбачав жодних правових наслідків неукладення наймачем договору страхування і не покладав на наймача ризик випадкового знищення або пошкодження предмету найму, а тому такий ризик несе позивач (наймодавець, власник майна).

Апеляційний суд не врахував, що порушення наймачем договірного обов’язку укласти договір страхування, за відсутності відповідного правового наслідку в договорі та відсутності перерозподілу ризику випадкового знищення майна, не є підставою для відшкодування шкоди.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.