Connect with us

Судова практика

Законом не передбачено такої процесуальної дія, як бесіда зі свідком

Опубліковано

Дії органів досудового розслідування, зафіксовані на носіях інформації та надані суду як матеріали проведення НСРД, щодо проведення зі свідками злочину бесід, спрямованих на надання останніми необхідних показів, відповідно до ст. 246 КПК не належать до НСРД та свідчать про тиск на свідків з боку вказаних вище органів.

3 лютого 2020 р. Верховний Суд у справі № 461/3138/17 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який заперечував, що чинив тиск на свідків, спілкуючись із ними у позапроцесуальний спосіб.

За версією слідства обвинувачений у зв’язку із затвердженням нового штатного розпису митниці, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, наділеною організаційно-розпорядчими обов’язками, з метою незаконного збагачення та з корисливих мотивів висунув незаконну вимогу начальнику управління протидії митним правопорушенням згаданої митниці отримати від працівників цього управління грошові кошти за нестворення штучних перешкод при залишенні їх на займаних посадах у зв’язку з ротацією, із вказівкою вирішити це питання через державного інспектора відділу аналітичної роботи управління.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, його було визнано невинуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч. 3 ст. 368 КК та виправдано у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення.

У касаційній скарзі прокурор указував на те, що суд першої інстанції не надав оцінки частині зібраних доказів та не взяв до уваги доказів, які могли суттєво вплинути на висновки суду, не відобразив у вироку в повному обсязі обставин події, відмовив у задоволенні клопотань про одночасний допит свідків з метою усунення суперечностей між показаннями, та не вказав, чому частину доказів узяв до уваги, а інші проігнорував, не надав оцінки протоколу додаткового огляду матеріалів НСРД, протоколу обшуку. Вказував, що суд не зазначив, за яких обставин та у який спосіб прокурор чинив тиск на свідків, спілкуючись з ними у позапроцесуальний спосіб.

Колегія суддів Верховного Суду визнала, що судами вірно зазначено, що прокурор викликав до свого службового кабінету свідків, в тому числі із їх захисниками, і проводив з ними бесіди під час яких неоднозначно давав їм зрозуміти, що треба підтримувати або давати узгоджені показання, які встановлюють факти злочинної діяльності, переконливо свідчить про те, що показання свідків у судовому засіданні щодо тиску на них з боку органу досудового розслідування є обґрунтованими.

Така процесуальна дія, як бесіда зі свідком, не передбачена чинним КПК.

Більше того, відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК, НСРД проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Разом з тим, з наданих суду носіїв інформації, на яких зафіксовані наведені НСРД видно, що прокурор обговорює зі свідками їх поведінку під час дачі показань та слідчих дій, тобто фактично обговорює їх дії, які негласними не є, що прямо суперечить наведеним вище положенням ст. 246 КПК.

Згідно з рішенням ВС, суд дійшов правильного висновку про виправдання особи, не взявши до уваги докази, отримані через тиск на свідків.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.