Connect with us

В світі

Більшість американців хочуть, щоб Трамп пішов

Сімдесят відсотків американців засуджують звернення президента США Дональда Трампа до президента Володимира Зеленського з вимогою розслідувати діяльність Джо Байдена і його сина в Україні в обмін на 400 млн доларів військової допомоги та офіційну зустріч лідерів двох країн у Білому Домі.

Згідно з опитуванням ABC News 51% опитаних згодні з тим, що Трамп вчинив погано, звинувачення щодо нього в рамках імпічменту справедливі і його за це слід усунути з посади. Іще 19% також засудили дії Трампа, однак вважають: або обвинувачення Палати представників хоч і справедливі, але не настільки, щоб Сенат позбавив Трампа поста президента, або ж Трампу взагалі не слід висувати обвинувачення і позбавляти його повноважень. Водночас 25% респондентів упевнені, що Трамп не зробив нічого поганого.

Також видання відзначає, що лише 21% американців уважно стежили за відкритими слуханнями в Палаті представників у рамках імпічменту.

Національне опитування проведено 16—17 листопада методом випадкової вибірки серед 506 дорослих громадян.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

У Сенаті США узгодили процедуру імпічменту Трампа

Республіканці в Сенаті США проголосували за правила процесу імпічменту Президента Дональда Трампа, запропоновані лідером республіканської більшості Мітчем Макконнелом (Кентуккі).

Документ встановлює, що упродовж шести днів демократи з Палати представників та Білий Дім мають викласти аргументи «за» та «проти» імпічменту Трампа. Кожна сторона матиме на це до 24 годин упродовж трьох днів. Потім Сенат має вирішити, чи потрібно буде заслуховувати свідків та досліджувати документи. Таку резолюцію підтримали 53 сенатори, 47 виступили проти. Зокрема, представники Демократичної партії були обурені відмовою Макконнела викликати свідків та попросити документи до завершення фази викладення аргументів. Демократи прагнуть допитати поточних та колишніх чільних радників Трампа, включно з керівником апарату Білого Дому Міком Малвейні та колишнім радником президента з питань національної безпеки Джоном Болтоном. Сторона обвинувачення має розпочати викладати свої аргументи о 20 годині 22 січня за Києвом.

Як відомо, 16 січня Конгрес США відкрив судовий процес у справі імпічменту президента Дональда Трампа. Демократи зачитали офіційні звинувачення в Сенаті перед складанням присяги 100 сенаторів задля проведення всього лише третього судового процесу щодо імпічменту в історії США. Трамп звинувачується в тому, що він зловживав владою, аби змусити Україну оголосити про розслідування проти свого внутрішнього політичного конкурента Джо Байдена. У другій статті імпічменту йдеться про те, що він перешкоджав розслідуванню Конгресом справи щодо України. Обидві статті були схвалені минулого місяця Палатою представників.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Подоланням наслідків зміни клімату займатиметься міжвідомча робоча група

Уряд створив міжвідомчу робочу групу, яка буде займатися питаннями подолання наслідків зміни клімату.

Рішення про створення такої групи ухвалене в рамках ініціативи Європейської Комісії «Європейська зелена угода», а група є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України.

Її діяльність спрямована на охорону здоров’я та добробуту громадян від ризиків і наслідків зміни клімату та забезпечення узгодженості дій всіх гілок виконавчої влади у виконанні поставлених цілей сталого розвитку України.

«Разом із ЄС ми будемо напрацьовувати порядок денний для зменшення рівня викидів у рамках Паризької угоди. Україна хоче долучитися до Угоди на етапі формування завдань як повноцінний гравець», – зазначив Прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

Читати далі

В світі

Британія перед загрозою напіврозпаду. Чи може Уельс вимагати незалежності через Brexit?

Brexit сколихнув Британію до самих основ. Зокрема, величезним потрясінням для Сполученого Королівства стала потенційна незалежність Шотландії.

Невже й Уельс піде цим шляхом?

З усіх частин Сполученого Королівства Уельс найдовше перебуває в «тісній дружбі» з Англією. З усіх кельтських королівств Уельс першим був приєднаний англійцями ще у XIII столітті, і відтоді Лондон вважав його чи не найвідданішою частиною королівства. Недарма й спадкоємець престолу носить титул принца Уельського.

Але, звісно, як і в кожній частині Сполученого Королівства, тут є люди, які б воліли бачити його не таким сполученим. Із 1925 року інтереси валлійських націоналістів представляє «Партія Уельсу» (Plaid Cymru, Плайд Камру). Якщо на початку своєї діяльності вона радше нагадувала гурток ентузіастів зі спільним баченням покращення життя в Уельсі та його культурного відродження, то після яскравих подій 2014 та 2016 років її риторика стає все більш рішучою та радикальною стосовно центральної влади.

Переламний 2019-й?

Центральний Уельс — колишній індустріальний хартленд вугільного регіону. Індустріальні містечка, англомовне населення та переважна підтримка лейбористів на виборах. Де-факто ця територія була закрита для націоналістів і їхні шанси на отримання хоча б відсотка голосів були мізерними. Донедавна. Останні вибори до парламенту принесли не тільки абсолютну більшість консерваторам (і впевненість Джонсону «в завтрашньому дні»), але й ще два корисних відкриття. Перше — доволі непогані результати національних партій із так званих «кельтських периферій»: ірландська Шинн Фейн досить впевнено виглядала на тлі втрати голосів юніоністами, а Шотландська національна партія (ШНП) тотально виграла в самій Шотландії й отримала додаткові 13 місць у Вестмінстері (посівши третє місце на виборах із 48 депутатами).

Другим важливим відкриттям стало падіння «червоної стіни» — умовної лінії панування лейбористських політиків, яка простягнулась від промислових районів Мідленду до північних регіонів Англії й подекуди трималася майже 50 років. На тлі цього індустріальні райони Уельсу стали полем для активної агітації та роботи лівоцентристів з Плайд Камру, які вже встигли вправно перейняти частину лейбористської риторики про загальне медичне забезпечення, безкоштовні дитячі садки для всіх, доступну інфраструктуру та інші забаганки соціалістичного світоустрою. Поки важко сказати, наскільки це грає на руку справі незалежності, але сама партія отримує дедалі ширшу підтримку — повільно, помалу, але отримує.

Цікавість до незалежності

У валлійському суспільному дискурсі питання про незалежність тим чи іншим чином циркулює вже декілька десятків років. Проте про дійсну політичну незалежність від центральних парламенту та уряду почали говорити лише останнім часом. З чим це пов’язано? По-перше, сама логіка рухів за незалежність є такою, що першим кроком майже завжди виступає відродження культурної, мовної та національної ідентичності. Саме цим і займався місцевий уряд в Уельсі ще з початку 1990-х, а після децентралізації часів Тоні Блера ці процеси значно пожвавішали.

На відміну від Ірландії, де відродження гельської мови зайшло в глухий кут, валлійська мова тримала стійкі позиції: на традиційно патріотичному північному заході рівень володіння валлійською, за різними даними, доходить до 50—80% (з урахуванням більш англіканізованих східних провінцій середній рівень по країні — в районі 19—22%). Тому саме зараз робота попередніх десятиліть входить у фазу більш очевидного політичного протистояння.

По-друге, Brexit. Піднявши хвилю націоналізму в Північній Ірландії та Шотландії, Brexit так чи інакше підігрів активність і валлійських націоналістів. Ідеалісти вбачали в цьому пряму можливість здобути незалежність, а прагматики — шанс знову тиснути на Лондон. Водночас новий статус кордонів та митного контролю в Північній Ірландії, що фактично «виділяє» її з-поміж інших, ще більше розбурхав невдоволення валлійців та шотландців: чому від Brexit постраждають усі, а допомога піде лише ірландцям?

Незалежність чи ідентичність?

Плани валлійських націоналістів з Плайд Камру — дійсно грандіозні. Не обмежуючись ідеями про більшу децентралізацію, лідер партії Адам Прайс вже планує проведення референдуму про незалежність Уельсу «до 2030 року». На додачу активно просувається наратив про «заборгованість Англії перед Уельсом». За роки нещадного використання ресурсів регіону Англія, за словами Прайса, майже нічого не зробила для соціального розвитку, й саме тому Уельс наразі дійсно пасе задніх у Сполученому Королівстві. Тому партія вимагатиме в Лондона на свої проекти 20 мільярдів фунтів протягом наступних років — знову-таки цитуючи Прайса, «це лише двадцята частина того, що вони нам винні».

Проте, чи дійсно Уельс готовий до незалежності? Наразі близько 80% фінансування Уельс отримує від центральної влади в Лондоні у вигляді цільових грантів. Швидко заповнити таку діру в бюджеті в перші роки незалежності буде вкрай важко. Це не беручи до уваги те, що уряду нового незалежного Уельсу доведеться також взяти на себе витрати із забезпечення оборони, системи зовнішньої політики, підтримання правопорядку та інших життєво важливих галузей. Навіть за умови швидкого вступу Уельсу до Євросоюзу (що в принципі малоймовірно) важко сподіватися на значну підтримку союзом нового члена.

Наступним серйозним питанням стане кордон. І якщо в Ірландії кордон став місцем розбрату, то що ж буде в Уельсі, де цей кордон — довший, активніший та більш густонаселений? І якщо Північна Ірландія дуже залежала від відкритості кордону, то важко навіть уявити той струс для економічного, соціального та політичного життя, яким стане поява кордону, або навіть переведення його у статус міждержавного, між Англією та Уельсом. Загалом важко вести мову про незалежність Уельсу навіть у найближчі п’ять років. Гарним показником успіху подібних проектів могла би стати незалежність Шотландії, якщо, звісно, ШНП вдасться побороти Вестмінстер у його впертості.

Знову ж таки, законодавство залишається основною перепоною — як і у випадку з шотландцями на заваді стане недостатній обсяг прав у місцевого парламенту на проведення референдуму, на який Лондон може ніколи не дати добро. Проте за будь-якого сценарію Уельс використовуватиме розмови про незалежність як потужний інструмент впливу на Лондон, в тому числі задля збільшення бюджетного фінансування.

Олександр КРАЄВ,
ЄП

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.