Connect with us

В світі

Франція прирівняла іноземне втручання до тероризму

Опубліковано

Олена Стойко,
доктор юридичних наук

Двадцять сьомого березня Національна асамблея Франції ухвалила закон про протидію іноземному втручанню (de loi visant à prévenir les ingérences étrangères en France, n° 2150), який передбачає низку інновацій для посилення національної безпеки.

Закон, запропонований президентською партією «Відродження», підтримав 171 депутат, проти – лише 25. У травні він має бути розглянутий Сенатом. Основною його особливістю є застосування алгоритмічного онлайн стеження за агентами іноземного впливу. Такий інструмент для захисту національної безпеки був запроваджений ще в 2015 році, але досі використовувався лише проти підозрюваних у терористичній діяльності. Новий закон дозволяє розширити цю практику, щоб протягом тестового періоду в чотири роки виявляти потенційних агентів іноземного втручання. При цьому через кожні два роки уряд повинен подавати до парламенту доповідь про стан загроз національній безпеці, яка має включати загрози, що виникають внаслідок іноземного втручання.

Читайте також: «Чемодан, вокзал, росія…»

Закон також передбачає створення реєстру «представників інтересів, що діють від імені іноземного принципала», який вестиме Вищий орган з питань прозорості суспільного життя (ВОППСЖ). Ними вважаються фізичні або юридичні особи, які здійснюють за дорученням, на вимогу, під керівництвом або контролем іноземного принципала та з метою просування його інтересів одну або декілька з наступних дій: 1) впливають на публічне рішення, зокрема на зміст закону або нормативно-правового акта, шляхом контакту з однією або кількома особами; 2) здійснюють будь-який акт публічної комунікації; 3) збирають або роздають гроші. До них також належать компанії, що на 50% і більше фінансуються або належать іноземцям, представники іноземних політичних партій та організацій. Якщо ж особа відмовляється надати необхідну інформацію для внесення в реєстр, то вона може бути засуджена до трьох років ув’язнення та штрафу в 45 тис. євро. Крім того, органи, які проводять аналіз або готують експертні звіти з будь-якого питання, пов’язаного з державною політикою або зовнішньополітичною діяльністю, зобов’язані надсилати до ВОППСЖ список пожертвувань і платежів, отриманих від будь-якої іноземної або держави або юридичної особи.

Згідно із законом акти втручання фактично прирівнюються до тероризму. Під таким актом розуміється «діяння, вчинене прямо чи опосередковано на прохання або від імені іноземної держави, що має на меті, або наслідком, за допомогою будь-яких засобів, включаючи повідомлення неправдивої або неточної інформації, підірвати фундаментальні інтереси нації, функціонування або цілісність її основних інфраструктур, або належне функціонування її демократичних інститутів». Закон також передбачає можливість заморожування фінансових активів осіб, фірм чи організацій, які були помічені в таких актах втручання.

Уточню, що цей закон було прийнято за прискореною процедурою і він став відповіддю на звіт парламентського комітету з питань розвідки, представлений у листопаді 2023 року. У ньому зазначалося, що Франція стикається з «повсюдною і тривалою загрозою» іноземного втручання. Він закликав до прийняття нового законодавства, оскільки наявні інструменти, які є в розпорядженні розвідувальних служб, недостатні для протидії загрозам у довгостроковій перспективі.

Читайте також: Невдала спроба модернізації Конституції Ірландії

У звіті зазначено, що загроза іноземного втручання набула нового виміру в останні роки, що пов’язано насамперед із «радикальною зміною геополітичного контексту», оскільки відбувся різкий перехід від світу конкуренції до світу конфронтації з авторитарними режимами, з одного боку, й західними демократіями з іншого, що є визначальною рисою сучасності. До цього додається цифрова революція, коли кіберпростір став полем протистояння й конкуренції між державами, а також політика впливу і шпигунства, які становлять «гібридні загрози». Масштабні кампанії з маніпулювання інформацією є «новою формою іноземного втручання», що має «безпрецедентний масштаб», а «фейкові новини – це зброя війни, яка ведеться проти Заходу».

Як вказується, найбільша небезпека для Франції виходить з боку трьох країн: росії, Китаю та Туреччини. Для москви характерне проникнення шляхом призначення колишніх європейських лідерів до рад директорів найбільших російських груп, а також маніпулювання інформацією. В китайській стратегії важливу роль відіграє діаспора, що нараховує майже 600 тис. осіб. Туреччина теж послуговується діаспорою, а також релігією, підтримуючи іслам у Франції, бере активну участь у місцевих і національних виборах, використовує соціальні мережі для поширення антидержавної інформації.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.