Connect with us

В Україні

Чи почне держава віддавати старі борги з ПДВ?

Опубліковано

22 лютого 2018 р. у  Прес-центрі Інформаційного агентства ЛігаБізнесІнформ відбувся круглий стіл Асоціації адвокатів України, присвячений Законопроекту «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування» від 19 січня 2018 р. № 7518.

Про сам проект ми вже писали: Новий законопроект – початок відшкодування старих боргів з ПДВ

Під час дискусії основним питанням чулося: чи належним інструментом для того, аби держава нарешті почала віддавати борги, буде Закон у разі його прийняття, коли всі розуміють, що держава ніяк не хоче ті борги віддавати?

За словами помічника-консультанта народного депутата Андрія Журжія Віталія Наконечного зараз не просто впоратися із проблемою зловживання процедурою відшкодування ПДВ, і такий ситуативний законопроект нічого до вирішення цієї проблеми не додасть. Немає перспектив скорого прийняття цього законопроекту, бо він навіть він не включений до порядку денного ВР. Лише після включення в реєстр він розглядатиметься профільними комітетами. Тоді вже можна звертатися і до голови Верховної Ради, і до народних депутатів аби його подавали  на розгляд.

Але перед тим, як виносити законопроект в сесійну залу, треба пояснити, чому Реєстр, який і так має працювати, не працює. Відповідь про те, що закон не виконується через посадовців ДФС чи когось іншого, не задовольнить як повноцінний аргумент. Треба подавати позови до суду. В тому числі домагатися стягнення боргів з держави. Коли така практика буде – обґрунтувати необхідність прийняття законопроекту стане простіше. А можливо наполеглива практика оскарження неповернення ПДВ усуне й саму необхідність прийняття цього законопроекту.

На думку старшого партнера «КМ Партнери» адвоката Олександра Мініна деякі зрушення з відшкодуванням ПДВ вже намітилися. У великих платників податків, принаймні, скарг немає. Очевидно, що політична воля в державі є і якщо Тимчасовий реєстр запрацює, ці зрушення будуть істотними.

Уряду треба зберегти обличчя і почати відшкодовувати ПДВ вже зараз. Бізнес не виходить з пріоритету: нехай руйнується світ, але хай вершиться право. Бізнес прагне працювати в системі зрозумілих механізмів, передбачених законом, і розвиватися. Якщо держава несвоєчасно повертає ПДВ, має платити штраф і вже є такі рішення судів. Отже, затримки у відшкодуванні спричиняють збільшення боргів саме для держави і пояснення на кшталт того, що не повертали, бо не було можливості, виглядають не переконливо.

Проблему застарілих боргів треба вирішувати, і це визнано не лише бізнесом і правниками, а й європейськими партнерами України. Про це вони не лінуються нагадувати.

Законопроект таки «ситуативний» і радше може служити спусковим гачком для вирішення тільки однієї проблеми, яку і без нього можна вирішити – для цього досить і чинного законодавства. Проте нашим податковим урядовцям мабуть  чинного закону замало. Передбачений Податковим кодексом Тимчасовий реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ, поданих до 1 січня 2016 р., що мав був бути сформований до 1 лютого 2017 р., і досі не працює. А минув рік.

Тому якщо для розв’язання цієї ситуації, тобто повернення державою боргу підприємствам в обсязі близько 4,6 млрд грн., треба ситуативний закон, то де дітися? – Треба.

Повний відеозапис круглого столу можна подивитися тут

Леонід Лазебний,
журналіст

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.