Конкурс з обрання керівника САП на фініші: чого чекати далі? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Конкурс з обрання керівника САП на фініші: чого чекати далі?

Дата публікації:

Катерина РИЖЕНКО,
керівниця юридичного відділу
Transparency International Ukraine

Двадцять шостого липня закінчилися співбесіди на доброчесність з кандидатами на очільника й першого заступника керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Із 37-ми претендентів до проміжного фінішу дійшли лише двоє. Андрій Синюк та Олександр Клименко — два «щасливчики», яких комісія одностайно визнала достатньо доброчесними.

Старший детектив Національного антикорупційного бюро Олександр Клименко має понад 10 років професійного стажу, половину з якого фактично працює в НАБУ. Андрій Синюк — прокурор Офісу Генерального прокурора. Загалом в органах прокуратури працював все своє професійне життя, тобто понад 10 років. Це, за словами Синюка, його «історія боротьби зі злочинністю та боротьба за справедливість». Обоє кандидатів пройшли перевірку на доброчесність і від громадськості. Хоча спочатку до Андрія Синюка й були питання, але він надав пояснення, які, здається, більшість влаштували. Наразі Клименко має 212 балів після тестування на загальні та професійні здібності, а Синюк — 195. Попереду ще практичне завдання та співбесіда щодо професійної компетентності.

Ситуація, м’яко кажучи, дивна. Враховуючи законодавство та процедуру проведення конкурсу, Синюк і Клименко — вже нове керівництво Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Питання в тому, хто за результатами конкурсу очолить відомство, а хто стане першим заступником. Інший варіант, якщо хтось із них відмовиться від участі в конкурсі. Що тоді робити — спрогнозувати важко.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Які ризики несе така ситуація?

По-перше, репутаційні. Наскільки українці зможуть довіряти головному антикорупційному прокурору, якщо по факту два останні етапи конкурсу стануть формальністю?

По-друге, якщо одна з посад (або обидві) залишиться вакантною, постане потреба в новому конкурсі. А це, своєю чергою, спричинить низку нових загроз.

Політична заангажованість членів комісії. Більшість членів комісії — сімох — за законодавством делегувала Верховна Рада. Ще чотирьох — Рада прокурорів. Цього разу Раду прокурорів представляли міжнародні експерти, що, звісно, дуже добре. Втім у багатьох ситуаціях все одно відчувався «перекос» від логіки й етики до приватних політичних інтересів, причому йдеться, звісно, не про міжнародників. Тобто зараз є запитання щодо незалежності членів комісії обраних за парламентською квотою. Що ж буде в новій, коли, ймовірно, міжнародні фахівці туди не потраплять або не підуть?

Новостворена комісія щоразу формує свій Порядок роботи та методологію оцінювання кандидатів. Тож ці документи можуть бути прописані таким чином, що не дозволять максимально об’єктивно та незалежно приймати рішення.

Ще раз зібрати професійних та доброчесних кандидатів буде важче. Велика кількість релевантних вмотивованих кандидатів спробувала свої сили на конкурсі й не пройшла до фінальних етапів. Тому важко уявити, хто потенційно з них вирішить ще раз наважитися на такий крок. І чи знайдуться нові сміливці після того, як попередній конкурс так довго й важко відбувався.

Подальше затягування процесу відбору керівника і заступника керівника САП вигідне певним владним «елітам». Виконувач обов’язків глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури має лише обмежене коло повноважень у порівнянні з повноцінним керівником. А тому Генпрокурор Ірина Венедіктова продовжує приймати чимало процесуальних й адміністративних рішень.

Найближчим часом має стартувати низка конкурсів на різні посади топ-рівня. Йдеться про керівництво Антикорупційного бюро, Агентства з розшуку та менеджменту активів, Бюро економічної безпеки. А ще — судова реформа з перезапуском Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя. Це потребуватиме значного ресурсу, щоб забезпечити професійними членами й кандидатами, а сам процес відбору пройшов максимально прозоро, конкурентно і в рамках законодавства. Тримати фокус і вести бій на всіх фронтах паралельно не вийде.

Як уникнути подібного у майбутньому? Аби наступний конкурс на керівника САП відбувся належним чином, маємо провести роботу над помилками і внести зміни в законодавство. Це – очевидно. Передусім члени конкурсної комісії мають бути максимально незалежними, аполітичними, професійними та доброчесними. Сім членів комісії делегує парламент. У нашому випадку їх обрали з третьої спроби, і все одно не всі вони відповідали вимогам законодавства.

Вже є випробувані процедури конкурсного відбору, які добре себе зарекомендували й навіть лягли в основу нових законодавчих актів. Наприклад, конкурсний відбір голови НАЗК, суддів ВАКС, процедура закладена в новій судовій реформі. Відтак не можна залишати в уразливому становищі інституцію, поки відбувається конкурс на посаду керівника. Відповідно є потреба прирівняти процесуальні повноваження виконувача обов’язків керівника САП до повноцінного керівника, адже це допоможе убезпечити інституцію від зовнішніх впливів. Як свідчить досвід, процес відбору може тривати довго. Так само довго Офіс Генерального прокурора може і впливає на роботу САП, фактично підриваючи сталість і спроможність антикорупційної «екосистеми».

Головний антикорупційний прокурор — це ключова посада в усій сфері. Його рішення безпосередньо впливають на рівень топ-корупції в країні та невідворотність покарання за неї. Чи готові ми докласти зусиль, аби і конкурс на керівника САП, і його подальша робота відповідали високим стандартам? Дізнаємося вже зовсім скоро.

Читайте також: Хто очолить САП? П’ять безумовних вимог до кандидатів

Джерело: Юридичний вісник України

Advertisement

В Україні

Міжнародні COVID-сертифікати доступні на порталі «Дія»

Опубліковано

on

От

Тепер на порталі «Дія» можна згенерувати міжнародний COVID-сертифікат про вакцинацію, який діятиме 365 днів. Для цього потрібен буде лише електронний підпис.

Читайте також: Щеплення від COVID-19 будуть обов’язковими, але не для всіх

«Уже майже мільйон українців згенерували свої міжнародні COVID-сертифікати в застосунку Дія. Тепер згенерувати сертифікат можна і на порталі Дія. Так українці, що не мають ID-картки або закордонного біометричного паспорта, або Дія.Підпису, зможуть отримати сертифікат та подорожувати з ним. Адже українські COVID-сертифікати в Дії офіційно визнані в ЄС», – прокоментував Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Як згенерувати міжнародний COVID-сертифікат із порталу «Дія», дивіться у відео.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, ЄС та Україна взаємно визнали цифрові сертифікати COVID-19.

Читати далі

В Україні

SELFIE поширять на всю середню та професійну освіту

Опубліковано

on

От

Міністерство освіти і науки інформує, що онлайн-інструмент SELFIE масштабують на всю систему загальної середньої та професійної освіти.

«Нині кожен заклад освіти повинен вміти визначати, реагувати та керувати цифровими викликами. Для розв’язання цього завдання чудово підходить онлайн-інструмент SELFIE. Його використання дозволяє чітко визначити, який напрям цифровізації потрібно пріоритизувати та розвивати в закладі освіти: покращити цифрову компетентність вчителів або ж закупити більше комп’ютерів», – прокоментувала заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан.

Читайте також: Дистанційне навчання у школах не запроваджується

Оцінювання цифрової готовності закладів освіти інструментом SELFIE відбувається за 8 основними сферами, зокрема: інфраструктура закладу, цифрові навички учнів та педагогів, ефективність використання різних форм і методів навчання.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, новий порядок організації інклюзивного навчання в школах з 2022 р.

Читати далі

В Україні

Нові схеми структури власності

Опубліковано

on

От

Міністерство фінансів оприлюднило оновлені зразки складання схематичного зображення структури власності та коментарі щодо їх заповнення.

LEX.НОТАРІУС

Робочий простір для нотаріусів та реєстраторів з усіма документами.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Читайте також: Форма і зміст структури власності, яка має обов’язково надаватися державному реєстратору

Нотаріальна палата України роз’яснює, що, зокрема, зазнали змін Приклади 10 «Непрямий вирішальний вплив (велика кількість фізичних осіб)» та 11 «Публічна компанія».

Зміни відбулись у схематичному зображенні юридичних осіб частками в статутному капіталі та/або акціями яких володіє велика кількість фізичних осіб з незначним відсотком участі у статутному капіталі такої юридичної особи.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Оновлені зразки передбачають зазначення на схематичному зображенні повного переліку учасників та/або акціонерів, а саме: ПІБ, дата народження, РНОКПП), розмір участі (відсоток корпоративних прав), в той час як попередні зразки містили лише відомості про загальну кількість таких фізичних осіб.

Також додано зразки: Приклад 16 «Державне підприємство» та Приклад 17 «Держава володіє 50% капіталу компанії».

Нагадаємо, Нотаріальна палата роз’яснила як подавати структуру власності та оновлювати відомості про бенефіціарів

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link