Connect with us

В Україні

Національна поліція — нова професія служити правопорядку

Опубліковано

У середу, 4 липня, країна відзначала День національної поліції — наймолодше державне свято, запроваджене згідно з Указом Президента від 4 квітня 2018 року.

Ця державна інституція, як відомо, була створена одразу ж після Революції Гідності внаслідок реформування правоохоронної системи. Восени 2014 року була представлена концепція реформи МВС, що передбачала створення Національної поліції, а вже 2 липня наступного року Верховна Рада ухвалила Закон «Про Національну поліцію». Відповідно до нього основними завданнями нової інституції стали «реалізація державної політики у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидія злочинності, підтримка громадської безпеки і порядку, а також надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або через надзвичайні ситуації потребують такої допомоги».

І саме 4 липня 2015 року поліція склала присягу на вірність Українському народу та служінню справі підтримання правопорядку відповідно до проголошених завдань. Першим містом, в якому вона запрацювала, була столиця держави Київ, потім — Львів та Одеса.

Зрозуміло, що три роки роботи Національної поліції України — це замалий строк для остаточних висновків. Але певні плюси і мінуси означити все ж варто. Так, у поліції з’явилися нові традиції, є певні успіхи і, звичайно ж, перший досвід. На сьогодні особливий службовий склад Нацполіції нараховує, як зазначив її керманич Сергій Князєв, 132 тисячі поліцейських, з яких 18 тисяч тих, хто обрав новий службовий шлях і приєднався до лав правоохоронців. Статистика її діяльності нараховує 12,8 мільйона звернень громадян, 534 тисячі повідомлень про підозру у вчиненні правопорушень, 520 тисяч обвинувальних актів, що вже направлені до суду, а головне — це понад 20 тисяч правопорушників, які щомісячно притягаються до кримінальної відповідальності. Тобто зрозуміло з ким і проти кого працюють підрозділи Національної поліції. Слід відзначити, що тут утворені нові, раніше невідомі міліції підрозділи, отримана нова техніка, започатковано нові підходи на основі міжнародного досвіду. Тут можна говорити про численні врятовані життя, про надану громадянам допомогу та ту довіру, якою повсякденно ми нагороджуємо нових правоохоронців. Бо ж дійсно за три роки тут склалася професійна команда — сильна, згуртована, потужна.

А ще в складі Нацполіції 5 липня 2017 року утворено Академію патрульної поліції. Перший її випуск відбувся 31 травня цього року і 83 випускники Академії влилися в поліцейські підрозділи.

Напередодні свята ЗМІ розповсюдили повідомлення про події в Овідіопольскому районі Одещини, де співробітники Нацполіції звільнили близько трьох десятків осіб, яких проти волі утримували та експлуатували як рабів. Серед них була й вагітна (на 8-му місяці) жінка. Її жодного разу не показали лікарю. Й подібні повідомлення надходять щотижня, практично щодня. Діяльність поліцейських має схвальні відгуки й щодо забезпечення громадського спокою, зокрема під час святкування державних свят та масових заходів. Так, під час минулих новорічних свят зареєстровано найменшу кількість кримінальних правопорушень за останні 5 років. Прес-служба Національної поліції України повідомляла, що в період з 30 грудня по 1 січня в країні зареєстровано 5,6 тисячі кримінальних правопорушень, серед яких — 13 розбійних нападів (у порівнянні із середнім зафіксованим показником — 33), 131 грабіж (у середньому — 195), крадіжок — 2 404 (у середньому — 3 250), що є значно нижче ніж у попередні роки. Тобто навіть у сумній службовій статистиці можна побачити певні плюси.

Водночас слід зазначити, що отримавши попервах величезний кредит довіри, нові правоохоронці за ці три роки вже встигли половину його розгубити та й претензій до них у громадян чимало. Варто згадати й те, що отримавши майже півтори тисячі нової техніки, зокрема японські автомобілі Toйота Пріус, співробітники Нацполіції вже встигли «покалічити» чималу їх частину й нанести державі певні збитки. Зазначимо й те, що з лав поліції звільнено за цей час понад двадцять тисяч осіб. Хто не витримав, а хто й за вчинені правопорушення. І кадровий дефіцит у Нацполіції складає більше ніж двадцять тисяч службових осіб. Можливим поясненням цього може служити те, що обіцяна державними керманичами висока зарплата в реальності не така вже й велика — на сьогодні це десь 10 тисяч гривень на місяць. Тож зрозуміло, що в умовах службових перевантажень працювати стає все важче, а відтак і кадровий дефіцит є великий.

Отже, отримавши нову інституцію маємо не лише здобутки, а й нові проблеми. Їх, на жаль, не меншає. Та головне не втрачати голову чи то від успіхів, чи від невирішених проблем. Бо, як і в попередні роки, саме професійний досвід має допомогти в справі служіння правопорядку, набутті впевненості і відповідальності новій державній інституції — Національній поліції України.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.