Сто років Української державності. Деякі роздуми, навіяні Днем Соборності | LexInform - Правові новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В Україні

Сто років Української державності. Деякі роздуми, навіяні Днем Соборності

Опубліковано

on

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Історичний Акт злуки (об’єднання) УНР і ЗУНР був проголошений на масовому віче, яке проходило на Софіївській площі Києва 22 січня 1919 року за участі представників республік — Лонгіна Цегельського, державного секретаря внутрішніх справ уряду ЗУНР, та Володимира Винниченка, глави Директорії УНР. У цей день, як відомо, дві республіки на основі українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій об’єдналися в єдину соборну Українську державу, яка мала стати гарантом демократичних прав і свобод громадян.

На жаль, тривалого державного об’єднання українських земель, з ряду різних причин, в ті роки не відбулося. Незважаючи на це, затвердження «Акта Злуки» УНР і ЗУНР було першим реальним кроком до об’єднання українського народу, який засвідчив силу волі і дух єдності українців, а також істотно вплинув на подальші етнодержавотворчі і політичні процеси в країні. І традиція святкування Дня Соборності отримала чималу підтримку саме від пересічних українців, жителів міст, селян, середнього класу, що підтвердили й нинішні святкування, які відбулися по всій країні. Втім і політики швидко зорієнтувалися в можливостях, особливо цьогоріч на 100-річчя Української Державності. Але якщо звичайну людину цей акт вчить єднанню, закликає до порозуміння й громадянського миру, то серед сучасних політиків не так багато прихильників таких ідей.

І про це варто говорити, адже відверта нетерпимість до іншої точки зору, інших переконань стали лейтмотивом політичного життя нинішньої «еліти» України. Зрозуміло, що ідеологія в сучасному розумінні — це переконання, а з ними боротися важко й не завжди ефективно. Та вислухати інші аргументи — це дуже важливо.

На сьогодні майданчиком агітації електорату під час оголошених президентських виборів стала Фейсбук. Тому навіть у цей святковий день тут не обійшлося без майстерно влаштованої паніки, маніпуляцій, і фрази провокаційні на кшталт: «ви вже 100 років знищуєте нашу державність», або «ви не розумієте, як із нуля ми створювали армію», і «навіщо давати косатій змогу знищити нашу незалежність» звучали досить часто. В такому випадку хочеться пригнутися, аби в голову не влетіло. І так спритно це робиться командами претендентів на головне крісло країни, що диву даєшся. Бо ті, хто підтримує Юлію Тимошенко і відрізняються фанатичною вірою в лідерку, «якій усі заважали й заважають, а тому посадили до в’язниці, не давши працювати», слухати інших не хочуть. Така собі суцільна емоція і мантри про «прекрасну Юлію», яка «єдиний чоловік в українські політиці», а тепер ще й «політичний кіборг», як виявилося під час офіційного оголошення Ю. Тимошенко кандидатом у президенти, яке відбулося саме 22 січня.

Так поводити себе можна лише в ситуації, коли точно знаєш, що твоя електоральна публіка неосвічена, бідна, довірлива й незлопам’ятна. За 100 років української державності маємо чимало прикладів подібної істеризації політиків та їх прихильників. Та будьмо спокійними, адже і в тих, хто виграє ці вибори, і в тих, хто їх програє, все буде добре. Тому не треба істерити й рвати душу за «своїх» політиків. Краще вже пошкодувати себе й подумати про життя та побачити себе в ньому. І на виборах, які відбудуться через два місяці, всі ми повинні голосувати не серцем, емоціями, а розумом, бо йдеться, в тому числі, й про майбутню долю вашу, ваших рідних та близьких, зрештою, долю країни, в якій усім нам жити.

А команда претендентів на президентське крісло цього разу, як ніколи, масова — лише зареєстрованих ЦВК уже півтора десятка. І ще майже стільки на підході. І всім їм можна задати конкретні питання. Так в Анатолія Гриценка, як колишнього міністра оборони, треба спитати, де він був, коли почалася війна, і що зробив для захисту країни? У мера Львова Андрія Садового, якого називають «совісним і чуйним», чому довів таке чудове місто до сміттєвого колапсу, і проблема ця остаточно не вирішена й досі. А от команда радикала О. Ляшка чітко розуміє, що бідним людям в країні не складно остаточно запаморочити мозок, щоб повірили в месію з вилами й не задавали питання з приводу статків «політика з народу». Його прибічники розуміють, що Пезидентом йому не стати, тому кидають у натовп фантастичні речі — про націоналізацію, про партизанські загони, про шалені знижки на тарифи тощо. А прихильники «слуги народу» В. Зеленського шаленіють від образу Василя Голобородька із серіалу з тою ж назвою, не розуміючи, що тізери фільму й політична реклама — це різні жанри. Людина з шоупопулярністю й високим рівнем впізнаваності вміло озвучує устами свого героя досить сміливі меседжі про нових у владі, про переформатування української політики тощо.

Про все це — про претендентів у президенти і їх тактики можна говорити багато й довго. Та не варто. Краще повернемося до святкування Дня Соборності й 100-річчя Української державності, бо це дійсно великий день і велика дата для України. Хоча, якщо відверто, то ми ще толком так і не навчилися шанувати великі події. І це наша проблема, яка заважає нам рухатися далі в своєму розвитку. Хоча в День Соборності ми ще й ще раз переконалися, що вчитися в історії ніколи не пізно. Та життя нас, врешті-решт, навчить шанувати цю велику подію, не використовуючи її кожен раз у своїх інтересах.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі
Advertisement
Клікніть для коментування

Залишати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

В Україні

НБУ занепокоєний рішенням Верховного Суду по «Златобанку»

Опубліковано

on

От

Національний Банк України прокоментував рішення Верховного Суду від 5 лютого, яким визнано неправомірним рішення регулятора про віднесення ПАТ «Златобанк» до категорії неплатоспроможних суб’єктів.

Окрім скасування рішень, судом зобов’язано Нацбанк надати «Златобанку» строк на проведення дій з фінансового оздоровлення банку після проведення заходів з його ліквідації, хоча механізму відновлення діяльності ліквідованого банку законодавством не передбачено.

НБУ висловило позицію, що натомість законами та іншими правовими актами України передбачено чітку процедуру створення, регулювання діяльності та ліквідації банку, яку регулятором було дотримано.

Нацбанк переконаний, що скасування його рішення жодним чином не відновить, а ні платоспроможність «Злотобанка», а ні довіру клієнтів.

Також в НБУ важають, що судом породжується правова невизначеність, яка нівелює дію законів, а це в свою чергу призводить до порушення прав вкладників і кредиторів, які вже не матимуть змоги отримати свої кошти в ході ліквідаційної процедури банку, як це передбачено законодавством.

Наразі Національний банк очікує повного тексту рішення Великої Палати Верховного Суду.

Читати далі

В Україні

Закон про перейменування УПЦ МП оскаржили в КСУ

Опубліковано

on

Сорок дев’ять депутатів Верховної Ради оскаржили в Конституційному Суді закон, який зобов’язує УПЦ Московського патріархату вказати у своїй назві приналежність до Росії.

 

Про це йдеться на сайті КСУ. На думку заявників, закон суперечить цілій низці статей Конституції, в тому числі статті 35 про свободу віросповідання. Крім того, в клопотанні йдеться про порушення регламенту під час прийняття цього закону і внесення в текст закону поправок, яких не виносили на голосування. Депутати, більшість з яких представляють Опозиційний блок, просять відкрити конституційне провадження і надати йому пріоритет.

Нагадаємо, 20 грудня Рада прийняла закон № 5309, згідно з яким релігійна організація, керівний центр якої розташовано на території держави-агресора, зобов’язана вказати це в своїй назві.

У прийнятому Радою та підписаному днями Президентом законі також ідеться, що входження релігійної організації до складу іншої організації визначається їхніми статутами. У статуті УПЦ МП сказано, що вона поєднана з помісними православними церквами РПЦ і в своєму управлінні керується постановами собору РПЦ від 1990 року, коли замість українського екзархату РПЦ було створено УПЦ МП.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Вибоїни на дорогах — Верховний Cуд став на сторону водіїв

Опубліковано

on

Як передає Autonews.ua, власник Renault Lodgy домігся від Переяслав-Хмельницької міськради виплати 38,4 тисячі гривень за пошкоджений автомобіль.

Чоловікові вдалося переконати Верховний Cуд у тому, що через вибоїни на автодорозі в його машині розбився диск, пошкоджені ходова та рульова тяга. За словами експертів, автомобілісти можуть боротися з поганим станом доріг шляхом збільшення кількості позовів і виграних справ по компенсації матеріального збитку.

«На автодорогах, віднесених до категорії міжнародних шляхів або шляхів міжобласного сполучення, глибина вибоїн не повинна перевищувати чотирьох сантиметрів, – пояснює адвокат Марина Сидоренко. — Відразу після ДТП потрібно викликати дорожню поліцію та співробітників комунальної служби, провести відео- і фотофіксацію. Потім за наявності довідки з поліції, позову, копії адмінпротоколу та акту, які були складені комунальними службами, висновку про вартість ремонту й акту огляду транспортного засобу, копії про оплату ремонту та висновку експертів можна звертатися до суду. Правда, вину дорожніх служб довести непросто, але цілком реально», — переконана М. Сидоренко.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.