Connect with us

Юридична практика

Арешт майна третіх осіб у кримінальному провадженні

Опубліковано

Юлія СИДОРЧУК,
адвокат

У публікації йтиметься про те, хто така третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, чи можна його уникнути, як та коли можна зняти арешт майна і з якими проблемами можна зіткнутися.

До мене періодично звертаються клієнти, які допитувалися в рамках кримінального провадження як свідки або є родичами підозрюваного, проте на їх майно накладено арешт. Накладають арешт на майно швидко, а от зняти такий арешт не завжди просто.

Читайте також: Виконавцю не надано права накладати арешт на право оренди майна боржника-орендаря

Хто така третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт?

Питання накладення арешту на майно третьої особи вирішується відповідно до ст. 642 Кримінального процесуального кодексу України. Третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, може бути будь-яка фізична або юридична особи. Необхідно звернути увагу, що така фізична/юридична особа може й не мати жодного процесуального статусу в рамках кримінального провадження, проте на її майно може бути накладено арешт.

Чи може третя особа уникнути арешту майна?

Уникнути арешту майна можна в тому випадку, коли органом досудового розслідування допущені помилки й судом відмовлено в арешті такого майна. Проте, як свідчить практика, навіть при відмові прокурор повторно звертається з арештом такого майна, а інший суддя його накладає. Із клопотанням про арешт майна третьої особи має право звернутися виключно прокурор.

Що робити після арешту майна?

Після арешту майна потрібно перевірити обґрунтованість такого арешту та дотримання норм матеріального і процесуального законодавства при накладенні арешту на майно. Звичайно, доведеться докласти чимало зусиль для знаття арешту, але в будь-якому випадку арешт майна може бути скасовано тільки в судовому порядку шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу про накладення арешту та/або клопотання про скасування арешту майна до суду першої інстанції.

Читайте також: Правила визначення юрисдикції спору у справі щодо зняття арешту з майна

Звичайно, можна арешт і не скасовувати, а чекати, коли досудове розслідування закінчиться, буде судовий розгляд і суд вирішить питання про скасування арешту майна. У даному випадку варто пам’ятати про тривалість строків судового розгляду кримінальних справ. Це може розтягнутися в часі на роки. Після зняття арешту з майна, у випадку його неповернення слідчим, потрібно звертатися із відповідною скаргою до суду.

Проблеми, з якими стикаються треті особи, на майно яких накладено арешт

— сам процес зняття арешту з майна може зайняти від декількох місяців до кількох років;

— прокурор може не з’являтися в судові засідання щодо розгляду питання про знаття арешту з майна або до апеляційного суду для розгляду апеляційної скарги на ухвалу про арешт майна, як наслідок, розгляд питання про зняття арешту може відкладатися неодноразово, що розтягнеться в часі на декілька місяців;

— може бути так, що до суду доведеться декілька разів (2,3, 5 або більше разів) подавати клопотання про скасування арешту майна;

— судові засідання відбуватимуться не рідше 1—2 разів на місяць, якщо пощастить;

— поки тривають суди щодо скасування арешту майна, воно вже може знаходитися на експертизі тощо.

Приклади з практики

На нерухоме майно особи ще в 2011 році було накладено арешт (особа була допитана виключно як свідок). З 2012 року кримінальна справа розглядається в суді, питання щодо арешту майна так і не вирішено. Розгляд затягується через те, що багато обвинувачених у справі й багато свідків. Додам і те, що накладення арешту майна відбувалося ще коли діяв старий КПК України.

Особа була допитана як свідок у рамках кримінального провадження, а на її рахунки за кордоном було накладено арешт, який накладався через міжнародне співробітництво органу досудового розслідування з поліцією іншої держави. У такому разі потрібно звертатися за правовою допомогою до адвоката іноземної держави.

Читайте також: Боржник під час примусового виконання судового рішення не може пред’являти позов про зняття арешту з майна

Проведено обшук в компанії, яка не мала жодного відношення до кримінального провадження, не була зазначена в ухвалі на обшук. Було вилучено значну суму коштів, дозвіл на вилучення яких теж відсутній в ухвалі. Суд відмовив у накладенні арешту, але прокурор звернувся ще раз до суду, й інший суддя задовольнив клопотання про арешт майна. Згодом арешт майна було скасовано.

Висновки. На майно третіх осіб постійно накладають арешти, і швидко зняти такий арешт майна не вдасться. Варто завжди пам’ятати, що теорія відрізняється від практики й кожен такий випадок (накладення арешту на майно) матиме свої нюанси.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.