Юридична практика
Відмова у відкритті провадження: як оскаржити рішення, щоб поновити права?
В ідеальному світі суди досконально розбираються в обставинах кожної справи та неухильно дотримуються закону. На жаль, в реальному світі буває інакше. Іноді суд помиляється з вердиктом, і в такому випадку необхідно відновити ваші права.
Чому виник конфлікт?
Моя клієнтка звернулася до господарського суду з позовом про визнання удаваним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі приватного підприємства. Та отримала неочікувану відмову. Суд відмовився відкривати провадження та повернув позовну заяву. В його ухвалі зазначалося: справа про той самий предмет та з тих самих підстав уже розглядалася в суді і по ній уже є винесене рішення.
Читайте також: Чи може одна особа зупинити забудову ділянки — позиція ВС
Справді, у господарському суді вже був схожий позов нашої клієнтки до тих самих відповідачів, але нашою командою був поданий ще один, який містив інші вимоги по справі. Проте він стосувався визнання припиненою застави за договором купівлі-продажу частки в статутному капіталі приватного підприємства. З огляду на схожість обставин суд вирішив, що ці позови є аналогічними. Відтак перед адвокатами постало завдання: донести до суду, що ці позови не є тотожним і мають різні позовні вимоги.
Дії адвокатів?
Ми проаналізували великий обсяг судової практики з аналогічних питань. Оскільки йшлося про процедурний момент і було важливо донести до апеляції відмінність позовів. В апеляційній скарзі на ухвалу про відмову у відкритті провадження адвокати: послідовно та детально порівняли дві позовні заяви; проаналізували їхні відмінності, а саме різні предмети (те, що просить позивач у суду); а також акцентували на відсутності підстав для відмови у відкритті провадження.
Читайте також: Визнання спадщини відумерлою
Ми довели, що ця ситуація свідчить про незаконність ухвали суду та обмежує клієнтку в доступі до правосуддя.
Що вирішив суд?
Апеляційний суд врахував наші аргументи й виніс постанову, де скасував ухвалу суду першої інстанції та передав матеріали справи на розгляд. Права клієнтки відновлені.
Джерело: Юридичний вісник України