Connect with us

Юридична практика

Вступ у спадок під час війни

Опубліковано

Віра ТАРАСЕНКО,
адвокат, юрист

Вступ у спадок наразі став досить проблематичним для тих, хто за кордоном чи на території, де не працюють нотаріуси.

Дуже в багатьох зараз під час бойових дій з різних причин помирають родичі. Багато хто виїхав за кордон або залишив своє постійне місце проживання. Коли припиняться воєнні дії, ніхто не знає. І в зв’язку з цим до мене все частіше й частіше звертаються із запитанням, як мені подати заяву про прийняття спадщини, кому подати, якщо нотаріуси не працюють. Що робити, якщо я за кордоном і не встигаю вчасно? Що буде, якщо я не подам заяву, бо не можу вчасно повернутися в Україну?

Читайте також: Війна як фактор впливу на спадкові правовідносини

Тож саме особливостям цього процесу, зумовленим запровадженням воєнного стану, присвячена ця стаття.

В ній ви дізнаєтесь:

  • які терміни прийняття спадщини під час дії військового становища? Які терміни для оформлення спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину? Що робити, якщо людина перебуває за кордоном і поки що подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу не може?
  • автоматичне прийняття спадщини, хто може не писати заяву про прийняття спадщини нотаріуса?
  • що робити, якщо термін для набуття спадщини пропущено? Які ризики такого пропуску?
  • нотаріус не працює під час війни, що робити?

Щоб говорити про спадщину, потрібно, перш за все, її прийняти. Відповідно до положень ст. 1270 ЦК України термін прийняття спадщини, хоч із закону, хоч із заповітом становить 6 місяців із моменту відкриття спадщини, тобто з моменту смерті спадкодавця. Такий самий строк і для відмови від спадщини для тих категорій осіб, які є такими, що прийняли спадщину автоматично.

Це означає, що після смерті родича вам протягом 6 місяців з дати його смерті потрібно піти до нотаріуса й написати заяву про прийняття спадщини. При цьому не потрібно боятися, якщо зараз через активні бойові дії ви не встигнете подати заяву про прийняття спадщини вчасно. Відповідно до положень постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» на час дії воєнного стану строки для прийняття спадщини припиняються.

Таким чином, час воєнних дій фактично не враховується у рахунок встановлених 6-ти місяців прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково після його скасування, у строк, що залишався станом на 24.02.2022 р. від встановлених 6 місяців. Звичайно ж, якщо у вас є така можливість, краще все ж таки подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини зараз. Але якщо такої можливості немає, не переживайте. Головне, після припинення дії воєнного стану не затягуйте, й одразу (найближчим часом) прийміть спадщину. Інакше ви ризикуєте оскаржувати своє право на спадщину в судовому порядку.

Дії після прийняття спадщини

Після прийняття спадщини, вже через 6 місяців з моменту смерті спадкодавця, Вам потрібно оформити спадщину. Тобто остаточно розпочати спадщину й отримати свідоцтво про право на неї. Раніше, ніж через 6 місяців з моменту смерті спадкодавця, остаточно оформити спадщину на себе неможливо. Далі, через 6 місяців, щодо оформлення спадщини ви терміном не обмежені. Якщо вчасно подали заяву про прийняття спадщини нотаріусу або є таким, хто прийняв її автоматично, то оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину ви можете будь-коли — й одразу через 6 місяців з моменту смерті померлого, і навіть через кілька років.

Проте теж раджу надто не затягувати із цим питанням. У багатьох установах, комунальних службах у вас можуть вимагати документ про право власності на майно. І доки ви не отримаєте свідоцтва про право на спадщину, вам нічого їм буде сказати.

Автоматичне прийняття спадщини

Тепер щодо того, хто може автоматично прийняти спадщину, хто може не писати заяви про прийняття спадщини нотаріусу? Відповідно до положень ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (на час смерті), є таким, що прийняв спадок, якщо протягом терміну його прийняття (6 місяців) не заявив про відмову від нього. Це означає, що якщо ви були прописані разом із померлим на момент його смерті за однією адресою, то вам не обов’язково йти до нотаріуса та писати заяву про прийняття спадщини. Ви й так її прийняли.

Проте, на практиці, якщо є така можливість, я все ж таки рекомендую навіть прописаним із померлою людиною за однією адресою все одно писати заяву про прийняття спадщини, щоб уникнути можливих проблем у майбутньому. Це не обов’язково, але вам це лише допоможе надалі. Справа в тому, що трапляються випадки, коли вас можуть виписати з місця реєстрації без вашого відома. І тоді з прийняттям спадщини виникнуть серйозні проблеми, якщо ви не подали заяву нотаріусу про її прийняття. Факт реєстрації за однією адресою з померлим також слід підтвердити документально. Це може бути, скажімо, довідка із ЦНАП про кількість зареєстрованих за адресою померлого спадкодавця. Але в роботі таких центрів теж трапляються збої, особливо в умовах бойових дій. Навіть у мирний час трапляються черги, бувають збої в реєстрах. А якщо ви подасте нотаріусу заяву про прийняття спадщини, ці питання відпадуть. Якщо не подасте, то ваше завдання підтверджуватиме факт проживання з померлою за однією адресою надалі.

Малолітні та недієздатні особи

Відповідно до положень ч. 4 ст. 1268 ЦК України малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи з обмеженою дієздатністю, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, передбачених частинами 2-4 ст. 1273 ЦК України. А це випадки відмови від спадщини за згодою батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників та обов’язково органу опіки та піклування. Це означає, що неповнолітні вступають у спадок автоматично. Хоча батькам теж раджу вчасно звернутися до нотаріуса щодо своїх дітей для прийняття спадщини.

Важливо також врахувати, що трапляються випадки, коли людина не хоче приймати спадщину. Адже спадщина – це не лише майно, це також і борги померлого. Тож іноді вигідніше відмовитися від спадщини, ніж її приймати. В такому разі для категорій, які вважаються такими, що автоматично прийняли спадщину, важливо в строк, встановлений для прийняття спадщини, подати нотаріусу заяву про відмову від неї. Таким чином ви будете врятовані від боргів померлого. Інакше шанс буде втрачено, а борги стануть вашими.

Коли термін прийняття спадщини пропущено

Що робити, якщо термін для набуття спадщини пропущено, які ризики несе така ситуація? Якщо ви пропустили 6 місяців для прийняття спадщини просто через бойові дії, не впадайте у відчай. Можливо, ви не врахували ситуації, що на час дії воєнного стану терміни вступу в спадок припиняються і продовжуються на строк, доки тривав воєнний стан. Також, якщо ви є особою, яка автоматично прийняла спадщину, за терміни можете не переживати. Однак, якщо ви і після скасування воєнного стану затрималися за кордоном або з інших причин вчасно не прийняли спадщину, то вам потрібно подбати про фіксацію поважних причин того, чому це сталося. Просто боялися, не було часу, не хотілося, не було грошей повернутися – все це причини неповажні.

Якщо ж причиною послужили воєнні дії, що продовжуються, або тимчасова заборона виїзду з якоїсь країни, то, на мій погляд, це звичайно ж, поважна причина для пропуску термінів. У такому разі вам потрібно отримати в нотаріуса письмову нотаріальну відмову в зв’язку з пропуском вами строків на прийняття спадщини. А далі звертатися до суду з позовною заявою про надання додаткового терміну для подання заяви на прийняття спадщини. Особливу увагу в позові слід приділити документальному обґрунтуванню поважності причин пропуску цього терміну.

Пропуск терміну прийняття спадщини завжди був серйозною проблемою. І часто без достатніх доказів поважності причин його пропуску суди відмовляли людям у наданні додаткового часу для прийняття спадщини.

Знову ж таки, поважність причин пропуску, — це оцінне поняття. Але якщо, наприклад, ви пропустили термін прийняття спадщини на кілька місяців, то у вас є шанси його продовжити. А якщо ж ви чогось чекали кілька років, то шанси виграти судовий процес є, але значно менші. Вони зменшуються пропорційно до часу вашого прострочення.

Якщо ви пропустили строки на прийняття спадщини й не відновили їх через суд, то вважайте, що ви втратили спадщину. Ваша частка перейде іншим спадкоємцям, якщо вони є. А якщо немає, то це майно піде на користь держави. І повірте, вона буде серйозно за нього позиватися, забрати спадщину назад буде вкрай складно, навіть якщо йтиметься про невеликий старий будиночок. Тому пропуск термінів прийняття спадщини автоматично означає судовий процес про надання вам додаткових термінів і, можливо, суди з іншими спадкоємцями чи державою від імені органів місцевого самоврядування. Тож усе треба робити вчасно і, як каже народна мудрість, «дорога ложка до обіду».

Нотаріус не працює під час війни, що робити?

Навіть якщо у вашому регіоні не працюють всі нотаріуси, ви можете подати заяву про прийняття спадщини будьякому іншому нотаріусу в межах України, який зараз працює. Список нотаріусів під час війни ви можете знайти в інтернеті за посиланням. Зателефонуйте нотаріусу, домовтеся про зустріч, і подавайте заяву будь-кому з тих, хто зараз працює. Таку заяву (про прийняття спадщини) можна навіть надіслати нотаріусу поштою, наприклад, якщо інші спадкоємці першими подали заяву про прийняття спадщини в іншому регіоні, куди вам зараз незручно їхати. Тому, якщо ви перебуваєте в зоні бойових дій або за кордоном і через це пропускаєте терміни прийняття спадщини, не переживайте, вони (терміни) тимчасово призупинені. Але якщо є можливість зробити все зараз, то краще не затягуйте процес.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.