Законодавство
2 підстави тимчасового зупинення експорту препаратів крові
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку тимчасового зупинення експорту препаратів крові, вироблених із заготовленої на території України плазми крові для фракціонування» від 15 вересня 2021 р. № 961.
Відповідно до затвердженого нею Порядку експорт препаратів крові може бути тимчасово зупинено шляхом прийняття рішення Кабінету Міністрів України у разі:
- незабезпечення потреб системи охорони здоров’я в таких препаратах у повному обсязі, якщо виробник препаратів крові відмовляється від їх продажу для забезпечення таких потреб;
- введення воєнного стану в Україні.
Читайте також: Скринінг цукрового діабету включать до щорічних обов’язкових медичних оглядів дітей
Обсяги обов’язкового забезпечення потреб системи охорони здоров’я донорською кров’ю, компонентами та препаратами крові визначаються і затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Обласні та Київська міська держадміністрації, центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, яким визначені потреби у препаратах крові у відповідних обсягах, формують щоквартальні плани постачання препаратів крові відповідно до таких обсягів та укладених з виробником препаратів крові договорів.
У разі надходження від державних органів інформації про факт незабезпечення потреб системи охорони здоров’я в препаратах крові у повному обсязі за попередній квартал та документального підтвердження факту відмови виробника таких препаратів від їх продажу в порушення умов договорів, укладених юридичними особами, МОЗ проводить моніторинг виконання щоквартальних планів постачання препаратів крові в зазначених вище обсягах та у разі підтвердження факту їх невиконання в попередньому кварталі більш як на 30 % розробляє проект рішення Кабінету Міністрів України про тимчасове зупинення експорту препаратів крові, про що письмово повідомляє виробнику препаратів крові.
Виробник препаратів крові у тижневий строк з дня надходження повідомлення від МОЗ може письмово звернутися до МОЗ та підтвердити або спростувати факт своєї відмови від продажу юридичним особам препаратів крові для забезпечення потреб системи охорони здоров’я та невиконання в попередньому кварталі планів постачання препаратів крові більш як на 30 %.
Читайте також: Донори крові отримають нові посвідчення
У разі спростування виробником препаратів крові такого факту МОЗ протягом п’яти робочих днів з дня надходження повідомлення від виробника препаратів крові проводить повторний моніторинг виконання таких планів шляхом отримання від державних органів підтвердних документів.
А у разі підтвердження виробником препаратів крові такого факту, а також у разі його підтвердження за результатами повторного моніторингу МОЗ в установленому порядку розробляє та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення про тимчасове зупинення експорту препаратів крові, погоджений державними органами відповідно до вимог законодавства.
Тимчасове зупинення експорту препаратів крові з цієї підстави запроваджується на один, два чи три місяці наступного кварталу залежно від розміру невиконання обсягів щоквартальних планів постачання препаратів крові за попередній квартал:
- від 30 до 45 відсотків – один місяць;
- від 45 до 60 відсотків – два місяці;
- більш як 60 відсотків – три місяці.
У разі введення воєнного стану в Україні МОЗ в одноденний строк з дня набрання чинності Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні розробляє та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення про тимчасове зупинення експорту препаратів крові, погоджений державними органами відповідно до вимог законодавства.
Тимчасове зупинення експорту препаратів крові з цієї підстави запроваджується на строк введення воєнного стану і набирає чинності відповідно до вимог законодавства.
Таке тимчасове зупинення експорту препаратів крові підлягає скасуванню у разі прийняття Указу Президента України про скасування воєнного стану.
Нагадаємо, донорів крові внесуть до Національного реєстру.