Законодавство
5 ступенів ризиковості поводження з харчовими продуктами
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення планових заходів державного контролю Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» від 31 жовтня 2018 р. № 896.
Нею затверджено «Порядок визначення періодичності здійснення планових заходів державного контролю відповідності діяльності операторів ринку (потужностей) вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин, які здійснюються Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, та критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від її провадження».
У Порядку визначили, що критеріями оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності є:
- ризики, що пов’язані з тваринами, харчовими продуктами, їх використанням операторами ринку;
- дії, які можуть призвести до негативного впливу на безпечність харчових продуктів;
- результати здійснення попередніх заходів державного контролю;
- ефективність процедур, які застосовуються оператором ринку з метою дотримання законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин;
- інформація, яка може свідчити про невідповідність господарської діяльності вимогам зазначеного законодавства.
Періодичність здійснення планових заходів державного контролю у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини визначається на підставі ризик-орієнтованого підходу відповідно до додатків 1 та 2 до Порядку.
Отже, планові заходи державного нагляду здійснюються із встановленою періодичністю для суб’єктів:
- з дуже високим ступенем ризику – інспектування – не більше 4 разів на рік, аудит – не більше 1 разу на рік;
- з високим ступенем ризику – не частіше 3 разів на рік, аудит – не більше 1 разу на рік;
- із середнім ступенем ризику – не більше 2 разів на рік, аудит – не більше 1 разу на рік;
- з низьким ступенем ризику – не частіше 1 разу на рік, аудит – не більше 1 разу на 2 роки;
- з незначним ступенем ризику – не більше 1 разу на 2 роки, аудит не проводиться.
Для визначення ступеня ризику варто обрахувати кількість балів за критеріями, зазначеними у додатках. Так, при сумі від 0 до 20 балів визначається незначний ступінь ризику; від 21 до 39 балів – низький; від 40 до 69 – середній; від 70 до 89 – високий, а від 90 до 100 балів – дуже високий.
Кількість балів, ступінь ризику від провадження господарської діяльності та періодичність здійснення планових заходів державного контролю визначаються в актах категоризації потужності у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Акт складається щороку державними інспекторами територіальних органів Держпродспоживслужби щодо кожної потужності не пізніше 1 листопада поточного року на підставі відомостей, наявних станом на 30 вересня поточного року.
Перше інспектування потужностей, які введені в експлуатацію в поточному році, здійснюється не пізніше 3 місяців з дня видачі експлуатаційного дозволу на потужність або 6 місяців з дня державної реєстрації потужності.
Водночас втратила чинність постанова Уряду від 17 червня 2015 р. № 402.
You must be logged in to post a comment Login