Connect with us

Законодавство

Не допустити зловживань посадовців при відновленні е-декларування закликає НАЗК

Опубліковано

Верховна Рада прийняла за основу проект Закону «Про колективні угоди та договори» № 9534, який відновлює е-декларування статків посадовців, призупинене у зв’язку із запровадженням воєнного стану.

Національне агентство з питань запобігання корупції пропонує відновити декларування, не допустивши при цьому створення лазівок для недоброчесних посадовців, для чого під час підготовки до другого читання проект потребує певних доопрацювань, у тому числі виключення деяких положень.

Щодо необхідності декларування користування лише об’єктом нерухомості, ринкова вартість користування яким в межах звітного періоду перевищує 50 прожиткових мінімумів.

Запропонована редакція стимулюватиме приховування недоброчесними декларантами об’єктів, якими вони користувалися, а також ускладнить процес декларування, оскільки покладе на декларанта додатковий тягар – необхідність визначати ринкову вартість користування майном. У результаті через відсутність єдиного підходу у визначенні ринкової вартості очевидними стають ризики для декларанта бути притягнутим до кримінальної та адміністративної відповідальності за недекларування відомостей. Аналогічний ризик стосується повної відміни правила, за яким особа має декларувати майно, яким вона користується станом на останній день періоду, за який подається декларація.

Читайте також: Спеціальна перевірка для кандидатів на посади суддів на час воєнного стану

Щодо відкриття публічної частини реєстру декларацій, а також забезпечення суб’єктам декларування доступу лише до відомостей, які містяться в публічних реєстрах, про них та членів їхніх сімей.

Впровадження необхідних технічних рішень для відкриття доступу до декларацій з одночасним закриттям доступу до даних про інших осіб, зазначених у декларації, а також із закриттям доступу до даних про службовців сил безпеки та оборони потребуватиме додаткових часових, фінансових та людських ресурсів, створення як перший крок реєстрів службовців сил безпеки та оборони та надання доступу до них з боку Реєстру декларацій, а отже це має бути враховано у прикінцевих та перехідних положеннях проекту.

Позбавлення НАЗК повноважень надавати роз’яснення з питань застосування положень Закону України «Про запобігання корупції» та інших нормативно-правових актів призведе до різних підходів у розумінні, тлумаченні та застосуванні антикорупційних механізмів. 800 тисяч декларантів будуть позбавлені можливості отримати роз’яснення щодо того, як доброчесно декларувати активи. Втратять чинність роз’яснення про захист викривачів, відсторонення корупціонерів від посад тощо.

З огляду на складність антикорупційного законодавства, роз’яснення виконують превентивну функцію у запобіганні корупційним і пов’язаним з корупцією правопорушенням.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.