Connect with us

Законодавство

Страхові компанії зможуть змінювати обсяг ліцензії

Верховна Рада прийняла Закон «Про страхування» (законопроект № 5315).

Як інформує Національний банк, Закон змінює вимоги до ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління й управління ризиками, припинення діяльності компаній та передавання страхового портфелю тощо.

Зокрема страховики повинні мати прозорі структури власності, розкривати інформацію про всіх власників істотної участі та ключових учасників компанії. Засновники та власники зобов’язані мати бездоганну ділову репутацію, а також задовільний фінансовий і майновий стан. Національний банк здійснюватиме обов’язкове погодження власників істотної участі.

Під час реєстрації страхові компанії повинні будуть надавати плани діяльності на три роки, введено вимоги до системи корпоративного управління компанією (зокрема, роботи ради та правління), які будуть пропорційними, тобто залежатимуть від значимості компанії.

Підвищується роль та значення професійної діяльності осіб, відповідальних за виконання ключових функцій (управління ризиками, комплаєнсу, внутрішнього аудиту та актуарної функції). Керівники страхових компаній та особи, відповідальні за ключові функції, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам до професійної придатності та ділової репутації, а Національний банк погоджуватиме їх призначення на посади. Також передбачається здійснення Національним банком оцінки колективної придатності членів наглядової ради або виконавчого органу страховика.

Читайте також: Екологічне страхування

Встановлюється диференційований підхід до мінімального розміру статутного капіталу страховиків: 32 млн грн для страховиків non-life та 48 млн грн – для компаній зі страхування життя, страховиків із ліцензією на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та на здійснення діяльності з перестрахування.

Страховики дотримуватимуться вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу. Водночас установлюється два різні підходи до вимог платоспроможності – спрощений (Solvency I) та базовий (Solvency II), зокрема базовий застосовуватиметься до страховиків життя, компаній із ліцензіями на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та більших страхових компаній. Впродовж перших трьох років після введення в дію Закону всі страховики повинні будуть відповідати вимогам платоспроможності за спрощеним підходом.

Закон дає змогу страховим компаніям отримувати всього одну ліцензію замість цілої низки на кожен окремий вид послуг. Так, Національний банк перейде від ліцензування окремих видів страхування до ліцензування за класами, а страхова компанія зможе змінювати обсяг ліцензії – додавати нові класи або ж навпаки звужувати обсяг ліцензії. Законом виділяється п’ять класів у межах страхування життя (life) та 18 класів за напрямом non-life-страхування, при цьому компанії не зможуть поєднувати послуги life та non-life-страхування.

Читайте також: Новий страховий інструмент державної підтримки аграріїв

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Закон передбачає обов’язкову реєстрацію страхових посередників у єдиному реєстрі, встановлює вимоги до їх навчання та рівня компетентності, уникнення конфлікту інтересів, розширення переліку інформації, яка розкривається споживачеві тощо.

Окрім цього, з’явиться дієвий та чіткий механізм припинення діяльності страховиків – вихід із ринку може бути як добровільним (через реорганізацію, передавання страхового портфеля, ліквідацію тощо), так і примусовим. Законом встановлено підстави для віднесення страхової компанії до категорії неплатоспроможних та для примусового відкликання ліцензії. Передбачено також можливість уведення в страхову компанію тимчасової адміністрації для захисту інтересів клієнтів.

Закон вводиться в дію з 1 січня 2024 р. (з винятками). Водночас, визнається таким, що втратив чинність з дня введення в дію цього Закону, Закон України «Про страхування».

Нагадаємо, зупинення дії ліцензій страховика не звільняє його від виконання зобов’язань перед клієнтами.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.