Connect with us

Законодавство

Зміни до КПК гальмують слідство

Опубліковано

Зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які парламент вносив упродовж останніх 3 років, призведуть до колапсу в розслідуваннях і створять низку корупційних лазівок.

Про це в інтерв’ю «Нашим грошам» зая­вив начальник департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк. «Я проаналі­зував, що у КПК впродовж 3 років дії цієї Вер­ховної Ради внесли понад 65 змін. Практично щомісяця якісь зміни. Вони настільки ввели в хаос регулювання кримінального процесу, що говорити про якусь швидкість, якість розслідування не доводиться», — сказав він.

Сергій Горбатюк переконаний, що наслід­ки усіх цих змін, якщо вони вступлять у дію, будуть відчутні вже до кінця півріччя. «Воно (розслідування справ, – Ред.) просто зупиниться», — сказав він.

Як було заявлено, розгляд клопотань слід­чими суддями вже фактично в колапсі, бо що­дня суд розглядає їх десь 100-200. «У перші дні після змін у рамках так званої ідеї «маски-шоу стоп» слідчі з клопотаннями спочатку з п’ятої ранку стояли, потім із третьої, потім з одинадцятої вечора, потім почали списки складати, на дверях прибивати. Той список зростає – на за­втра, на післязавтра, вже записуються на роз­гляд клопотань на тиждень вперед», — сказав С. Горбатюк.

Він нагадав, що після змін, які мають всту­пити в дію 15 березня, слідчі судді зможуть продовжувати строки досудового слідства, при­значати експертизи, а підозрювані – оскаржу­вати висунуті їм підозри в суді. Тож створюється маса корупційних лазівок: там затягніть, там пришвидшіть. Суд затягне з розглядом, а слід­чий чи прокурор, згідно зі змінами до КПК, будуть зобов’язані закрити справу. Ми бачимо ці черги, ми бачимо до чого це все веде», — додав слідчий.

Сергій Горбатюк також висловив сумнів, що закон дійсно працюватиме на захист бізнесу. «Наприклад, зараз обшук може бути ли­ше з відеозаписом. Може це й добре, але якщо відбудеться якийсь технічний збій у записі – цей доказ стає недопустимим. А слідчий, який ходить на обшуки для того, аби «накосити» чи вкрасти, то йому проблем нема. Він виключить це відео і нехай доказ буде недопустимий.

Виходить так, що приймаються зміни, аби припинити порушення, але тим, хто порушував і збирається це робити, їм плювати на це. Вони й далі проводитимуть незаконні обшуки і крастимуть та тиснутимуть тощо. Бо практично ніхто не несе відповідальності», — додав керів­ ник департаменту спецрозслідувань ГПУ.

Він також звернув увагу, що в більшості законодавчих змін на першому місці підозрюваний і захист його прав, а про потерпілого за­були, хоча держава зобов’язана його захистити й відшкодувати збитки. «У нас в останній час закони приймаються із головним посилом – обмежити слідчого, прокурора настільки, щоб у нього просто було менше можливостей про­вести слідчу дію, а, відповідно, начебто ма­ють зменшитися шанси порушити чиїсь права. А чи буде при цьому злочин розкритий і права потерпілого відновлені – це стало другоряд­ним», — підсумував Сергій Горбатюк.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.