Connect with us

Думка експерта

Щодо законодавчого врегулювання обігу цивільної вогнепальної зброї. Частина 2

Опубліковано

Олександр КУЛИК,
доктор юридичних наук, професор

Продовження, початок

Ставлення населення України до надання громадянам права
на придбання, носіння та використання цивільної вогнепальної зброї

Той факт, що підтримка зазначеного рішення має невиважений, емоційний характер, підтверджується відповідями опитаних на інші питання, пов’язані з легалізацією вогнепальної зброї. Так, 61% опитаних у травні 2022 р. стверджували, що масове озброєння громадян України вогнепальною зброєю сприятиме зміцненню обороноздатності країни, 36% дотримувалися протилежної думки і 3% не змогли відповісти на це питання. Між тим, на той час хід військових дій показав, що обороноздатність країни залежить виключно від рівня забезпеченості військових сил країни військовим озброєнням – літаками, артилерійськими та ракетними системами, танками тощо. Індивідуальна зброя громадян може бути використана, як це і робиться у всьому світі, тільки для захисту громадян від кримінальних нападів.

Читайте також: Оновлено порядок випробування озброєння

На питання, чи призведе вільна купівля вогнепальної зброї до збільшення особистих свобод громадян, 45% відповіли ствердно, а 40% вказали, що це призведе до ущемлення свобод громадян (15% не змогли відповісти). Тобто навіть в такому емоційному стані значна кількість громадян вказала на загрозу своїй свободі внаслідок поширення в країні вогнепальної зброї, очевидно, маючи на увазі загрозу з боку антисоціально налаштованих осіб, які можуть також отримати цю зброю. Ще більш характерним є розподіл відповідей опитаних на питання щодо впливу рішення про вільну купівлю вогнепальної зброї на стан злочинності. Більшість опитаних (58%) вказали, що це призведе до збільшення злочинності, і 35% – що злочинність зменшиться (7% не змогли відповісти). Таким чином, навіть в такому негативному емоційному стані більшість населення продовжує вважати, що запровадження в країні вільної купівлі вогнепальної зброї призведе до погіршення кримінальної ситуації.

Наведені дані показують, що більшість населення в умовах війни підтримує не саму ідею легалізації вогнепальної зброї громадян, а ідею посилення захисту себе та своїх близьких.

Проблеми і ризики, пов’язані з наданням громадянам права на придбання,
носіння та використання цивільної вогнепальної зброї

На основі світового досвіду обігу цивільної вогнепальної зброї та численних наукових досліджень зазначеного питання можна визначити перелік проблем і ризиків, які при цьому виникають. До них, зокрема, належать наступні:

1. Наявність цивільної вогнепальної зброї створює підвищену загрозу для оточуючих. Вогнепальна зброя є дієвим засобом спричинення смерті або тілесних ушкоджень, тобто джерелом підвищеної небезпеки. Небезпека для особи, яка володіє зброєю та для оточуючих виникає навіть при поводженні зі зброєю (розбірка, збірка, чистка), тренуванні у тирі, носінні, а тим більше при її використанні для захисту. Наявність вогнепальної зброї полегшує вчинення вбивств, самогубств, підвищує ймовірність нещасних випадків. Так, у період 1999–2016 рр. у США згідно з відомостями з бази даних WISQARS Центру з контролю за захворюваннями, від вогнепальної зброї сталося 572537 смертей (1,3% усіх смертей), 336579 самогубств (51,8% усіх самогубств), 213175 вбивств (67,7% усіх вбивств), 11428 ненавмисних смертей (0,5% усіх ненавмисних смертей). За результатами дослідження, проведеного у США, вогнепальна зброя була другою за частотою причиною смертей серед дітей (15% всіх дитячих смертей).

Ряд досліджень підтверджують підвищену небезпеку наявності цивільної вогнепальної зброї під час домашніх конфліктів та насильства. Встановлено, що ризик жінки бути вбитою збільшується в рази, якщо під час побутової сварки у домі є зброя. Протягом 2001–2012 рр. у США 6410 жінок були вбиті з пістолета інтимним партнером.

Читайте також: Щодо законодавчого врегулювання обігу цивільної вогнепальної зброї

У США приблизно 50% ненавмисних смертельних пострілів були заподіяні власними силами, і більшість ненавмисних смертей від вогнепальної зброї були спричинені друзями або членами сім’ї. За даними Юридичного центру для запобігання насильству з використанням зброї та Національного альянсу лікарів, у штатах з найбільшою концентрацією зброї фіксується у дев’ять разів більше випадкових смертей від зброї, ніж в інших штатах. Із загального числа випадкових смертей дітей від ненавмисної стрільби 89% випадків відбуваються вдома, і більшість із цих смертей трапляються, коли діти грають із зарядженим пістолетом за відсутності батьків.

2. Ліберальний порядок обігу цивільної вогнепальної зброї в країні створює більшу загрозу для життя та здоров’я громадян. У США – країні з найбільш ліберальним порядком обігу цивільної вогнепальної зброї, громадянам дозволяється мати всі типи цивільної та певні типи бойової вогнепальної зброї, зокрема, напівавтоматичну штурмову зброю, гвинтівки військового зразка 50 мм калібру, пістолети та магазини великої ємності. Згідно з Оглядом стрілецької зброї, підготовленим незалежним дослідницьким проектом Інституту міжнародних досліджень і розвитку у Женеві (Швейцарія), у 2018 р. в країні нараховувалося 393,3 млн одиниць цивільної вогнепальної зброї, на 100 тис. населення США припадало 120500 одиниць цивільної вогнепальної зброї, що набагато більше, ніж в інших країнах. Така насиченість зброєю негативно позначається на кримінальній ситуації в країні. У 2020 р. майже 20 тис. американців загинули від вогнепальної зброї, а станом на липень 2021 р. в результаті перестрілок загинуло понад 8 тис. осіб. У США протягом останніх десятиліть регулярно трапляються масові розстріли людей, зазвичай учнів шкіл. Це, зокрема, розстріли у школі «Колумбайн» (штат Колорадо, 1999 р., 12 вбитих); початкова школа «Сенді-Гук» (м. Н’ютаун, штат Коннектикут, 2012 р., 26 вбитих); початкова школа м. Ювалд (штат Техас, 2022 р., 20 вбитих). Протягом 2021 р. в країні було зафіксовано 26 озброєних нападів на школи. На 100 тис. громадян США припадає майже 3 вбивства із застосуванням вогнепальної зброї.

В Австралії ліберальний режим обігу цивільної вогнепальної зброї зберігався до масового розстрілу у м. Порт-Артур у 1996 р. (35 вбитих і 20 поранених). З того часу в країні почали встановлювати більш суворі правила обігу цивільної вогнепальної зброї. Повністю заборонили автоматичні та напівавтоматичні штурмові гвинтівки, ввели ліцензування та реєстрацію зброї, ввели вимогу до ліцензіатів обґрунтувати необхідність придбання зброї та пройти курс безпечного поводження з нею. В результаті у 2018 р. коефіцієнт убивств з використанням вогнепальної зброї в Австралії зменшився до 0,15 на 100 тис. населення країни.

Згідно із законодавством, у Японії дозволені лише рушниці, пневматична зброя, зброя спеціального дослідницького чи промислового призначення або зброя, яка використовується для змагань. Перш ніж отримати доступ до цієї спеціальної зброї, необхідно отримати офіційні інструкції та пройти серію письмових, розумових тестів та тестів на наркотики, а також сувору перевірку. Крім того, власники повинні інформувати органи влади про те, як зберігається їхня зброя та боєприпаси, і надавати свою вогнепальну зброю для щорічної перевірки. В результаті в країні один із найнижчих у світі рівень вбивств з використанням вогнепальної зброї (один випадок у 2017 р.).

Слід відмітити, що іноді, прагнучи обґрунтувати законодавче закріплення права громадян на придбання, носіння та використання цивільної вогнепальної зброї, його ініціатори оперують даними різних країн, інтерпретуючи їх у некоректний спосіб. Так, у пояснювальній записці до проекту Закону України «Про право на цивільну вогнепальну зброю» (№ 5708) від 23.06.2021 зазначається, що у Балтії, Грузії та Молдові протягом року з моменту ухвалення законів щодо забезпечення громадянам права на самозахист за допомогою цивільної вогнепальної зброї на 40–60% зменшилася абсолютна кількість «зазначених злочинів», а «введення жорстких правил і обмежень щодо володіння цивільною зброєю у Великій Британії, яке було здійснене свого часу, призвело до стрімкого зростання кількості злочинів проти особи та корисливо-насильницьких злочинів». При цьому не вказано, яка кількість, яких злочинів і за який саме період зменшилася, не розкривається, чим підтверджується, що зміни статистики злочинності відбулися саме внаслідок прийняття законодавства про обіг цивільної вогнепальної зброї. Між тим, зниження або зростання злочинності або окремих видів злочинів відбувається під впливом комплексу економічних, соціальних, демографічних та інших факторів, серед яких поширення або обмеження цивільної вогнепальної зброї не можна віднести до дієвих.

3. На практиці громадянам рідко вдається використати цивільну вогнепальну зброю для самооборони. У період з 2007 по 2011 рр. при вчиненні насильницьких злочинів у США, країні з усталеними традиціями використання зброї лише 0,79% жертв насильницьких злочинів і 0,12% жертв посягань на власність захищалися за допомогою погрози застосування чи застосування вогнепальної зброї, що є найменш застосовуваною захисною поведінкою.

(Далі буде)

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.