Connect with us

Судова практика

Ігнорування апеляційним судом при новому розгляді вказівок касаційного суду є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону

Опубліковано

13 липня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 755/6436/15-к задовольнив касаційну скаргу прокурора на ухвалу апеляційного суду, який, постановляючи її, повністю проігнорував висновки суду касаційної інстанції.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено: за ч. 1 ст. 307 КК; за ч. 2 ст. 311 КК; за ч. 3 ст. 311 КК; за ч. 3 ст. 321 КК; за ч. 4 ст. 321 КК. На підставі ст. 70 КК за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років без конфіскації майна. На підставі ст. 75 КК звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік 6 місяців з покладенням обов’язків, передбачених п. 2, 3, 4 ч. 1 ст. 76 КК.

Читайте також: Рішення суду апеляційної інстанції, постановлене без виконання вказівок касаційного суду, підлягає скасуванню

У касаційній скарзі прокурор посилався на те, що апеляційним судом, всупереч вимогам ст. 439 КПК, не виконано вказівок, викладених у постанові Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 24 травня 2018 р.

Верховний Суд вказав, що в силу приписів ч. 2 ст. 439 КПК України вказівки суду, який розглянув справу в касаційному порядку, є обов`язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при новому розгляді.

За матеріалами провадження, не погодившись з призначеним покаранням через його невідповідність тяжкості вчинених кримінальних правопорушень і особі засудженої внаслідок м’якості, прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати вирок суду першої інстанції в цій частині і постановити новий вирок. Апеляційний суд визнав частково обґрунтованими такі доводи та погодився з твердженням прокурора про необхідність призначення засудженій більш суворого покарання, ухваливши свій вирок, яким прийняв рішення про призначення покарання із застосуванням положень ст.ст. 69, 75 КК, лише збільшивши іспитовий строк з 1 року 6 місяців до 3 років.

Читайте також: Застосування додаткових обмежень, передбачених у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням, є правом, а не обов’язком суду

Касаційний кримінальний суд ВС у постанові від 24 травня 2018 р. зазначений вирок апеляційного суду скасував та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції, не погодившись з призначеним покаранням із застосуванням положень ст.ст. 69, 75 КК.

При цьому касаційний суд у своїй постанові дав вказівку, що при новому розгляді суду апеляційної інстанції необхідно врахувати все зазначене в постанові, належно оцінити відомості про особу винуватої, обставини, які впливають на призначення покарання та застосування положень ст.ст. 69, 75 КК, і прийняти законне, обґрунтоване й умотивоване рішення, маючи на увазі, що за тих самих даних про особу засудженої та обставин, які пом’якшують покарання, призначення покарання із застосуванням ст. 75 КК є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність.

Читайте також: Відмова суду у звільненні від відбування покарання при новому розгляді справи порушує принцип недопустимості погіршення становища засудженого

Однак під час нового розгляду суд апеляційної інстанції без наведення ґрунтовних мотивів на спростування доводів сторони обвинувачення й ретельної перевірки обставин, які мають правове значення при виборі покарання та порядку його відбування, погодився з рішенням місцевого суду про застосування положень ст.ст. 69, 75 КК. При цьому апеляційний суд не виконав вказівок суду касаційної інстанції, висловлених у постанові ККС ВС від 24 травня 2018 р., повністю проігнорувавши їх.

При цьому, визнаючи необґрунтованими доводи апеляційної скарги прокурора, суд безпідставно зазначив, що з огляду на ухвалу місцевого суду, якою особу звільнено від відбування покарання, призначеного вироком апеляційного суду, на час апеляційного розгляду встановлено нові обставини, які свідчать про виправлення засудженої, у зв’язку з чим скасування вироку в частині застосування вимог ст. 75 КК є недоречним.

Але на час прийняття зазначеного рішення про звільнення від відбування покарання, вирок апеляційного суду був скасований і кримінальне провадження перебувало на стадії апеляційного розгляду.

Крім того, саме по собі посилання на рішення про звільнення особи від відбування покарання в порядку ст. 78 КК за наявності спору щодо правильного чи неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК не є належним обґрунтуванням наявності підстав для застосування зазначеного інституту звільнення особи від покарання та його відбування.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.