Connect with us

Судова практика

Підсудність спору при зміні складу учасників у договірних відносинах

Євген Морозов, адвокат

Судові палати в цивільних та господарських справах Верховного Суду України 14.06.2017 р. в межах розгляду справи No 6-2563цс16 при вирішенні її підсудності досліджували питання щодо зміни суб’єктивного складу учасників у договірних відносинах.

Відповідно до вимог статті 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Пунктом 1 частини першої статті 205 ЦПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Важливо. При визначенні юрисдикційності спору слід враховувати, що критеріями розмежування між цивільною та іншими юрисдикціями є, по-перше, характер спору про право (справи за позовами, що виникають з будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами інших видів судочинства), по-друге, однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа. Тобто критеріями розмежування між справами цивільного та господарського судочинства є одночасно суб’єктний склад учасників процесу й характер спірних правовідносин.

За правилами статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України) господарським судам підвідомчі справи, зокрема, у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів. Відповідно до статті 21 ГПК України позивачами в судовому процесі є підприємства та організації, зазначені в статті 1 цього кодексу. Згідно зі статтею 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з установленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Необхідно вказати, що відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 7 вересня 2016 р. у справі No 6-1593цс16, вбачається, що не допускається об’єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. В такому разі суд відкриває провадження в справі в частині вимог, які належать до його юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження в справі щодо вимог, розгляд яких проводиться за правилами іншого виду судочинства.

Аналогічні висновки в рішеннях та правових позиціях Верховного суду України від 27 квітня 2016 р. у справі No 6-2974цс15, від 1 липня 2015 р. у справі No 6-467цс15, від 6 квітня 2016 р. у справі No 6-77цс16 та від 7 вересня 2016 р. у справі No 6-1593цс16.

Висновок

Отже, при зміні суб’єктивного складу учасників з юридичної особи (ФОП) на фізичну в договірних відносинах судовий спір розглядається в порядку цивільного судочинства, незважаючи на те, що договір укладався саме між юридичними особами.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.