Connect with us

Судова практика

В разі неприязних стосунків між батьками дитини визначення судом проведення зустрічей батька з сином виключно у присутності матері є необґрунтованим

Опубліковано

7 червня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 607/2272/22 залишив без задоволення касаційну скаргу відповідачки, яка чинила перешкоди у спілкуванні позивача з дитиною.

Чоловік звернувся до суду з позовом до колишньої дружини про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та визначення способу участі батька у вихованні дитини.

Зазначав, що після розірвання шлюбу між ними їх син залишився проживати разом з відповідачкою, яка чинить йому перешкоди у спілкування з сином, не відповідає на телефонні виклики, приховує місце проживання сина, в який садок ходить останній, подавала в поліції неправдиву інформацію щодо притягнення його до кримінальної відповідальності.

Рішенням міськрайонного суду позов задоволено частково, зокрема визначено, що у перших шість місяців після набрання рішенням суду законної сили побачення повинні відбуватися у присутності матері, у подальшому – самостійно, без присутності матері.

Читайте також: Місце проживання дитини з одним із батьків може бути змінено, як за згодою батьків, так і в судовому порядку, в разі зміни відносин між батьками

Апеляційним судом рішення змінено – виключено вказівку суду про побачення позивача з сином у присутності матері, оскільки матір’ю дитини не доведено належними та допустимими доказами протипоказань у спілкуванні сина з батьком у її відсутності.

Розглянувши касаційну скаргу позивачки, Верховний Суд вказав, що згідно зі ст. 153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Частиною 2 ст. 159 СК України встановлено, що суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Верховний Суд визнав правильними висновки судів попередніх інстанцій про можливість визначення порядку періодичних тимчасових побачень батька з дитиною, оскільки право батька на спілкування з дитиною є його незаперечним правом, а спілкування дитини з батьком відповідає її інтересам.

Читайте також: Дозвіл на виїзд дитини за межі України без згоди та супроводу батька є разовим та не передбачає можливості його видачі на майбутні, постійні поїздки

При цьому, змінюючи рішення районного суду в частині відсутності необхідності у присутності матері під час спілкування батька з сином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що присутність матері під час спілкування позивача з дитиною не є доцільною за наявності встановлених неприязних стосунків між позивачем та відповідачем. Проведення зустрічей батька із сином виключно у присутності матері є необґрунтованим, оскільки такі вимоги обмежують права батька та дитини на безперешкодне особисте спілкування. Доводи про нестабільний психологічний стан та лікування позивача у медичному центрі, який спеціалізується на лікуванні алкогольної, тютюнової, наркотичної та інших залежностей, не можуть бути підставою для скасування оскаржуваних судових рішень, оскільки є недоведеними. Посилання на зазначені обставини без надання належних доказів та за відсутності протипоказань у спілкуванні батька та сина є безпідставними.

Відновлення відносин та емоційного контакту малолітньої дитини з її батьком повинно переважати над бажанням інших осіб обмежити дитину від зустрічей з батьком.

Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (рішення ЄСПЛ від 7 грудня 2006 р. у справі за заявою «HANT v. UKRAINЕ», № 31111/04).

Суди попередніх інстанцій, на думку Верховного Суду, дійшли правильного висновку про те, що визначення саме такого способу участі позивача у спілкуванні та вихованні сина є таким, що відповідатиме віковим потребам дитини, та за сумлінного відношення батька до виконання свого обов’язку, буде достатнім для забезпечення участі батька у процесі виховання дитини.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.