Connect with us

В Україні

Банки мають приймати нотаріально посвідчені довіреності – НПУ

Нотаріальна палата України звернулася до Національного банку з приводу неправомірної відмови банківських установ визнавати нотаріально посвідчені довіреності на отримання електронних платіжних засобів (банківських карт) в рамках правовідносин представництва.

До НПУ надходять численні звернення від нотаріусів з інформацією про те, що банки відмовляють представникам власників рахунків у реалізації повноважень за нотаріально посвідченою довіреністю щодо отримання електронних платіжних засобів (банківських карток) та пін-кодів, а також у здійсненні транзакції за допомогою таких засобів.

Відповідальні посадові особи банківських установ таку позицію пояснюють тим, що існує заборона використання банками довіреностей на представництво і власник рахунку має з’явитись особисто.

Читайте також: Включена до довіреності нікчемна умова щодо її безвідкличності не є підставою для визнання недійсною довіреності в цілому

Така вимога працівників банківських установ є безпідставною і не ґрунтується на нормах закону, оскільки ст. 209 Цивільного кодексу України передбачено, що будь-який правочин (довіреність відноситься до  одностороннього правочину) з її участю може бути нотаріально посвідчений за бажанням фізичної або юридичної особи.

Водночас, перелік сфер суспільних відносин, у яких для довірителя може бути участь представника законом не обмежується.

Також відмова банківських установ визнавати нотаріально посвідчені довіреності для отримання коштів, банківських карт тощо зачіпає інтереси насамперед вразливих верств населення, особливо малозабезпечених осіб, осіб похилого віку та осіб з особливими потребами, які у зв’язку з хворобою або фізичною вадою не мають можливості реалізувати своє право особисто.

Читайте також: Видача довіреності не може бути фраудаторним правочином

Позбавлення людини вибору та можливості скористатися своїм правом звернутися за оформленням довіреності до нотаріуса, чи до уповноваженої особи місцевого самоврядування, чи до посадової особи організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні тощо та «монополія» у цьому питанні з боку банківських установ створює підґрунтя для зловживань та серйозні загрози порушення прав і свобод фізичних та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України.

Читайте також: Не потрібне засвідчення нотаріусом чи керівником юридичної особи копій довіреності, коли до адміністративного суду звертається представник такої особи

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Окрім того, відповідно до п. 1 розд. VI постанови НБУ від 5 листопада 2014 р. № 705 «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів» представник користувача має право отримати електронний платіжний засіб за довіреністю, що видана користувачем та посвідчена в установленому законодавством порядку.

Нагадаємо, ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.