Юридична практика
Тіні незабутих предків, як придбати житло без кошика проблем попередніх власників?
Практичні поради для тих, хто планує купувати нерухомість на вторинному ринку й хоче самостійно пересвідчитися в реєстраційній «чистоті» квадратних метрів.
Придбати житло на первинному чи вторинному ринку нерухомості — перед такою дилемою нерідко опиняються майбутні власники квадратних метрів. Обираючи між цими двома варіантами, покупці зважають на безліч факторів: кошторис квартирного питання, місце розташування житла, готовність помешкання до заселення тощо. Та чи не найголовніше питання, яке турбує потенційного власника, як убезпечити себе від квартирних шахраїв і не натрапити на проблемну нерухомість?
Читайте також: Що робити, якщо під час війни втратили житло чи транспорт?
Коли ви обрали омріяну квартиру чи будинок, вже оглянули помешкання та поспілкувалися з господарями, перш ніж залишати завдаток, здійсніть онлайн-ревізію майна. Для початку отримайте інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Сьогодні відповідна опція вже доступна на порталі державних послуг «Дія». Тут оперативно й за незначну плату (послуга надається буквально за декілька хвилин, а вартість — 30 грн) можна отримати довідку щодо об’єкта нерухомого майна з 4 реєстрів: Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Реєстру прав власності на нерухоме майно; Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.
Для того, щоб скористатися сервісом, потрібно зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі «Дія» за допомогою кваліфікованого електронного підпису, заповнити онлайн-форму, вказавши відомості про об’єкт нерухомого майна (адресу чи реєстраційний номер) чи дані про особу власника. Сформована довідка щодо об’єкта нерухомого майна дасть змогу з’ясувати: кому належить нерухомість, коли вона була набута у власність та на яких підставах; чи зареєстровані будь-які права на житло, окрім права власності (наприклад, право оренди); чи наявні щодо майна обтяження (арешт, заборона відчуження, іпотека).
Якщо інформація щодо нерухомості у вказаних реєстрах відсутня, хвилюватися не потрібно: вочевидь, відомості про право власності господарів помешкання містяться на паперових носіях і поки не були оцифровані. Втім, коли офіційні реєстраційні відомості не співпадатимуть з даними щодо нерухомості, наданими продавцем, — це тривожний сигнал для майбутнього власника.
Далі з’ясуйте, чи не був власник нерухомості стороною судового спору, що може стати передвісником проблемного майна. Для цього потрібно скористатися інформацією, розміщеною в розділі «Стан розгляду справ» на вебпорталі «Судова влада України». В якості критерія пошуку в графі «Сторона по справі» потрібно вказати прізвище, ім’я та по батькові власника житла.
Також перевірте, чи не фігурує власник житла в Єдиному реєстрі боржників. Як і у випадку проведення онлайн-ревізії на вебпорталі «Судова влада України», перевірка Єдиного реєстру боржників абсолютно безкоштовна і здійснюється за П.І.Б. власника помешкання. Наявність інформації про власника нерухомості у вказаному реєстрі унеможливлює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу і свідчить про те, що нинішні господарі потрапили в неприємну боргову історію та намагаються якомога швидше позбутися потенційно претензійного майна.
Окрім того, якщо онлайн-перевірка житла в реєстрах не викликала у вас жодних запитань, не зайвим буде поспілкуватися з майбутніми сусідами. По-перше, це дасть змогу зрозуміти, з якими людьми доведеться жити поруч, чи можна з ними вибудувати добросусідські відносини. По-друге, бесіда із сусідами може бути корисною, аби з’ясувати, чи існують у багатоквартирному будинку принципові для вас комунальні або технічні проблеми (скажімо, часто не працює ліфт, а в родині є літні люди чи маленькі діти).По-третє, така комунікація допоможе дізнатися інформацію, яку самостійно знайти у відкритих джерелах просто неможливо. Наприклад, може з’ясуватися, що власники нерухомості дуже часто змінювалися, або ж за житло сперечаються члени родини, тож існує ризик виникнення судових спорів у майбутньому, або в помешканні фактично проживають треті особи, які не знають про намір власника продати житло.
Придбання власного житла — важлива подія в житті кожної людини, тож потрібно уважно і навіть прискіпливо ставитися до всіх деталей реєстраційної історії помешкання, аби убезпечитись від тіні проблем попередніх власників.
Джерело: Юридичний вісник України