Connect with us

Судова практика

Позов про стягнення вартості спожитої теплової енергії у приміщенні, де здійснює діяльність його власник – ФОП, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства

Опубліковано

21 серпня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 922/4239/16 за позовом КП «Харківські теплові мережі») до ФОП про стягнення 230 853,24 грн за спожиту теплову енергію.

Згідно з матеріалами справи, ФОП придбав у власність трикімнатну квартиру, яку перевів у нежитловий фонд та отримав дозвіл на її реконструкцію під перукарню з улаштуванням окремого входу, яка використовувалася за призначенням. Також ФОП користувався нежитловими приміщеннями першого поверху у житловому будинку на підставі договору оренди з метою використання їх під магазин з продажу продовольчих товарів та буфет.

КП «Харківські теплові мережі» протягом 2008–2016 та 2015–2016 років здійснювало  постачання теплової енергії до цих приміщень. Внаслідок несплати відповідачем вартості  спожитої теплової енергії у згаданих нежитлових приміщеннях, в нього утворилася заборгованість.

Господарський суд Харківської області рішенням позов КП «Харківські теплові мережі» задовольнив повністю.

Східний апеляційний господарський суд скасував судове рішення першої інстанції частково та ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позову щодо стягнення вартості безпідставно спожитої теплової енергії у розмірі 122 933,34 грн в одному з приміщень (там були відсутні прилади опалення); в іншій частині рішення місцевого господарського суду залишив без змін.

Позивач і відповідач оскаржили рішення судів першої і другої інстанцій, зокрема відповідач у своїй касаційній скарзі наполягав, що цей спір підлягає вирішенню судом загальної юрисдикції, оскільки приміщення належить на праві приватної власності позивачу і у заявлені позивачем періоди, тобто з грудня 2008 р. по квітень 2012 р. та з жовтня 2014 р. до жовтня 2016 р., використовувалося ним як фізичною особою, а не ФОП.

Розглянувши касаційні скарги, Велика Палата Верховного Суду відзначила, що на момент судового розгляду договірних відносин між КП «Харківські теплові мережі» та ФОП не було, проте апеляційний господарський суд установив факт споживання відповідачем теплової енергії у цьому приміщенні та здійснення відповідачем підприємницької діяльності з надання перукарських послуг шляхом розміщення перукарні.

Відсутність договору про постачання теплової енергії при підтвердженні факту її постачання обставинами справи не звільняє осіб, які використовують теплову енергію без укладення договору на теплопостачання, від обов`язку оплати за фактично спожиту теплову енергію.

Позовні вимоги у цій справі стосуються невиконання відповідачем обов’язку зі сплати вартості спожитої теплової енергії у приміщенні, власником якого є фізична особа, проте вона у ньому здійснює підприємницьку діяльність як ФОП.

Оскільки предметом спору у цій справі є стягнення з ФОП вартості спожитої теплової енергії у приміщенні, в якому він надає перукарські послуги, між сторонами існують правовідносини, які притаманні господарській діяльності.

Враховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду визнала обґрунтованими висновки суду апеляційної інстанції про вирішення цього спору у порядку господарського судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.