Connect with us

Законодавство

Досудове розслідування: правила обчислення строків

Опубліковано

Першого січня 2024 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури», де йдеться, зокрема, й про досудове розслідування та правила обчислення його строків.

Читайте також: Клопотання про помилування засуджені довічно можуть подавати після відбуття 15 років покарання

Вони будуть застосовуватися до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд яких не завершено до дня набрання сили законом, тобто до 1 січня цього року. Закон також передбачає відокремлення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури від Офісу Генпрокурора.

Отже, порядок обчислення строків досудового розслідування в ч. 1 ст. 219 КПК викладено в такій редакції: «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження». До цих змін зазначена стаття КПК передбачала, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 цього кодексу. Щодо інших змін, то ч. 2 ст. 219 КПК та абз. 4 ч. 6 ст. 219 КПК взагалі виключено. Нагадаємо, частина 2 ст. 219 передбачала, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 цього кодексу, до дня повідомлення особі про підозру становить:

  • 12 місяців – у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
  • 18 місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Абзац 4 ч. 6, який теж виключено, передбачав, що при об’єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому ст. 217 КПК, якщо досудове розслідування хоча б в одному з них здійснюється щодо злочинів, передбачених статтями 437–439 чи ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України, загальний строк досудового розслідування, встановлений частиною другою цієї статті, не обчислюється.

Читайте також: За контрабанду підакцизних товарів уведено кримінальну відповідальність

Крім того, виключено абз. 18 ч. 1 статті 284 КПК (вочевидь, мається на увазі абзац 17, адже в ч. 1 ст. 284 всього 17 абзаців). Він передбачає, що слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язані закрити кримінальне провадження також у разі, коли строк досудового розслідування, визначений ст. 219, закінчився та жодній особі не було повідомлено про підозру. Натомість абз. 2 ч. 7 ст. 284 КПК пропонується доповнити. Так, він передбачав, що якщо обставини, передбачені пунктами 5, 6, 7, 8, 9, 9-1 частини першої цієї статті, виявляються під час судового провадження, а також у випадку, передбаченому пунктами 2, 3 частини другої цієї статті, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження. ВРУ доповнила цей перелік п. 10 (передбачає умову, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи).

Виключено ч. 9 ст. 284 КПК. До змін вона передбачала, що якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру, встановлені ч. 1 ст. 219 цього кодексу, слідчий суддя може винести ухвалу про закриття кримінального провадження за клопотанням іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника.

Також виключено ч. 1 ст. 294 КПК, яка передбачає, що якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у ч. 2 ст. 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пп. 2 і 3 ч. 4 ст. 219 КПК.

Читайте також: За військові правопорушення знову пропонують посилити відповідальність

Натомість п.20-8 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК викладено в новій редакції: «Положення ч. 1 ст. 219 цього Кодексу в редакції Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури»застосовуються до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд яких не завершено до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури». Тобто, нові правила обчислення строків застосовуються до всіх кримінальних проваджень, де досудове розслідування чи розгляд не завершено до 1 січня 2024 року.

Підготував Артем Бондаренко,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.