Законодавство
Опікуни та піклувальники звітуватимуть про стан здоров’я
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю» від 3 жовтня 2018 р. № 800.
Нею затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю (далі – Порядок), та зміни до постанови Кабміну від 24 вересня 2008 р. № 866.
Затверджений Порядок визначає засади оцінки рівня безпеки дитини з метою виявлення загроз її життю або здоров’ю. Такі загрози можуть бути пов’язані із:
- незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для віку доглядом;
- залишенням дитини під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння, і т.под.;
- невідкладним станом здоров’я батьків дитини, що є прямою загрозою їх життю та здоров’ю або їх оточенню; тощо.
Порядком визначено, що дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати її життю та здоров’ю, може бути виявлена:
- шляхом самозвернення до будь-якого суб’єкта виявлення та/або організації соціального захисту дітей;
- юридичними та фізичними особами;
- посадовими особами, працівниками суб’єктів виявлення та/або організації соціального захисту дітей під час виконання професійних чи службових обов’язків.
Суб’єктами виявлення за даним Порядком є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, служби у справах дітей, бюро правової допомоги, Нацполіція, заклади освіти, охорони здоров’я, тощо.
Так, суб’єкти виявлення та/або організації соціального захисту дітей незалежно від повноважень зобов’язані повідомити відповідні органи (Нацполіцію, ДСНС, держадміністрацію – залежно від ситуації) про виявлення такої дитини.
Дитину, з огляду на оцінку рівня її безпеки, може бути негайно обслідувано в медичних закладах лікування в стаціонарних умовах та/чи передано на тимчасове влаштування до центру соціальної підтримки дітей та сімей, у сім’ю патронатного вихователя, тощо.
На основі затвердженого Порядку були внесені зміни до постанови № 866.
Зокрема до п. 3 додали норму, що органи опіки та піклування провадять свою діяльність, пов’язану із захистом прав дитини, з дотриманням принципів забезпечення найкращих інтересів дитини, недопущення дискримінації дітей, конфіденційності інформації про них.
До п. 14 постанови додали абзац, за яким служба у справах дітей, після взяття дитини на первинний облік, має скласти індивідуальний план соціального захисту дитини.
Окрім того, у разі, коли піклування обох або одного з батьків поновлюється, а дитина втрачає статус «позбавленої батьківського піклування», то за доповнення до абз. 2 пп. 14 п. 27 служба у справах дітей повинна звертається до соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи щодо забезпечення проведення оцінки потреб сім’ї з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов’язки з виховання дитини та догляду за нею.
Доповненням до обов’язків опікуна, піклувальника стало те, що в них виникає необхідність щороку подавати службі у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) висновок про стан їх здоров’я.
You must be logged in to post a comment Login