Connect with us

Судова практика

Той факт, що запис про батька дитини не було зроблено за вказівкою матері, виключає можливість встановлення рішенням суду факту батьківства померлого

7 липня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 336/1357/16-ц задовольнив частково касаційну скаргу відповідачки та скасував рішення судів про встановлення факту батьківства померлого, хоча погодився з рішеннями судів про внесення запису про нього як про батька дитини.

Жінка звернулася до суду з позовом до чоловіка, сестри померлого, відділу РАЦС, треті особи: орган опіки та піклування районної адміністрації, державна нотаріальна контора, про встановлення батьківства та визнання права власності в порядку спадкування, зазначивши, що перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, але проживала з іншим, від якого народила дитину. В актовому записі про її народження батьком дитини зазначено відповідача, оскільки дитина була народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу між позивачкою та відповідачем. Після смерті батька дитини відкрилася спадщина, на яку, як спадкоємець першої черги, має право його біологічна донька.

Читайте також: Оспорюючи батьківство, позивач має доказувати, що він не є біологічним батьком дитини, а відповідачка – що він знав про це, або не міг не знати

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судому, встановлено факт, що батьком дитини є померлий, внесено до актового запису про народження зміни по батькові дитини, її батьком зазначено померлого. Визнано за дитиною право власності на Ѕ частину житлового будинку у порядку спадкування за законом після смерті батька.

Розглянувши касаційну скаргу сестри померлого, Верховний Суд вказав, що встановлюючи факт, що померлий є батьком дитини на підставі ст. 315 ЦК України, суди не врахували, що згідно із нормами ст.ст. 7, 8, 10 СК України застосування норм цивільного законодавства допускається, якщо особисті немайнові відносини не врегульовані СК України. Разом із тим спірні правовідносини щодо встановлення факту батьківства за рішенням суду урегульовані ст. 130 СК України.

Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини за вказівкою матері, батьківство якого встановлюється. Проте дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя (ч. 2 ст. 122 ЦК України).

Ураховуючи те, що дитина народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу між позивачкою та відповідачем, її батьком у свідоцтві про народження зазначено відповідача.

Читайте також: ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства

Матеріали справи не містять відомостей, а позивачкою не доведено, що запис про батька дитини вчинено за її вказівкою за правилами ст. 135 СК України. Відсутність даних про те, чи було зроблено запис про батька дитини за вказівкою матері виключає можливість задоволення заяви про встановлення факту батьківства щодо померлого, з яким мати дитини не перебувала у шлюбі, на підставі ст. 130 СК України.

Зважаючи на це, Верховний Суд постановив, що судові рішення підлягають скасуванню в частині вирішення позовних вимог про встановлення факту батьківства з ухваленням у цій частині нового рішення про відмову в задоволенні цієї частини вимог.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Задовольняючи вимогу позивачки про виключення відомостей з актового запису про народження дитини щодо батька дитини, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив із того, що спірні правовідносини урегульовані нормами ЦПК України.

Читайте також: Виключення запису про батьківство є підставою для звільнення особи від сплати заборгованості по аліментах за період, коли особа була записана батьком дітей

Проте суди не врахували, що відповідно до положень ст. 138 СК України жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. При цьому в СК України не урегульовано вирішення питання щодо вказаної вимоги матері у разі смерті особи, яка повинна подати заяву про своє батьківство.

За таких обставин, враховуючи те, що концепція ст. 138 СК України спрямована на можливість жінки, яка народила дитину у шлюбі, оспорити батьківство свого чоловіка шляхом пред`явлення позову про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини, ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій в частині виключення запису про відповідача з актового запису про народження дитини і внесення відомостей про померлого як про її батька.

Верховний Суд також зробив висновок про необхідність внесення змін до актового запису про народження дитини, що і було зроблено судами попередніх інстанцій, які, хоч у цілому дійшли правильного висновку про задоволення позову про виключення відомостей з актового запису про народження дитини, однак неправильно визначилися із мотивами такого рішення.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.