Connect with us

Судова практика

Для визначення розміру щорічної разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни до Дня Незалежності України у 2023 р. застосовується не Порядок № 754, а Закон № 3551-XII

Опубліковано

5 березня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 440/14216/23 вирішив питання щодо розміру разової грошової виплати особам з інвалідністю внаслідок війни до Дня Незалежності України у 2023 р.

Особа з інвалідністю внаслідок війни звернулася до суду з позовом, в якому просила:

– визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 р. як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII;

– зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 р. відповідно до ст. 13 Закону № 3551-XII, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Позивач посилався на те, що відповідач виплатив йому разову грошову допомогу, передбаченому постановою КМУ від 21 липня 2023 р. № 754, а саме – 2900,00 грн. Водночас, на переконання позивача, така допомога мала бути виплачена йому у розмірі, визначеному ст. 13 Закону № 3551-XII, тобто не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Читайте також: Дворічний строк для виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі застосовується з моменту прийняття першого рішення МСЕК

Верховний Суд вказав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20 березня 2023 р. № 2983-IX, який набрав чинності з 15 квітня 2023 р., ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-XII викладено у новій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України» .

Кабінет Міністрів України 21 липня 2023 р. прийняв постанову № 754, якою, серед іншого, затверджено Порядок здійснення у 2023 р. разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Порівняння редакцій ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-XII та Порядку № 754 показало очевидну різницю в розмірах щорічної разової грошової допомоги, при цьому не на користь допомоги, запровадженої Законом № 2983-IX та Порядком № 754, яка за розміром значно менша тієї допомоги, яку отримували особи з інвалідністю внаслідок війни до внесення змін до Закону.

Так, у ситуації позивача, який є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, внаслідок внесених Законом № 2983-IX змін до ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-XII та передачі повноважень з визначення розміру допомоги Кабінету Міністрів України, щорічну разову грошову допомогу в розмірі 16744,00 грн. замінено на щорічну разову грошову допомогу в розмірі 2900,00 грн.

Читайте також: Допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю

Натомість, переслідуючи мету підняття патріотичного духу, Закон № 2983-IX скасував раніше визначені на законодавчому рівні розміри допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни, а Уряд встановив їх розмір на рівні значно нижчому того, що раніше передбачав Закон, що очевидно не сприятиме досягненню мети прийняття цього Закону.

Зміна розміру допомоги у зазначений спосіб звужує досягнутий високий рівень соціального захисту осіб з інвалідністю внаслідок війни, відтак не може вважатись рівноцінною як це передбачає ст. 2 Закону № 3551-XII, що, своєю чергою, суперечить також ст. 17, 22 Конституції України.

Враховуючи зазначене вище, Верховний Суд дійшов висновку, що п. 2 ч. 1 Закону № 2983-IX, яким ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-XII викладено у новій редакції, не підлягає застосуванню під час вирішення цієї справи як такий, що суперечить Конституції України.

Читайте також: Щорічна разова грошова допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни до 5 травня 2022 р. мала складати 8 мінімальних пенсій, а не розмір, встановлений Порядком № 540

Натомість, застосовуючи положення ст. 22 Конституції України як норми прямої дії в сукупності з рішеннями Конституційного Суду України, з урахуванням положень ст. 2 Закону № 3551-XII, Верховний Суд дійшов висновку, що спірну допомогу слід продовжувати виплачувати в розмірі, який було передбачено до прийняття Закону № 2983-IX.

Це рішення суду є зразковим для типових справ, предметом спору у яких є оскарження дій пенсійних органів щодо виплати особам з інвалідністю внаслідок війни (ветеранам війни) передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-XII щорічної разової грошової допомоги за 2023 р. у розмірі меншому ніж для: інвалідів I групи – десять мінімальних пенсій за віком; II групи – вісім мінімальних пенсій за віком; III групи – сім мінімальних пенсій за віком.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.